Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babylónská věž se Jacobu Wrenovi nezhroutila

  11:12aktualizováno  11:12
- Přečtete - li si kteroukoli kritiku na představení Je lehké kritizovat, kterou napsal, zrežíroval a nakonec si v ní i zahrál Kanaďan Jacob Wren, mějte na paměti, že není naprosto směrodatná. Nejen podle samotného autora, který má kritiky za břídily. Předešlé tvrzení je skutečný fakt, protože Je lehké kritizovat dává obrovský prostor vaší fantazii a můžete se tedy dohadovat, co měl mladý režisér na mysli, pokud vůbec něco měl.

"Ondřeji, můžete to přeložit ?" ptá se Tracy Wrightová, která představení zahájila společně s Martinem Belangérem krátkým protestem proti kritikům a kritice obecně stejně jako proti překladům, které mnohdy nenapravitelně przní původní text.

Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa, na sebe vzal nelehký úkol - překládat z francouzštiny a angličtiny částečně improvizované repliky skupiny divokých mladých lidí, kteří si s pravidly nelámou hlavu, natož s tím, co by podle obecného úzu mělo představovat divadlo.

Nutno podotknout, že mnohdy přivedli členové souboru včetně samotného Jacoba Wrena Ondřeje Hraba do úzkých. Často mohl jen hádat, co po něm účinkující chtějí, či kam se na scéně vrtnout. "Promiňte, teď jsem ztratil text," omlouval se několikrát.

Publikum podobné situace zjevně nevyvedly z míry, ba naopak. Tyto nedostaky  vnesly do představení ještě více improvizace a humoru. Snad jen pár nechápavců, kteří později představení opustili, pohoršeně kroutilo hlavami. I oni ale jakoby zapadli do chaoticky přesné změti scén, kde se otázka nepochopení, které vzniká nejen díky jazykovým bariérám, probírala jako ústřední moto.

Popsat děj nelze, protože představení vlastně žádný nemá. Ani scéna nevynikala nějakým převratným řešením, což je pro Divadlo Archa netypické. Posloužila ale plně svým účelům, protože Jacob Wren nepotřebuje náročné rekvizity, aby sdělil to podstatné. Potřebuje pouze vysílačku, pár židlí a CD přehrávač. A pochopitelně svůj soubor.

Co se tedy o Je lehké kritizovat dá vlastně říci? Prakticky nic, protože tento divadelní kus se musí vidět na vlastní oči.

Přesto je ale možné  vyslovit pár pravd,  především však spoustu domněnek.

Je lehké kritizovat si originálním a ojedinělým způsobem bere na mušku lidskou hloupost, neschopnost komunikovat a nenásilně naznačuje, že ti, kteří nic neumějí, jsou vždy nejvíce slyšet a vidět, čehož klasickou ukázkou jsou právě kritici.

" Víte, jak vždycky na diskotéce lidé dělají, že hrají na kytaru. Kritici jsou právě takoví. Sami nic neumějí, tak o tom alespoň píší," vysvětluje Tracy Wrightová.

Propletencem trojjazyčného textu,  bezeslovné gestikulace a pohybovými kreacemi či skřeky, které mluví o čemsi niterném, co zřejmě ani s ústředními tématy, tedy problematikou kritiky a překladu, nemá co dělat, vyjevuje Jacob Wren obecné otázky o lidské povaze.

Jacob Wren a celý jeho soubor upozorňují na globální záležitosti, které souvisejí s dobou a které se dotýkají každého jednotlivce. Jak, lze slovně sdělit jen stěží.

A drobná poznámka závěrem. Jacob Wren je jedinečný už  proto, že své představení nediriguje z povzdálí. Sám v něm účinkuje, a tak jeho pocity a sdělení může divák považovat za opravdové více, než v kterémkoli jiném případě.

Autor:


Témata: Humor

Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz