Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiččino údolí se skví novotou

  11:52aktualizováno  11:52
- Kněžna Hortenzie, šílená Viktorka, Mančinka, Sultán s Tyrlem a Barunka Panklová, respektive sama spisovatelka Božena Němcová. Kdopak by neznal její slavnou Babičku. S dobou a dětstvím této snad největší české autorky povídek a románů si můžete připomenout v ratibořickém údolí, které vás uvítá v novém kabátu.

Národní kulturní památka Babiččino údolí a ratibořický zámek se do nového hávu  oblékají postupně. Ratibořický zámek, sídlo vévodkyně Kateřiny Zaháňské, kterou Božena Němcová přenesla do románu jako "paní kněžnu", byl opraven před pěti lety. Nejnověji byla zrekonstruována světnička babičky Boženy Němcové a nyní se památkáři chtějí vrhnout na Mlýn.

Ratibořický zámek společně s Babiččiným údolím skýtá návštěvníkům v této roční době příjemné a zároveň poučné chvíle. Na naučné stezce se při jedenácti zastaveních zcela přenesou do atmosféry devatenáctého století, kdy zde Božena Němcová trávila dětsví, které nezapomenutelně, byť okořeněné spisovatelskou fantazií, přenesla do Babičky.

Po cestě rozhodně neopomeňte navštívit ratibořický zámek, k němuž se nejlépe dostanete směrem od Zlíče po takzvaném Vilémově mostu přes řeku Úpu. Dříve zde bývala středověká vesnice s rytířskou tvrzí. Počátkem 18. století tu nechal tehdejší majitel panství Ital Lorenzo Piccolomini vystavět po vzoru italských vil barokní letohrádek. Roku 1800 se po smrti svého otce vévody Petra Birona stala dědičkou náchodského panství, a tedy i Ratibořického zámku, právě Kateřina Zaháňská - "žena křišťálového rozumu a zářivého ducha," jak o ní kdysi napsal jeden historik.

Kateřina Záháňská vychovala čtyři schovanky, jednou z nich byla i Emilie von Gerscha, která Boženu Němcovou inspirovala k vytvoření postavy Hortenzie. Později nechala vévodkyně Zaháňská sídlo přestavět do prakticky současné, klasicistně - empírové podoby.

V klidném a pečlivě udržovaném zámeckém parku, který si v ničem nezadá s vyhlášenými anglickými parky, se můžete podívat do Zámeckého skleníku. Park má nyní, stejně jako celé údolí, statut Národní přírodní památky. Zde také stávalo původní Staré Bělidlo, kde ve skutečnosti strávila Božena Němcová ranné dětství. Původní Bělidlo nechala v souvislosti s přestavbami vévodkyně Zaháňské zbořit.

Dnešní Staré Bělidlo, snad nejznámější českou lidovou stavbu v Čechách s šindelovou střechou a roubením, nechal postavit roku 1797 mlynář Antonín Ruder, děd Barunčiny kamarádky Mančinky, jako výměnek. Nynější Babiččina světnička zde pak vznikla podle knihy Němcové, která sem přenesla celý děj své povídky.

Konečnou zastávkou putování většiny návštěvníků malebného údolí je Viktorčin splav. Méně turistů však pokračuje dále od splavu přes Bílý a Červený most, kde se otevírá pohled na Rýznburský altán, který vznikl z rozvalin stejnojmenného středověkého hradu na sklonku 18. století. Dnešní vzhled získal až roku 1912.

Cestou k opačnému konci údolí - České Skalici - stojí v takzvané Bažantnici Lovecký pavilon z roku 1800, kde se panstvu během honů podávalo občerstvení a čaj. Odtud také jméno Čajový pavilon.

Babiččino údolí neposkytne nebezpečné dobrodružství vzrušení chtivým turistů. Nabízí však mírnou krásu české krajiny, která se zde snoubí s citlivě upravenou architekturou.

Ratibořický zámek

Pomník "Babičky s vnoučaty" od Otty Gutfreunda

Mlýn

Mlýnice

Staré Bělidlo

Babiččina světnička

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Najdete na iDNES.cz