Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Až usneš, oplotím tě drátem. Básníci píší poezii pro uprchlíky

  17:52aktualizováno  17:52
Dvanáct básníků z Česka a Slovenska reaguje na uprchlickou krizi. V rámci projektu na webu si vůči nikomu neberou servítky.

Dokumentarista Bohdan Bláhovec | foto:  František Vlček, MAFRA

Uprchlíci nemůžou za vaše posr... životy, vzkazuje ve své básni umělkyně s pseudonymem Potmě Čechům, kteří odmítají přijímání uprchlíků do Evropy. „Fašistům jednadvacátýho století se říká slušný lidi,“ hodnotí situaci o pár veršů níže. Ačkoliv to může působit, že autorka kritizuje hlavně Čechy, ve skutečnosti si nebere servítky ani vůči samotným uprchlíkům, jak ukazují další básně.

Zloba i lítost

Běžence v nich varuje před světem, jehož součástí se chtějí stát, a před osudem, který pro ně v současné chvíli představují pouze ostnaté dráty a potrhané oblečení. Jejich srdce přirovnává ke gumovým projektilům. „Tak chutná svoboda, když se to trochu zvrtne,“ upozorňuje.

Naopak dokumentarista a průkopník slam poetry v Česku Bohdan Bláhovec zvolil poněkud odlišný přístup. Rozhodl se svou básní uctít památku zemřelých uprchlíků z kamionu, který v srpnu našli Rakušané. „Sedmdesát jedna lidí vařených v mrazicím boxu, cesta za životem končící v paradoxu,“ píše ostře.

Ačkoliv se od sebe básně o uprchlících formou i obsahem často výrazně liší, téměř všechny z nich spojují dvě věci – pocit zloby a lítosti.Dvanáct básníků, kteří se projektu zúčastnili, se ve svých verších doznává k tomu, že si neví rady s postojem, který sdílí většinová společnost. Jako by se sami snažili omluvit svůj národ nejen před ostatními, ale také sami před sebou. Každý z nich se s tím však vyrovnává jinak.

Někteří formou agresivních veršů, jako výše zmíněná umělkyně Potmě, jiní zase černým humorem či nadsázkou a další přehnaným relativizováním situace, která je ve skutečnosti velmi vážná. Projekt významných básníků píšících pro uprchlíky s podtitulem „Až dneska večer usneš, oplotím tě drátem“ je nápadem tvůrců webové stránky Nedělní chvilka poezie, která publikuje básně známých i méně známých literátů.

Málokdo dokáže mlčet

„Aktuální a angažovaná poezie má svoje úskalí. Ale je i autentickým dokumentem doby a tato doba jeví se jako důležitá až převratná. Málokdo k ní dokáže mlčet a s poezií je to podobné,“ míní tvůrci webových stránek.

Právě ti oslovili jednotlivé poety s prosbou o jejich příspěvek. Básníci s přijetím podobné nabídky zprvu váhali nebo prohlásili, že takto psát poezii neumějí. Ale nakonec své básně do několika dnů dodali.

Na projektu se podílel třeba šéfredaktor literárního Tvaru Adam Borzič, novinář Dalibor Maňas, člen brněnské literární skupiny Vítrholc Karel Škrabal nebo slovenská básnířka Mirka Ábelová.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz