Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aukční síně zažily vlnu rekordních cen

  1:00aktualizováno  1:00
Aukční síně v Česku zažívají letos jeden rekord za druhým. V lednu a v únoru se v nich prodala umělecká díla za více než 17 a půl milionu korun.
dražba - aukce - ilustrační foto

dražba - aukce - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tento výsledek však strčil do kapsy jednorázový úspěch aukční síně Dorotheum, ve které byly začátkem března vydraženy předměty za dvaadvacet milionů korun.

Podle ředitelky aukčního domu Márie Gálové byla rekordní nejen vydražená suma, ale i celkový počet lidí, kteří se dražby zúčastnili. Licitovalo zde tři sta padesát zájemců.

O měsíc později se zájem obchodníků s uměním upíral k další dražbě, kterou pořádala Galerie Pictura na pražském Žofíně. Byl to právě tento aukční dům, který loni prodal za 6,8 milionu korun Portrét Zuzky Zgurišky od Josefa Šímy, čímž vytvořil rekord roku 2005.

Štafeta rekordů
Otázka byla jasná. Prodá se obraz Před zrcadlem od ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina za 7,5 milionu korun? Nejen že by dílo stanovilo rekord roku 2006, ale padla by i maximální částka, za kterou byl obraz v Česku vydražen.

Dosavadní rekord držel od roku 2000 obraz Emila Filly nazvaný Zlaté rybičky u okna, který nabízela firma Antikva Nova Kodl a prodal se za 7,3 milionu korun.

Obraz Před zrcadlem, který pocházel ze soukromé sbírky, nakonec koupil za vyvolávací cenu jediný zájemce. Spolu s aukčními poplatky vyplatil částku 8 milionů 850 tisíc korun.

"Jsem spokojený. Podařilo se nám prodat obraz nejdráž v historii aukcí v České republice," komentoval prodej Michal Šeba, majitel Galerie Pictura.

Jenže už o tři týdny později byly všechny české aukční rekordy opět překonány.
Na dražbě pořádané Galerií Art Praha minulou neděli se cena díla českého surrealisty Jindřicha Štyrského Cirkus Simonette vyšplhala z vyvolávaných 2,8 milionu korun na neuvěřitelných 8 milionů 600 tisíc korun.

Když se dva perou...
Rekord překvapil i majitele galerie Vladimíra Neuberta. "Čekal jsem, že Štyrský bude vydražen za cenu kolem pěti milionů. Je to krásné dílo, ale přijde mi to trochu přehnané," podotkl Neubert.

Výslednou sumu navýšil především souboj hned pěti zájemců. Když dražební částka překročila pět milionů, utkali se o obraz poslední dva. Vyhrál sběratel dražící po telefonu. Spolu s desetiprocentní aukční přirážkou český podnikatel zaplatil za malbu 9 milionů 460 tisíc korun.

Radovat se však může především Galerie Art Praha. Celá aukce včetně Štyrského obrazu vynesla 25 796 900 korun, takže padl další rekord.

Proti světovým aukčním síním se tyto cifry zdají zcela zanedbatelné. V květnu 2004 byl v newyorské pobočce aukční síně Sotheby’s vydražen nejdražší obraz všech dob – Picassův Chlapec s dýmkou. Konečná cena činí 104 miliony dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

Trhu s uměleckými díly se daří i na Slovensku. V bratislavské aukční síni Soga byl loni prodán obraz Chlapec s dalmatinem italského malíře Domenichina z první poloviny 17. století za 14,2 milionu korun.

U nás jsou nejpopulárnější díla Emila Filly, Františka Kupky, Josefa Šímy, Toyen, Rudolfa Kremličky, Václava Špály, Josefa Čapka, Karla Černého, Františka Tichého či Jana Zrzavého. Zájem je i o realistické výjevy 19. století a ruské klasiky.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz