Michael Cunningham

Michael Cunningham | foto: archiv

Autor Hodin Michael Cunningham bude v Praze pět dní

Slib, že přijede do Prahy do konce roku, vynikající americký spisovatel Michael Cunningham (1952) zřejmě dodrží.

Je to zvláštní historie. Festival spisovatelů několik let lákal Cunninghama tak úpěnlivě do Prahy, až nakonec přislíbil účast letos v červnu. Měl přijet, na poslední chvíli však odřekl. Ale slib, že to stihne do konce roku, zřejmě dodrží – dnes by už měl být v Česku.

Pražské večery

Cunningham se tehdy omluvil pro vážnou nemoc svého otce, kvůli níž nemohl opustit Spojené státy. „Kdybych měl na výběr, přijel bych,“ napsal prezidentovi festivalu Michaelu Marchovi, a nabídl mu dokonce finanční vyrovnání.

K ničemu podobnému však nemuselo dojít, letenka platila do konce roku. Cunningham se v Praze zdrží necelých pět dní, do úterního poledne.

Za tu dobu stihne několik veřejných akcí, z nichž první bude sobotní autogramiáda ve 12 hodin v knihkupectví Big Ben v Malé Štupartské, kde bude podepisovat všechny své dosud vydané knihy  – české překlady i anglické originály.

O několik hodin později se představí v Městské knihovně na večeru tlumočeném do češtiny, který bude moderovat herec Petr Vacek a prezident Festivalu spisovatelů Michael March.

Autor by zde měl předčítat ze svého dosud nepublikovaného textu, pravděpodobně románu, může to však být i připravovaný scénář. V pondělí Cunninghama čeká ještě jedno autorské čtení v prostorách malostranského American Center.

Tiše zoufalé životy

„Útěchu nám může poskytnout jediné: tu a tam nějaká hodina, během níž náš život – navzdory obecné nepřízni osudu a planým nadějím – propukne naplno a poskytne nám všechno, o čem jsme kdy snili, ačkoli všichni... víme, že po těchto šťastných hodinách nevyhnutelně přijdou docela jiné, mnohem temnější a obtížnější.

Ale přesto pečujeme o svou obec, vítáme každé nové ráno a především víc než cokoliv jiného doufáme, že se nám těch blažených hodin dostane co nejvíc,“ píše Cunningham v závěru svého nejslavnějšího románu Hodiny, za nějž byl roku 1999 odměněn Pulitzerovou cenou.

Dílo se dočkalo i stejnojmenné filmové adaptace oceněné Oscarem, v níž se blýskly hollywoodské herečky Nicole Kidmanová a Meryl Streepová.

Námětem jsou hodiny, které v různých dobách a na různých místech uplývají třem výsostným hrdinkám – moderní ženě konce 20. století Clarisse, hospodyňce Lauře žijící zdánlivě šťastný poválečný „americký sen“, a konečně slavné spisovatelce Virginii Woolfové, jež se na britském venkově pokouší psát své zásadní dílo.

Jejich osudy spojuje jediná kniha – Woolfové Paní Dallowayová – a také zvláštní citlivost, s níž čelí každodennosti. Nechtějí být pouze ženami v domácnosti, a snad o to silněji touží – amerikanistka Hana Ulmanová jejich životy v doslovu ke knize nazvala „tiše zoufalými“.

Ostatně slavná úvodní scéna, kdy Clarissa kupuje květiny pro večírek svého umírajícího přítele, bude mít své vizuální ztvárnění i na pódiu Městské knihovny s koši plnými květin. A dojde i na jednu výraznou ženu, píseň tam zapěje Ester Kočičková.

Poetický i strhující

Hodiny jsou čtvrtým Cunninghamovým románem, jemuž předcházel nepříliš úspěšný debut Zlaté státy, k němuž se dnes moc nehlásí, ale také povedená kronika z života Ameriky a ohijských kluků Jonathana a Bobbyho Domov na konci světa.

Vyšla i v českém překladu, stejně jako poslední Cunninghamův román Vzorové dny, který je poctou poezii Walta Whitmana.

První, co čtenáře v Cunninghamových románech zasáhne, je styl – umí setrvat u prchajících okamžiků, citů a nálad, stejně jako razantně pohánět příběh.
|
Ulmanová si mimo to cení schopnosti vyzdvihnout okrajová témata do popředí, ať už je to homosexuální láska nebo osud modernistické autorky. Tak, aby zasáhla ženy i muže, Američany i Evropany.