Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aukční síně zažily vlnu rekordních cen

  1:00aktualizováno  1:00
Aukční síně v Česku zažívají letos jeden rekord za druhým. V lednu a v únoru se v nich prodala umělecká díla za více než 17 a půl milionu korun.
dražba - aukce - ilustrační foto

dražba - aukce - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tento výsledek však strčil do kapsy jednorázový úspěch aukční síně Dorotheum, ve které byly začátkem března vydraženy předměty za dvaadvacet milionů korun.

Podle ředitelky aukčního domu Márie Gálové byla rekordní nejen vydražená suma, ale i celkový počet lidí, kteří se dražby zúčastnili. Licitovalo zde tři sta padesát zájemců.

O měsíc později se zájem obchodníků s uměním upíral k další dražbě, kterou pořádala Galerie Pictura na pražském Žofíně. Byl to právě tento aukční dům, který loni prodal za 6,8 milionu korun Portrét Zuzky Zgurišky od Josefa Šímy, čímž vytvořil rekord roku 2005.

Štafeta rekordů
Otázka byla jasná. Prodá se obraz Před zrcadlem od ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina za 7,5 milionu korun? Nejen že by dílo stanovilo rekord roku 2006, ale padla by i maximální částka, za kterou byl obraz v Česku vydražen.

Dosavadní rekord držel od roku 2000 obraz Emila Filly nazvaný Zlaté rybičky u okna, který nabízela firma Antikva Nova Kodl a prodal se za 7,3 milionu korun.

Obraz Před zrcadlem, který pocházel ze soukromé sbírky, nakonec koupil za vyvolávací cenu jediný zájemce. Spolu s aukčními poplatky vyplatil částku 8 milionů 850 tisíc korun.

"Jsem spokojený. Podařilo se nám prodat obraz nejdráž v historii aukcí v České republice," komentoval prodej Michal Šeba, majitel Galerie Pictura.

Jenže už o tři týdny později byly všechny české aukční rekordy opět překonány.
Na dražbě pořádané Galerií Art Praha minulou neděli se cena díla českého surrealisty Jindřicha Štyrského Cirkus Simonette vyšplhala z vyvolávaných 2,8 milionu korun na neuvěřitelných 8 milionů 600 tisíc korun.

Když se dva perou...
Rekord překvapil i majitele galerie Vladimíra Neuberta. "Čekal jsem, že Štyrský bude vydražen za cenu kolem pěti milionů. Je to krásné dílo, ale přijde mi to trochu přehnané," podotkl Neubert.

Výslednou sumu navýšil především souboj hned pěti zájemců. Když dražební částka překročila pět milionů, utkali se o obraz poslední dva. Vyhrál sběratel dražící po telefonu. Spolu s desetiprocentní aukční přirážkou český podnikatel zaplatil za malbu 9 milionů 460 tisíc korun.

Radovat se však může především Galerie Art Praha. Celá aukce včetně Štyrského obrazu vynesla 25 796 900 korun, takže padl další rekord.

Proti světovým aukčním síním se tyto cifry zdají zcela zanedbatelné. V květnu 2004 byl v newyorské pobočce aukční síně Sotheby’s vydražen nejdražší obraz všech dob – Picassův Chlapec s dýmkou. Konečná cena činí 104 miliony dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

Trhu s uměleckými díly se daří i na Slovensku. V bratislavské aukční síni Soga byl loni prodán obraz Chlapec s dalmatinem italského malíře Domenichina z první poloviny 17. století za 14,2 milionu korun.

U nás jsou nejpopulárnější díla Emila Filly, Františka Kupky, Josefa Šímy, Toyen, Rudolfa Kremličky, Václava Špály, Josefa Čapka, Karla Černého, Františka Tichého či Jana Zrzavého. Zájem je i o realistické výjevy 19. století a ruské klasiky.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz