Úhlavní padouch z Avengers: Hrát Lokiho je v podstatě masochismus

  14:44aktualizováno  14:44
Shakespearovský herec v bombastické filmové adaptaci marvelovského komiksu. Může to fungovat? Jestli se chystáte do kina na příběh o týmu super hrdinů, kteří chrání svět před útokem zakomplexovaného božského spratka, přesvědčíte se, že ano.

Tom Hiddleston alias Loki je v Avengers naprosto strhující a podává možná nejpřesvědčivější výkon.  Roli nedoceněného brášky blonďatého nadčlověka s kladivem (Chris Hemsworth) si zahrál už ve filmu Thor. Společnosti Marvel, která v poslední době adaptace svých obrázkových sešitů pouští na plátna kin, se zalíbil tak, že ho do stejné role obsadila ještě jednou. 

Rozhovor vznikl den po premiéře Avengers režiséra Josse Whedona v Londýně. Místní rodák přišel s úsměvem na rtech a často vtipkoval. Přesto každou odpověď dlouho převaloval na jazyku a dával si na ní záležet. Inu, co čekat od anglického gentlemana jiného než kultivované a duchaplné myšlenky?

Prý jste v jedné scéně požádal Chrise Hemswortha aby vás uhodil, nelitujete toho?
Vlastně ne. Stalo se to v závěrečné vrcholné rvačce mezi Thorem a Lokim, která se odehrává na mostě mrakodrapu Tonyho Starka. Natáčeli jsme tu bitku celý den, takže z nás tekl pot a bylo nám hrozné vedro. V jeden moment oba upustí své zbraně a začnou si to vyřizovat ručně. Je to opravdu velice drsná podívána. Joss Whedon nás požádal, abychom se prali prostě jako dva bráchové, ale aby to zároveň působilo majestátně. Pak k nám ale přišel a řekl: "Víte kluci, já vám to moc nevěřím, ty rány nevypadají přirozeně." Přičítám to kostýmům. Věrohodnost úderu závisí na reakci terče. Musíte ve správnou chvíli zaklonit hlavu, ale protože jsem na ní měl obrovskou helmu, nemohl jsem moc hýbat krkem. Řekl jsem proto  Chrisovi: "Víš co, tak mě prašti do obličeje!" Záběr dopadl skvěle, Joss si mnul ruce a já šel do kolen.

Jediný muž na fotografii, který nenosí stejnokroj, je Loki. Poté, co byl zmařen...

Tom Hiddleston

Vypadá to, že jste se stal i kaskadérem, to s vámi v závěrečné scéně Hulk opravdu praští o zem?
Samozřejmě část téhle scény se neobešla bez pomoci vizuálních efektů. (smích) Je to neuvěřitelně dobře vystavěný gag, který na mně visí asi ze sedmdesáti procent. Přece jen jsem měl ke kotníku připevněný drát. Když za něj zatáhli tři obrovští hromotluci, odletěl jsem ze záběru a skončil jsem přímo na zádech. A pak jsme musel ještě celé odpoledne skákat do vzduchu a padat na zem v různých polohách. To je v podstatě masochismus.

Původně se mluvilo o tom, že by v Avengers mělo být padouchů hned několik, ale režisér Whedon se proti tomu postavil. Netížilo vás, že je to všechno jen vás?
Ano, tak je to vždycky. Nejdřív jste nadšení a pak se dostaví hrůza kvůli množství práce, která vás čeká. Bral jsem to ale od začátku do konce jak poctu od Josse i Marvelu, navíc, to vzrušení, že mohou na Lokim dál pracovat a zabrousit až do nitra jeho temných instinktů, bylo opravdu skvělé.

Vykřiklo před vámi už nějaké dítě na ulici hrůzou?
Naštěstí se své postavě vůbec nepodobám, takže doufám, že děti děsit nebudu, snad kdybych si nasadil tu rohatou helmu. 

Svým způsobem je docela snadné Lokimu podlehnout. Chtěl jste, aby byl tak okouzlující?
Ano, má určité kouzlo. Není bohem hrůzy nebo chaosu, ale je to spíš bůh neplechy a na rošťáctví je něco rozkošného. A Joss mi to říkal, chtěl, abych byl hrůznější, nebezpečnější, ale abych si zároveň i užil. 

Jak se vám hrálo s ostatními postavami? 
Je tam scéna, v níž se Tony Stark potká s Lokim, mají se v merku, oba jsou velmi chytří a ostrovtipní, byla radost to hrát. Vždycky říkám, že hraní je trochu jako hrát tenis. Nemůžete si připravit utkání, které budete hrát, prostě se dostavíte na kurt a pustíte se do toho. Proto mě těšilo být na antuce s dokonalými spoluhráči. Je třeba hodně plánovat, kaskadérské kousky, dialogy, zápletku, ale to hlavní je chemie. 

Při premiéře v obchodním centru jste prohlásil, že jste v něm nedávno nakupoval vánoční dárky a najednou vám v něm všichni tleskají. Cítíte se někdy řekněme neskutečně? 
Je to šílené. Nevím, jak se cítí takový Chris Hemsworth. I když jsem věděl, že mě asi obsadí do Avengers, tolik jsem se soustředil na Thora, že jsem ani nesnil o tom, že by se mohli Avengers uskutečnit a že to bude taková událost. Ano, je to opravdu neskutečné.

Měl jste před natáčením nahnáno z velkých hvězd?
Mám štěstí, že už jsem dříve pracoval se všemi svými hrdiny. Pochopil jsem, že "mít nahnáno" je dost neefektivní. Ze začátku jsem možná byl trochu nervózní kvůli Samuelovi L. Jacksonovi a Robertovi Downeymu Jr. Byla jich plná televize, když jsem byl ještě teenager. I tak se ale chovali naprosto normálně, byli milí, chodili včas na plac a brali to jako práci.  

Z filmu Avengers, Iron právě urazil Kapitána Ameriku kontroverzní poznámkou.

Z filmu Avengers, Iron právě urazil Kapitána Ameriku kontroverzní poznámkou.

Z natáčení filmu Avengers. Zprava Robert Downey Jr., Joss Whedon,Chris...

Z natáčení filmu Avengers. Zprava Robert Downey Jr., Joss Whedon,Chris Hemsworth a Chris Evans


Jak jste se vlastně cítil po tom celodenním poskakování, potřeboval jste masáž?
Pár jich bylo. Nároky na fyzickou vytrvalost byly opravdu vysoké. Všichni jsme si odnesli pár boulí a šrámů u takového filmu to ani jinak nejde.

Nutili vás být padouchem i mimo natáčení, musel jste se nějak rozpmupovat, plival jste třeba potají kolegům do kafe?
Každý podobný film má tajné heslo, Avengers vznikali pod názvem "Hromadné objetí" a já jsem rád, že jsem z tohoto kruhu nebyl vyčleněn.

Fotogalerie

Jak se udržujete v kondici, když zrovna netočíte akční film?
Zbožňuji běh. Někteří tím pohrdají a nenávidí mě za to. Je to tak trochu denní droga, která mi vyčistí hlavu. 

Běháte po Londýně?
Ano, když natáčím, vstanu velmi brzy a uběhnu tak osm mil. 

Běžel jste někdy maraton?
Ano, jednou, londýnský maraton v roce 2000, to mi bylo dvacet. Zvládl jsem to za 3:42, s potěšením bych rád oznámil, že jsem porazil Rogera Blacka (bývalý britský atlet a držitel olympijských medailí). 

Tom Hiddleston

V únoru oslavil jednatřicáté narozeniny. Na svůj mladý věk si vybudoval obdivuhodné renomé talentovaného herce. Sbírá ceny pro mladé umělce za svou filmovou i divadelní tvorbu. Zahrál si třeba postavu F. Scotta Fitzgeralda ve snímku Woodyho Allena Půlnoc v Paříži a všimnout jste si ho mohli i v díle Stevena Spielberga Válečný kůň. Objevil se v oceňovaných televizních seriálech (Wallander, Return to Cranford), na nichž s ním spolupracoval například Kenneth Branagh a Judi Denchová. Nedávno dokončil televizní sérii adaptací Shakespearových her Jindřich IV. a Jindřich V. (hlavní role), které budou vysílány u příležitosti olympiády v Londýně. Přijal roli v pokračování filmu Thor s pořadovým číslem 2.Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

Jak se Lukáš Pavlásek dostal na policejní stanici? Odpoví Za scénou

Lukáš Pavlásek v silvestrovské verzi pořadu Na stojáka

Lukáš Pavlásek vydal sbírku básní Racek a moře, kterou navíc doprovodil vlastními fotografiemi z cest i každodenního...

VIDEO: Jsou zpět. Svět baví první ukázka Toy Story 4: Příběh hraček

Toy Story 4: Příběh hraček - první trailer

Animovaný snímek Toy Story 4: Příběh hraček, který do našich kin přijde 8. srpna 2019, zveřejnil první ukázku. Vracejí...

Najdete na iDNES.cz