Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babylónská věž se Jacobu Wrenovi nezhroutila

  11:12aktualizováno  11:12
- Přečtete - li si kteroukoli kritiku na představení Je lehké kritizovat, kterou napsal, zrežíroval a nakonec si v ní i zahrál Kanaďan Jacob Wren, mějte na paměti, že není naprosto směrodatná. Nejen podle samotného autora, který má kritiky za břídily. Předešlé tvrzení je skutečný fakt, protože Je lehké kritizovat dává obrovský prostor vaší fantazii a můžete se tedy dohadovat, co měl mladý režisér na mysli, pokud vůbec něco měl.

"Ondřeji, můžete to přeložit ?" ptá se Tracy Wrightová, která představení zahájila společně s Martinem Belangérem krátkým protestem proti kritikům a kritice obecně stejně jako proti překladům, které mnohdy nenapravitelně przní původní text.

Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa, na sebe vzal nelehký úkol - překládat z francouzštiny a angličtiny částečně improvizované repliky skupiny divokých mladých lidí, kteří si s pravidly nelámou hlavu, natož s tím, co by podle obecného úzu mělo představovat divadlo.

Nutno podotknout, že mnohdy přivedli členové souboru včetně samotného Jacoba Wrena Ondřeje Hraba do úzkých. Často mohl jen hádat, co po něm účinkující chtějí, či kam se na scéně vrtnout. "Promiňte, teď jsem ztratil text," omlouval se několikrát.

Publikum podobné situace zjevně nevyvedly z míry, ba naopak. Tyto nedostaky  vnesly do představení ještě více improvizace a humoru. Snad jen pár nechápavců, kteří později představení opustili, pohoršeně kroutilo hlavami. I oni ale jakoby zapadli do chaoticky přesné změti scén, kde se otázka nepochopení, které vzniká nejen díky jazykovým bariérám, probírala jako ústřední moto.

Popsat děj nelze, protože představení vlastně žádný nemá. Ani scéna nevynikala nějakým převratným řešením, což je pro Divadlo Archa netypické. Posloužila ale plně svým účelům, protože Jacob Wren nepotřebuje náročné rekvizity, aby sdělil to podstatné. Potřebuje pouze vysílačku, pár židlí a CD přehrávač. A pochopitelně svůj soubor.

Co se tedy o Je lehké kritizovat dá vlastně říci? Prakticky nic, protože tento divadelní kus se musí vidět na vlastní oči.

Přesto je ale možné  vyslovit pár pravd,  především však spoustu domněnek.

Je lehké kritizovat si originálním a ojedinělým způsobem bere na mušku lidskou hloupost, neschopnost komunikovat a nenásilně naznačuje, že ti, kteří nic neumějí, jsou vždy nejvíce slyšet a vidět, čehož klasickou ukázkou jsou právě kritici.

" Víte, jak vždycky na diskotéce lidé dělají, že hrají na kytaru. Kritici jsou právě takoví. Sami nic neumějí, tak o tom alespoň píší," vysvětluje Tracy Wrightová.

Propletencem trojjazyčného textu,  bezeslovné gestikulace a pohybovými kreacemi či skřeky, které mluví o čemsi niterném, co zřejmě ani s ústředními tématy, tedy problematikou kritiky a překladu, nemá co dělat, vyjevuje Jacob Wren obecné otázky o lidské povaze.

Jacob Wren a celý jeho soubor upozorňují na globální záležitosti, které souvisejí s dobou a které se dotýkají každého jednotlivce. Jak, lze slovně sdělit jen stěží.

A drobná poznámka závěrem. Jacob Wren je jedinečný už  proto, že své představení nediriguje z povzdálí. Sám v něm účinkuje, a tak jeho pocity a sdělení může divák považovat za opravdové více, než v kterémkoli jiném případě.

Autor:


Témata: Humor

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz