Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiččino údolí se skví novotou

  11:52aktualizováno  11:52
- Kněžna Hortenzie, šílená Viktorka, Mančinka, Sultán s Tyrlem a Barunka Panklová, respektive sama spisovatelka Božena Němcová. Kdopak by neznal její slavnou Babičku. S dobou a dětstvím této snad největší české autorky povídek a románů si můžete připomenout v ratibořickém údolí, které vás uvítá v novém kabátu.

Národní kulturní památka Babiččino údolí a ratibořický zámek se do nového hávu  oblékají postupně. Ratibořický zámek, sídlo vévodkyně Kateřiny Zaháňské, kterou Božena Němcová přenesla do románu jako "paní kněžnu", byl opraven před pěti lety. Nejnověji byla zrekonstruována světnička babičky Boženy Němcové a nyní se památkáři chtějí vrhnout na Mlýn.

Ratibořický zámek společně s Babiččiným údolím skýtá návštěvníkům v této roční době příjemné a zároveň poučné chvíle. Na naučné stezce se při jedenácti zastaveních zcela přenesou do atmosféry devatenáctého století, kdy zde Božena Němcová trávila dětsví, které nezapomenutelně, byť okořeněné spisovatelskou fantazií, přenesla do Babičky.

Po cestě rozhodně neopomeňte navštívit ratibořický zámek, k němuž se nejlépe dostanete směrem od Zlíče po takzvaném Vilémově mostu přes řeku Úpu. Dříve zde bývala středověká vesnice s rytířskou tvrzí. Počátkem 18. století tu nechal tehdejší majitel panství Ital Lorenzo Piccolomini vystavět po vzoru italských vil barokní letohrádek. Roku 1800 se po smrti svého otce vévody Petra Birona stala dědičkou náchodského panství, a tedy i Ratibořického zámku, právě Kateřina Zaháňská - "žena křišťálového rozumu a zářivého ducha," jak o ní kdysi napsal jeden historik.

Kateřina Záháňská vychovala čtyři schovanky, jednou z nich byla i Emilie von Gerscha, která Boženu Němcovou inspirovala k vytvoření postavy Hortenzie. Později nechala vévodkyně Zaháňská sídlo přestavět do prakticky současné, klasicistně - empírové podoby.

V klidném a pečlivě udržovaném zámeckém parku, který si v ničem nezadá s vyhlášenými anglickými parky, se můžete podívat do Zámeckého skleníku. Park má nyní, stejně jako celé údolí, statut Národní přírodní památky. Zde také stávalo původní Staré Bělidlo, kde ve skutečnosti strávila Božena Němcová ranné dětství. Původní Bělidlo nechala v souvislosti s přestavbami vévodkyně Zaháňské zbořit.

Dnešní Staré Bělidlo, snad nejznámější českou lidovou stavbu v Čechách s šindelovou střechou a roubením, nechal postavit roku 1797 mlynář Antonín Ruder, děd Barunčiny kamarádky Mančinky, jako výměnek. Nynější Babiččina světnička zde pak vznikla podle knihy Němcové, která sem přenesla celý děj své povídky.

Konečnou zastávkou putování většiny návštěvníků malebného údolí je Viktorčin splav. Méně turistů však pokračuje dále od splavu přes Bílý a Červený most, kde se otevírá pohled na Rýznburský altán, který vznikl z rozvalin stejnojmenného středověkého hradu na sklonku 18. století. Dnešní vzhled získal až roku 1912.

Cestou k opačnému konci údolí - České Skalici - stojí v takzvané Bažantnici Lovecký pavilon z roku 1800, kde se panstvu během honů podávalo občerstvení a čaj. Odtud také jméno Čajový pavilon.

Babiččino údolí neposkytne nebezpečné dobrodružství vzrušení chtivým turistů. Nabízí však mírnou krásu české krajiny, která se zde snoubí s citlivě upravenou architekturou.

Ratibořický zámek

Pomník "Babičky s vnoučaty" od Otty Gutfreunda

Mlýn

Mlýnice

Staré Bělidlo

Babiččina světnička

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz