Autor snímku Kedma dorazil do Varů

Mezi karlovarskými hosty se již objevil také izraelský režisér Amos Gitai, jenž na festival přijel představit svůj snímek Kedma, který nás přivádí do období před první izraelsko-arabskou válkou, na počátek roku 1948. Film je zařazen do sekce Horizonty, nedávno soutěžil na festivalu v Cannes.

Amos Gitai se narodil roku 1950 v Haifě. Studoval v letech 1971 – 1975 architekturu na Technologickém institutu a zde také začal natáčet své první amatérské filmy. Svá studia architektury završil na univerzitě v Berkeley doktorátem v roce 1986.

Od roku 1977 začal pro izraelskou televizi natáčet dokumenty. Jeho dokumentární snímky House (1980) a Field Diary (1982) vyvolaly cenzurní zásahy ze strany státních orgánů, a proto se v roce 1982 Gitai přestěhoval do Francie. Ve svých dokumentech a hraných filmech se Gitai snaží autenticky a realisticky zprostředkovávat novodobou izraelskou historii.

Na otázku, zda má Gitai raději hrané či dokumentární snímky, říká: "Původně jsem architekt a z tohoto pohledu musím říct, že natáčení dokumentů se více podobá archeologii. Hrané filmy jsou oproti jako architektura, jsou tvořivé, je to vlastně opačný postup. Já to rád střídám, někdy dělám dokument, někdy hraný film."

Z jeho dalších filmů jmenujme dokumenty Wadi (1981), Field Diary (1982), Wadi – Ten Years Later (1991), Queen Mary (1993), In the Name of the Duce (1994), Zion, Auto-Emancipation (1998) nebo hrané filmy Esther (1985), Berlin – Jerusalem (1989), Golem – The Spirit of Exile (1991), Devarim (Things, 1995), Yom Yom (Day After Day, 1998), Kadosh (Sacred, 1999) nebo Kippur, War Memories (2000).

Film Kedma nás přivádí na začátek roku 1948, do období první eskalace konfliktu mezi Židy a Palestinci. K břehům míří stará nákladní loď Kedma, na jejíž palubě se tísní stovky Židů z různých koutů Evropy. Válku přežili v ghettech, uprchli z transportů a chtějí za každou cenu uniknout z Evropy do „země zaslíbené“. Na pláži čeká na příjezd lodi Mussa, velitel podzemní polovojenské židovské organizace Palmach, ale i britští vojáci, kteří mají za úkol židovské přistěhovalce zajmout a odeslat zpět.

Po krvavé přestřelce se část uprchlíků z Kedmy uchýlí do nedalekých hor. Následuje strastiplná cesta, při níž se uprchlíci připojí ke konvoji, který směřuje do obleženého Jeruzeléma. Získávají zbraně a zúčastní se útoku na arabskou vesnici, jejíž obránci blokují konvoji cestu. Mnoho z uprchlíků, kteří doufali, že po válečných hrůzách najdou v Palestině nový domov, v boji umírá. Nicméně se jim podaří uvolnit cestu a konvoj se zásobami může pokračovat v cestě do Jeruzaléma.

Izraelský režisér Amos Gitai, autor snímku Kedma.