Abstraktní obraz Františka Kupky Tvar modré z roku 1913

Abstraktní obraz Františka Kupky Tvar modré z roku 1913 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sběratelé na aukcích za deset let utratili víc než pět miliard korun

  • 1
Za uplynulých deset let se na českých aukcích prodala díla za přibližně 5,4 miliardy korun. Přitom víc než milion stálo kolem 750 uměleckých předmětů. Vyplývá to z údajů ročenky Art+, která shrnuje hlavní události na trhu s uměním v České republice i v zahraničí v uplynulém roce.

Zatímco v roce 2003 bylo milionových položek vydražených v tuzemských aukcích jen dvacet, v posledních čtyřech letech je to vždy víc než sto obrazů a starožitností za rok. V první desítce nejdražších děl za jednotlivé roky se nejčastěji objevují obrazy Emila Filly, v ročních přehledech figurovala patnáctkrát.

Aukcemi prošlo také jedenáct hodnotných děl Františka Kupky či Jindřicha Štyrského a deset "kousků" od Toyen. Čtyřmi obrazy jsou zastoupeni Josef Šíma, Josef Čapek, Jan Zrzavý a ruský malíř Konstantin Korovin. Celkem se v uplynulých deseti letech v první desítce vystřídalo 32 autorů.

Rekordní byl z hlediska trhu umění uplynulý rok. Sběratelé a investoři v roce 2012 na aukcích utratili víc než v kterémkoliv jednotlivém roce v minulosti. Rok patřil rekordu Františka Kupky, dílům Emila Filly a čínskému umění. Ke koupi deseti nejdražších děl roku by případný zájemce potřeboval přes 200 milionů korun, o rok dříve by mu stačila méně než polovina této částky.

Nejdražším dílem roku se stal Kupkův obraz Tvar modré, který byl na jaře na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za rekordních 55,75 milionu korun, i s aukční přirážkou kupec zaplatil 57,42 milionu. Jde o nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za dílo českého umění nejen v ČR, ale i na světovém trhu.

V desítce nejdražších děl uplynulého roku jsou ještě dva další Kupkovy obrazy, Apoteóza Heleny z roku 1906 a Úsměv O z let 1933 až 1951. Dvě příčky v první desítce patří dílům čínského umění. Vedle obrazu mistra moderní tušové malby Čchi Paj-š'e, jehož svitek se v první desítce objevil již v roce 2011, jde o středověkou bronzovou sochu buddhistické světice Kuan-jin, která byla na listopadové aukci brněnské společnosti Zezula vydražena za 16,2 milionu korun, i s aukční přirážkou kupec zaplatil 19,11 milionu. Vysoké ceny za díla čínského umění jsou fenoménem posledních tří let.