Autor hudby thrilleru Normal Muchow: Hudbu pro vraha jsem ještě neskládal

  • 0
Nový český thriller Normal, jehož premiéra se koná 26. března, je sice dobový snímek, ale tvůrci v čele s režisérem Juliem Ševčíkem udělali vše pro to, aby je zasazení do třicátých let minulého století nesvazovalo. Jedním z motivů je i hudba Jana P. Muchowa.
Reklama

Z natáčení filmu Normal - režisér Július ŠevčíkElegantní a svým způsobem i dekadentní atmosféru té doby filmaři navodili pomocí dekorací a staveb, kostýmů, ale také pomocí hudby. A nejen použitými dobovými i moderními skladbami, ale také originální muzikou Jana P. Muchowa.

"Požadavky Julia na hudbu velmi zjednodušeně vyjadřuje jeho SMS zpráva, kterou mi poslal poté, co musel odejít z nahrávání," vzpomíná Muchow na text, v němž stálo: "Jen ať do toho řežou a nebojej se."

"Prostě emoce na plný plyn," podotýká skladatel.

kdo byl obávaný petr kurten?

Seznamte se s "hrdinou" filmu Normal - vrahem, kterému přezdívali Düsseldorfský netvor nebo Satanův sluha.

Nahrávalo se ve zhruba šedesátičlenném obsazení FILMharmonic Orchestra pod vedením dirigenta Adama Klemense v hudebním studiu Smečky. "Krásný zážitek," hodnotí práci Muchow.

Z filmu Normal - Milan Kňažko

Držitel Českých lvů za hudbu k filmům Jedna ruka netleská a Grandhotel navíc poprvé měl možnost skládat hudbu "pro vraha" - Normal totiž vypráví o případu Petra Kurtena, který na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století otřásl celou Evropou.

REŽISÉR ŠEVČÍK O 30. LETECH MINULÉHO STOLETÍ

Z natáčení filmu Normal - režisér Július ŠevčíkTřicátá léta patří mezi má nejoblíbenější období. Na jednu stranu jde o období krásných rób, zdvořilých džentlmenů a krásných dam. Na druhou stranu jde o období dekadence v době hospodářské krize a o předvečer druhé světové války. Je to období velmi dramatické a plné kontrastů. Období, které tvoří zásadní pozadí skutečného příběhu sériového vraha. Jde také o období, které je filmařsky velmi vděčné, dobové automobily, kostýmy a hudba přímo svádějí k filmovému zpracování. Jsem rád, že jsme měli produkční podmínky na to, abychom období třicátých let ve filmu Normal mohli znovu vzkřísit a přetvořit tak, aby se stalo dramatickým pozadím temného a napínavého příběhu.

"Ve scénách s Petrem Kurtenem hrajeme vetšinou emoce lidí okolo něj, takže jsem vlastně hudbu pro vraha stále ještě neskládal," upřesňuje Muchow.

Jan P. Muchow byl pro Ševčíka jasná volba, jednoduše chtěl toho nejlepšího. "Znovu dokázal, že u nás patří k naprosté špičce. Jeho hudba je dramatická i teskná. Honza je skutečně všestranný autor a ve filmu Normal předvedl něco skutečně nového a na světové úrovni," libuje si režisér.

Z filmu Normal - Pavel GajdošNatáčení filmu Normal - Dagmar Havlová-Veškrnová

Komplimenty nešetří ani Muchow. Skládání pro Normal mu prý šlo jako po másle. "Byl jsem absolutně nadšený. Kamera je fantastická a hercům věřím každé mrknutí oka. Byl to velmi inspirativní materiál," dodává.

Normal je chytrý a zábavný thriller

Režisérovi Juliu Ševčíkovi stačily k rozhodnutí točit thriller Normal pouhé dvě hodiny.

Muchowovu hudbu režisér také doplnil o dobové písně a zároveň moderní hudbu od dánských Blue Foundation, jejichž skladba Sweep je známá už ze slavného filmu Miami Vice. Prostor dostaly i skladby Makedonce Gorana Trajkoského.

Natáčení filmu Normal - Milan Kňažko a Dagmar Havlová-Veškrnová

"Mám rád, když je filmová hudba různorodá. Film jsou emoce a emoce nelze vyjádřit jedním tématem. Soundtrack filmu Normal je pestrobarevnou směsicí témat, která se vážou k jednotlivým postavám a motivům. Je agresivní, energicky, hrozivý i teskný. Přesně takový, jaký jsem si ho přál," míní Ševčík.

tvůrci filmu normal

Scénář a režie: Julius Ševčík

Z filmu NormalHrají: Dagmar Havlová, Milan Kňažko, Pavel Gajdoš, Miroslav Táborský, Jan Vlasák, Zuzana Kajnarová
Kostýmy: Ivana Axmanová, Masky: Jiřina Páhlerová, Architekt: Antonín M.S., Zvuk: Pavel Rejholec, Střih: Marek Opatrný, Hudba: Jan P. Muchow, Výkonný producent: Roman Kašparovský, Kamera: Antonio Riestra (AMC), Producent: Karla Stojáková

Premiéra: 26. března 2009 

Reklama
Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus
Reklama

žádný příspěvek v diskusi

Reklama