Textař a hudebník Jiří Štaidl. | foto: © Česká televize

Autoři hry o Jiřím Štaidlovi narazili, jeho bratr v ní sourozence nepoznává

  • 0
Brněnské národní divadlo chce uvést hru o Jiřím Štaidlovi. Jeho bratr Ladislav však protestuje - výsledek prý s postavou skutečného Jiřího nemá mnoho společného.

Textař a hudebník Jiří Štaidl je sedmatřicet let po smrti, jeho jméno však stále budí vášně – alespoň v brněnském Národním divadle. To má v lednu uvést hru nazvanou Zaslíbení s podtitulem Balada o lásce a tragické smrti krasobruslařky Hany Maškové a textaře Jiřího Štaidla.

Scénář hry se však nelíbí bratrovi zemřelého Ladislavu Šaidlovi. Ze začátku byl nápadem uvést kus o svém bratrovi nadšen, to co stvořila manželka šéfa činohry brněnského divadla Zdeňka Plachého Lenka a její kolega Marek Hladký se mu však vůbec nelíbilo.

Ladislav Štaidl

Ladislav Štaidl

Textař a hudebník Jiří Štaidl

Jiří Štaidl

"Z mého bratra udělali úplně někoho jiného. Napsali existenciální drama, přitom šedesátá léta byla radostná a brácha i já jsme si je užívali. Líčí ho jako někoho úplně jiného," vysvětluje.

Plachý mu prý slíbil, že scénář přepracují. Štaidl má totiž autorská práva na bratrovy písně a jejich užití v Zaslíbení nepovolí, pokud bude hra vypadat tak, jak ji ve scénáři dostal.

Zdeněk Plachý považuje kus za autorskou licenci a netvrdí, že má jít o životopisné drama. "Je to balada. A Jiří Štaidl z ní nevychází jakkoli hanlivě," tvrdí.

Karel GottJiří Štaidl napsal v šedesátých letech na dvě stovky písní. Mimo jiné i Lady Carneval pro Karla Gotta, jehož postava se v představení také objevuje. A právě jemu dal podle Plachého Štaidl scénář rovněž přečíst.

"Nevím, co si o něm myslí, ale je to sprosťárna postupovat něčí dílo komukoli dalšímu bez souhlasu autora," tvrdí Plachý. Pokud by Karel Gott nesouhlasil s uvedením svého jména, museli by tvůrci jeho postavu pravděpodobně přejmenovat. Plachý s ním o scénáři jedná, vyjádření zpěváka se včera redakci nepodařilo získat.