Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Bába“ ze Smrtonosné zbraně kázal ve Varech o rasismu

  21:38aktualizováno  21:38
Nezvyklé boty si hvězda Smrtonosné zbraně nechala jen pro fanoušky. Pro cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu už si Danny Glover přišel v botách odpovídajících protokolu. V nevzrušivém duchu se nesla i velká část tiskové konference.

43. MFFKV - Danny Glover na udílení ceny prezidenta festivalu - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (9. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Cenu prezidenta MFFKV Glover převzal na projekci filmu Honeydripper v Grandhotelu Pupp. Je udělována osobnostem, které v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti zásadním způsobem přispěly k rozvoji filmové tvorby.

Glover ve filmu vytvořil roli vysloužilého bluesmana vlastnícího hudební podnik, jehož čas skončil podobně, jako odezněla doba stárnoucí sólové zpěvačky, která v něm působila.

Ve Varech herec nevynechal žádnou příležitost, aby filmu, ve kterém hraje vysloužilého bluesmana, udělal co nejlepší jméno. "Můj nejoblíbenější film? Honeydripper samozřejmě. Na co se dívá můj vnuk? Pustil jsem mu Honeydripper," opakoval herec stále dokola.

Právě otázky na vnuka nicméně patřily k těm, které hvězdě dělaly viditelně největší radost. Pokaždé když o něm začal mluvit, unavená tvář se rozzářila a oficiózní tón se vytratil.

"Momentálně prožívám asi nejšťastnější období, a není to jen proto, že dostávám samé skvělé pracovní nabídky. Stal jsem se dědečkem a dělá mi to velkou radost. Vnukovi se snažím věnovat co nejvíc času, chodíme spolu na procházky, vyprávím mu - máme své vlastní příběhy a vlastní svět, ve kterém jsme šťastní. A taky mě neustále něčím překvapuje. Nedávno například přišel a řekl: Víš, čím chci být, bábo? - On mi totiž říká bábo. - Já chci být herec. Jsou mu jen čtyři, ale myslím, že už s tím začal."

Přítel Hugo Chavez
Hlavním tématem Dannyho Glovera, který je proslulý svým zanícením pro věci veřejné, se ve Varech stala politika.

"Nestudoval jsem herectví, ale ekonomii, chtěl jsem být světu něčím užitečný. K hraní jsem se dostal až ve třiceti, do té doby jsem se soustředil na politiku a mým cílem bylo udělat něco pro Tanzánii. Pomáhat se ostatně snažím dodnes, dlouho jsem dělal pro UNICEF a velvyslancem dobré vůle při OSN jsem se také nestal proto, abych si zvýšil popularitu," rozohnil se herec při otázce na své politické aktivity a neopomněl zmínit ani přátelství s kontroverzním prezidentem Venezuely Hugo Chavezem.

"Společně s venezuelským televizním kanálem připravuji film, ale jinak mě s Venezuelou pojí také přátelství s Hugem. Často se vídáme a rozmlouváme, on se mě ptá, co se děje ve světě, a pro oba to bývají velmi přínosná setkání."

Trápí mě rasismus
Ještě jedna otázka leží herci afroamerického původu na srdci naléhavěji než všechny ostatní: rasismus. Povídání o různých formách rasismu a jeho vlivu na ekonomický systém Hollywoodu věnoval bezmála čtvrtinu konference.

"Rasismus v Hollywoodu zdaleka není minulost, je stále přítomný. Jen pro něj musíme najít nové pojmenování. Je to diskriminace napříč pohlavím i národnostmi, je to ten systém, kvůli kterému je ve filmové branži tolik lidí nezaměstnaných. Trápí mě to, protože vím, že by to mohlo být jinak: stačilo by změnit přístup a místo dvaceti stomilionových filmů natočit sto dvacetimilionových. Hned by bylo práce dost. Nějakých patnáct chlapů ve vedení rozhoduje o tom, kolik se toho vyrobí, a kvůli tomu přicházejí stovky lidí o práci i domovy," rozvášnil se herec, který až do té doby vypadal, že jeho nemůže rozhodit absolutně nic.

Když režíruje Gibson, tak proč ne já?
Přestože většina hovoru se nesla v bezmála kazatelském duchu, párkrát Danny Glover ukázal, že je právem považován za jednoho z nejlepších komediálních herců a smysl pro humor mu není cizí.

"Neměním profesi, jen jsem byl už velmi dlouho blízko filmu a řekl jsem si, bych mohl zkusit taky něco zrežírovat. Když to může zvládnout Gibson, proč ne já?" zažertoval, když odpovídal na otázku, proč se jako spousta jeho kolegů rozhodl postavit za kameru. A když vysvětloval, proč se teď cítí nejšťastnější, nezapomněl dodat: "Nejsem na dně, to je taky důvod, ne?"

Tiskovou konferenci nicméně zakončil už zase ve "svém" stylu: "Jeden člověk svět nezmění, ale když se spojíme, dokážeme to."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Najdete na iDNES.cz