Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autopohádky se přerodí do animovaného filmu

  14:23aktualizováno  14:23
Už příští rok začne vznikat celovečerní český animovaný film pro děti Autopohádky. Hlavním hercem, jehož hlas spojí pět povídek, je frontman skupiny Chinaski Michal Malátný.

Muzikant a herec Michal Malátný | foto: Michaela Feureislová

Příběhy zpracují různé autorské týmy, aby byla zachována rozmanitost. Propojení do celku pak vymyslel Břetislav Pojar, jenž režíruje první z nich. V kinech by se novinka mohla objevit už na podzim 2009.

"Projekt vychází ze stejnojmenné knihy Jiřího Marka z roku 1958. Tři pohádky doplněné vlastními písničkami před časem Chinaski nahráli na CD, což zase inspirovalo nás," uvedl na filmovém festivalu Finále v Plzni producent Michal Podhradský.

Hlavními postavami příběhů jsou lidé, kteří přicházejí do kontaktu s auty, auta tvoří i spojující prvek filmových epizod. "Snažíme se zachytit i atmosféru minulou, kdy auta byla miláčkem rodiny, měla určitou poetiku," vysvětlil Podhradský.

Výtvarně se na filmu budou podílet Pavel Koutský, Michal Žabka, David Soukup, Libor Pixa a Šarlota Zahrádková-Filcíková. Režii dostali na starost kromě Žabky a Pixy i Břetislav Pojar, František Váša a Aurel Klimt. Od různých týmů si produkce slibuje rozmanitost a různorodost. Například poslední z příběhů bude 3D animací.

Skupina Chinaski vytváří pro film hudební pozadí, její frontman mu propůjčí hlas. Kromě Malátného si ve filmu zahrají i další herci. "Spolupracujeme s Ypsilonkou, děti uslyší například i Jiřího Lábuse," dodal producent.

Podle Podhradského je pro dětský film specifické, že jde o běh na dlouhou trať. "Filmový průmysl pracuje na bázi jakési show, kdy se vytvoří obrovská bublina kolem filmu, která ale do několika měsíců splaskne. Dětský film má trvalou hodnotu, protože děti odrůstají, přicházejí nové a zase je jim co pouštět," vysvětlil.

Dětské filmy formují nejmladší generaci, film jim musí předat srozumitelné sdělení, jak svět funguje a jak by měl správně fungovat.

Od stejného producenta, společnosti Animation People, se nyní v televizi objevuje dětský film Hiroši, dvacetiminutový příběh Břetislava Pojara vytvořený na japonskou zakázku. Tým v minulosti začínal se slavnými večerníčky A je to! a Jája a Pája.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz