Porsche jako skutečné. Do aukce jde největší obraz Theodora Pištěka

  10:09aktualizováno  10:09
Více než 450 děl s celkovou vyvolávací cenou téměř 83 milionů korun nabídne Aukční den, který se uskuteční 30. listopadu v Praze na Žofíně. Prodávat se budou zásadní díla od Schikanedera nebo malířky Toyen a „hrát“ se bude o několik možných rekordů.

Theodor Pištěk, Racek letící do snu, 1984 | foto: Galerie Kodl

Naprosto unikátní, výsostně galerijní, mnohokrát vystavovaná a publikovaná je malba Sen od Toyen. Vrcholně surrealistická práce vznikla v roce 1937, prakticky ve stejné době jako její dosud nejdražší obraz Spící, jenž se v roce 2009 prodal za 20 milionů korun.

Nedávno se v Londýně nenašel zájemce o malbu Poselství lesa od stejné autorky, odhadní cena aukční síně Sotheby’s byla až milion liber (35 milionů korun). Sen se bude vyvolávat za příjemnějších 12 milionů korun.

Nejméně 5,5 milionu (plus aukční přirážku) si musí kupci připravit na Holandské zátiší od Emila Filly pocházející z roku 1914, tedy autorova výtvarně nejdůležitějšího období. Metamorfóza IV od Josefa Šímy se bude vyvolávat za 3,9 milionu korun a rozměrné plátno Jakuba Schikanedera nazvané Samota začíná na ceně 3,5 milionu. Zajímavostí je, že dílo z roku 1908 zvolil Schikaneder jako svou poslední prezentaci na výstavě Krasoumné jednoty v tomtéž roce. Následujících sto let byl obraz veřejnosti nedostupný.

Racek si letí pro rekord

Všechny položky svou velikostí překonává obraz nazvaný Racek letící do snu. Svůj oblíbený motiv sporťáku značky Porsche na něm v roce 1984 zpracoval Theodor Pištěk a s rozměry 2,3 krát 3,2 metru jde o jeho největší dílo. Hyperrealistický obraz spadá do raného období, jímž se proslavil u nás i ve světě.

Pištěk je aktuálně nejdražším žijícím českým výtvarníkem. Racek letící do snu s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun má šanci jeho autorský rekord ještě překonat.

Josef Čapek, Touha, 1939

Josef Čapek, Touha, 1939

V nabídce jsou i dvě díla od Josefa Čapka. Velmi optimistická malba nazvaná Hra je datovaná rokem 1937 a inspirovaná autorovou dětskou tvorbou. Sběratel pořídil olejomalbu ještě před druhou světovou válkou přímo od Čapkovy rodiny. Vyvolávat se bude za 2 miliony.

Jako jistý kontrapunkt působí o dva roky mladší Čapkovo plátno Touha, z něhož čpí dobová melancholie kombinovaná s láskou k rodnému kraji. Jedno z posledních děl vzniklých před tím, než byl Čapek odvlečen do koncentračního tábora, má vyvolávací cenu 1,5 milionu korun.

Aukční den odstartuje na Žofíně v neděli ve 13 hodin. Nabízené položky jsou vystavené v Galerii Kodl a Aukční síni Vltavín do pátku denně od 10 do 18 hodin.

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.