Aukční rekord se nekonal, „zhroucený“ Kupka se prodal za 22 milionů

  19:24aktualizováno  20:26
Obraz Zhroucení vertikál malíře Františka Kupky se v pražské aukci prodal za 22 milionů korun. S nejvyšší vyvolávací cenou 20,5 milionu ale nepřekonal jiného Kupku. Dosavadní rekord stále drží dílo Élévation (Výšky) IV, k přepisu tabulek chybělo 100 tisíc. A minimálně koruna.

Po skončení dražby Kupkova obrazu jej dva muži ze stěny jednoduše odstříhli. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ve středu v podvečer dražený obraz Kupka namaloval ve svém pařížském ateliéru. Olej na plátně je součástí série Vertikální a diagonální plán. "Kompozice obrazu má jakoby vnitřní rám, kdy máme pocit, že vidíme vlastně dva obrazy," popsali kurátoři ze společnosti 1. Art Consulting Brno-Praha, která aukci pořádala, vrcholné dílo jednoho z nejvýznamnějších českých moderních malířů 20. století.

Dílo zakoupil slavný galerista Louis Carré přímo od Kupky v Puteaux v Paříži. Milovníci výtvarného umění jej viděli například na Kupkově světové výstavě v roce 1989 v Muzeu moderního umění v Paříži.

Čtěte Slavný obraz Spící od Toyen se prodal za vyvolávacích dvacet milionů

Zhroucení vertikály bylo druhým obrazem, který se v posledních několika dnech pyšnil nejvyšší vyvolávací cenovkou. Surrealistické plátno Spící od Toyen, jež našlo nového majitele v nedělní aukci, se nakonec prodalo za 20 milionů. -

Obraz zakoupil za 50 tisíc zlatých továrník Jindřich Waldes v roce 1917, o jednadvacet let později rodina Waldesových obraz vyvezla do New Yorku.

. nejdražší obrazY

Které obrazy stály na tuzemských aukcích nejvíc?

František Kupka - Élévation (Výšky) IV1. František Kupka: Élévation (Výšky) IV, 22,1 mil., 2007

2. František Kupka: Zhroucení vertikál, 22 mil.
3. Toyen: Spící
Prodáno za vyvolávací cenu 20 milionů korun

4. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach, 19,5 mil., 2008
5. Josef Šíma: Léda s labutí, 14,6 mil., 2008

Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach6. František Kupka: Abstraktní kompozice, 13,4 mil., 2007
7. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 12 mil., 2007
8. Georges Braque: Zelené umyvadlo, 11,5 mil., 2008
9. Emil Filla: Dívka s mandolínou, 11 mil., 2008
10. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích, 10,25 mil., 2007

11. Autor neznámý (14. století): Umučení světice (sv. Barbora nebo sv. Kateřina), 10,5 mil.
Josef Šíma - Léda s labutí12. Antonín Procházka: Kopretiny, 10,1 mil., 2008
13. Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka, 9,8 mil. 2009
14. Josef Čapek: Koupel nohou, 9,3 mil., 2006
15. Antonín Procházka: Poprsí muže, 9 mil.

Krištof Kintera, We All Want to Be Cleaned, 2017
OBRAZEM: Rudolfinum slaví stou výstavu. Otevírá ji Krištof Kintera

Krištof Kintera se veřejnosti vepsal do paměti pomníkem věnovaným sebevrahům pod Nuselským mostem. Nyní výrazný český umělec otevírá svým dílem jubilejní stou...  celý článek

Luba Bakičová
OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku Křehké síly skla. Už tento čtvrtek jdou díla...  celý článek

Karbon, Zdeněk Burian
Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z...  celý článek