Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autor Rumcajse či víly Amálky se narodil právě před sto lety

  10:44aktualizováno  10:44
Václav Čtvrtek obohatil českou pohádku postavičkami dobrosrdečného loupežníka Rumcajse či dvou skřítků-rozumbradů Křemílka a Vochomůrky. Spisovatel, jehož dílo především díky televizním večerníčkům poznávají stále nové generace dětí, se narodil před sto lety, 4. dubna 1911.

O loupežníku Rumcajsovi | foto: Česká televize

Václav Čtvrtek

Jemný humor, smysl pro spravedlnost a neopakovatelná hra s českým jazykem, to jsou atributy vlastní světu spisovatele, jenž se řadí k moderním pokračovatelům klasiků české pohádky. Předobraz asi nejznámějšího Čtvrtkova pohádkového hrdiny, původně jičínského ševce a z donucení loupežníka Rumcajse, lze nalézt již v autorově krátké povídce z roku 1946.

Rumcajs z lesa Řáholce, jak jej znají děti dnes, se objevil o dvacet let později na stránkách dětského časopisu Mateřídouška. Největší proslulost však postava získala po roce 1967, kdy se na obrazovce Československé televize objevil v televizním Večerníčku animovaný seriál s loupežníkovými příhodami. O tři roky později vyšla první knížka (Rumcajs, 1970).

O loupežníku Rumcajsovi

O loupežníku Rumcajsovi

Výtvarnou podobu dal pohádkové postavě malíř a ilustrátor Radek Pilař, hlas Rumcajsovi propůjčil herec Karel Höger a po něm Eduard Cupák. Podobné štěstí na vynikající interprety měly i další Čtvrtkovy postavičky. Třeba Křemílek s Vochomůrkou, jejichž příhody z "mechu a kapradí" namluvila pro televizi Jiřina Bohdalová, či Víla Amálka hovořící hlasem Jiřího Hrzána. Na jejich popularitě se podíleli i výtvarníci Zdeněk Smetana, Zdeněk Miler a další.

Václav Čtvrtek (původním jménem Václav Cafourek) se narodil v rodině pražského úředníka, první dětská léta však prožil u dědečka v Jičíně. Právě z vyprávění prarodičů a z dlouhých procházek po okolí malebného města v Českém ráji později čerpal své náměty. V Praze absolvoval reálné gymnázium a krátce studoval práva. Od roku 1933 působil jako úředník na finančních úřadech v Chebu a poté v Praze. Tehdy také napsal svůj první humoristický román Whitehors a dítě s pihou (1940).

O makové panence

O makové panence

Po druhé světové válce začal přispívat do dětských časopisů Sedmihlásek, Mateřídouška, Brouček, Ohníček, Pionýr a Pionýrské noviny a v roce 1949 nastoupil jako dramaturg v Československém rozhlase, kde později vedl vysílání pro děti a mládež. Podílel se třeba na přípravě pořadu s pohádkami na dobrou noc Hajaja.

Od roku 1960 se věnoval výhradně spisovatelské práci, jejímž výsledkem je na 70 knih především pro děti a mládež. Největší ohlas získaly kromě příběhů o loupežníku Rumcajsovi nebo lesních skřítcích (Pohádky z mechu a kapradí, 1970) pohádkové knihy O makové panence a motýlu Emanuelovi (1970), Vodník Česílko (1970) či O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi (1979).

Pohádky z mechu a kapradí

Pohádky z mechu a kapradí

Živost postav a dobře odposlouchaná dětská řeč zaznívá ve Čtvrtkově klukovském románu My tři a pes z Pětipes (1958) nebo v dívčím románku Malá letní romance (1966). Psal i větší povídky ze současnosti s pohádkovými motivy (Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka, 1976), s prvky sci-fi pracoval v románu pro mládež Chlapec s prakem (1961). Výjimečně se utíkal i k textům pro dospělé jako byly jeho Nezbedné pověsti (1977).

S televizí spolupracoval Čtvrtek od druhé poloviny 50. let. Animovaný seriál o Rumcajsovi se poprvé vysílal v listopadu 1967 a téměř okamžitě zaznamenal fenomenální úspěch. V následujících šestnácti letech vzniklo 52 epizod, seriál převzalo na 30 zahraničních televizí. V současné době první řadu v dokolorované a zrekonstruované verzi znovu vysílá Česká televize.

Říkání o víle Amálce

Říkání o víle Amálce

Podle Čtvrtkova námětu televize připravila i další večerníčky či seriál Vepřík a kůzle. Kromě knižních vydání a televizní podoby vyšla Čtvrtkova díla také na zvukových nosičích, některá se dočkala filmového a divadelního zpracování.

Hrdinové jeho pohádek se objevili i na poštovních známkách. Odkaz spisovatele Václav Čtvrtka, jenž zemřel 6. listopadu 1976, si vzalo za svůj město Jičín, kde se již 20 let pořádá oblíbený festival Jičín – město pohádky. Literát byl jmenován čestným občanem města, v Jičíně má i své náměstí.

Václav Čtvrtek dvakrát ovdověl, potřetí se oženil několik let před svou smrtí. Vážná nemoc, jíž sám čelil, mu z jeho blízkých vzala i syna. Dcera a vnuk s rodinou žijí v zahraničí.

Který z nejslavnějších večerníčků podle námětů Václava Čtvrtka máte nejraději?

celkem hlasů: 19627

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Pohádky z mechu a kapradí 5055
O loupežníku Rumcajsovi 5011
Říkání o víle Amálce 4803
O makové panence 4758
Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz