Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Austerovo panoptikum je překvapivě smířlivé

  2:52aktualizováno  2:52
Koho z příznivců Paula Austera (1947) by napadlo, že tento kultovní americký prozaik, jenž bude jedním z nejvýraznějších hostů červnového Festivalu spisovatelů Praha, dokáže po dvacetileté kariéře ještě překvapit?

Paul Auster | foto: archiv

Ne že by Austerovy detektivní romány ve stylu "drsné americké školy" časem pozbyly na čtivosti či neměly napínavou zápletku. Mohou však lehce vyvolat dojem, že se jejich autor pohybuje od svého prvního literárního úspěchu v roce 1987 v kruhu stále stejného a mezitím i čtenářsky osvědčeného modelu.

Totiž fiktivní biografie, která vyvolává iluzi dokumentární autenticity. Spisovatel v ní pokaždé uplatňuje řadu literárních postupů, jakými jsou zrcadlení, zdvojení či příběhy v příbězích.

A stejně zachází i s hrdinou, kterým bývá osamělý intelektuál v krizi, jakési autorovo alter ego, nebo dokonce sám Auster.

Tento (anti)hrdina postupně (re)konstruuje biografii jiné postavy, přičemž nejde ani zdaleka o ni samu, ale spíše o hledání hrdinovy identity. Příběh se vždy odehrává v autorově dlouholetém působišti v New Yorku a bývá pravidelně uvozen smrtí.

V čem se tedy zatím poslední česky vydaný titul Paula Austera Brooklynské panoptikum vlastně odlišuje? I zde se sice opětovně setkáváme s austerovským ztroskotancem, celkové vyznění tohoto románu však působí ve srovnání se spisovatelovou dosavadní tvorbou mnohem smířlivěji, ba dokonce až optimisticky.

Inspirace v telenovelách?
O Brooklynském panoptiku je jako překvapivě konvenční dílo. Auster v něm opouští mnoho dosavadních postupů. Při vyprávění navíc postupuje chronologicky.

Hlavním hrdinou je bývalý pojišťovací agent, šedesátník Nathan Glass. Ten se po rozpadu třicetiletého manželství kvůli bezútěšným vztahům s bývalou ženou a dcerou i léčené rakovině plic stěhuje do "klidného místa na umření" v brooklynské čtvrti Park Slope.

Čekání na smrt si zkracuje po svém: sepisuje vlastní trapasy. "Veledílo" nazvané Zápisky o lidském panoptiku postupně rozšiřuje o příběhy svých brooklynských sousedů a nových přátel.

K nim patří zejména svérázný antikvář s temnou minulostí Harry Brightman a "čistě náhodně" také hrdinův synovec Tom Wood, jenž se vzdal kariéry diplomovaného anglisty, aby pracoval jako taxikář a posléze jako Brightmanův asistent.

Toto trio ukázkových knihomolských outsiderů tvoří výchozí konstelaci, na niž Auster postupně vrší osudy dalších nezřídkakdy bizarních postav. Často se ani nelze ubránit pocitu, že autor se při jejich zrodu zhlédl v nekonečných telenovelách. Postupně nám předkládá spletité či zapeklité rodinné vztahy.

Kromě obtloustlého staromládence Toma do děje vstoupí i Nathanova desetiletá praneteř Lucy, která se zjeví před jeho dveřmi a v jejím zarytém mlčení se skrývá tajemství o její rodině i o ní samé.

Lucy je dcerou dalšího Austerova přízraku, Tomovy zbloudilé sestry Aurory, která se po pochybné kariéře v pornobranži vrhne do náruče fanatického přívržence sekty, aby se z ní nakonec s Nathanovou pomocí vymanila.

Jak však z tohoto rodinného chaosu vypluje autor? Nechá jednoho ze svých protagonistů zemřít a pro desítku zbylých zúčastněných přichystá poněkud ukvapený, a navíc událostmi řádně nabitý happy end.

Všichni jsou najednou až neausterovsky šťastní a nad Brooklynem zavládne konečně klid a pohoda. Nakrátko i v mysli Nathana Glasse, který po noci strávené na jipce spěchá s novou chutí do života ranním Manhattanem.

V hlavě se mu pod přílivem endorfinů honí plán, jak by si psaním životopisů obyčejných zesnulých mohl vydělávat na živobytí. "Ale zatím je pořád ještě osm hodin, a jak tam kráčím ulicí pod tou zářivě modrou oblohou, jsem šťastný, přátelé moji, šťastný jako ještě nikdo přede mnou." Nutno dodat, že je 11. září 2001.

Paul Auster: Brooklynské panoptikum
Prostor, přeložila Barbora Punge Puchalská, 252 stran, doporučená cena: 295 korun.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Najdete na iDNES.cz