Karel Škréta, Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic, před rokem

Karel Škréta, Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic, před rokem 1660 | foto: 1. Art Consulting

Do aukce zamíří skvosty od barokního Škréty po Kubištu, Čapka či Toyen

  • 0
Obrazy Karla Škréty nebo Bohumila Kubišty budou hlavními taháky aukce, kterou 12. května pořádá společnost 1. Art Consulting. Dražené předměty jsou až do aukce vystavené v pražském Topičově salonu.

Asi nejvýznamnější položka Zámecké obrazárny v Mělníce z majetku slavného rodu Lobkowiczů jde do dražby. Obraz nazvaný Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic vytvořil barokní malíř Karel Škréta (1610-1674).

Škréta byl ojedinělý zjev v dějinách českého malířství. Jako zakladatel a propagátor barokní malby na našem území se stal uznávanou osobností mezi předními evropskými tvůrci své doby. Jeho mistrovství a význam dalece přesáhly hranice našeho regionu.

Portrét zachycuje Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic (1628-1682), jednu z nejznámějších osobností českého baroka. Černín získal během dvou kavalírských cest nebývalý kulturní rozhled a po návratu roku 1650 zahájil svou politickou kariéru. Rozsáhlé majetkové dědictví po prastrýci Heřmanu Černínovi stejně jako přijetí hraběcího titulu a vědomí nutnosti vhodné rodové reprezentace přispěly k formování významného milovníka a mecenáše umění. Proslul zejména jako zakladatel bohaté rodové galerie, jejíž jádro vytvořil během svého benátského pobytu a v jejímž budování cíleně pokračoval i po návratu do Prahy.

Šlechticův portrét vznikl někdy před rokem 1660, objevil se v řadě reprodukcí i na výstavách. Jeho vyvolávací cena je stanovena na 6,5 milionu korun. Jde o památkově chráněné dílo mimořádného významu, takže přednostně bude nabídnuto ministerstvu kultury či Národní galerii.

Návrat po dvaceti letech

Dalším obrazem, který je na uměleckém trhu velkou vzácností a který chystaná aukce nabídne, je Zátiší Bohumila Kubišty z roku 1909. Kubišta (1884-1918) coby výrazná malířská osobnost první poloviny 20. století ovlivnil nejen své současníky, ale i další výtvarnou generaci. Přestože zemřel už ve čtyřiatřiceti letech na španělskou chřipku, položil základy moderního českého malířství.

Bohumil Kubišta, Zátiší, 1909

Nabízený obraz Zátiší se po téměř dvaceti letech vrací ze Spojených států. Společnost jej získala přes londýnský aukční dům Sotheby's. Vyvolávací cena plátna je 12 milionů korun.

Význam olejomalby je daný i tím, že téměř všechny Kubištovy obrazy jsou ve státních galeriích, nadačních fondech či význačných soukromých kolekcích. Po roce 1989 se na trhu s uměleckými předměty objevila pouze tři jeho zásadní plátna. Toto je jedním z nich.

160 děl za 55 milionů

Z dalších dražených děl stojí za zmínku především obraz význačného francouzského malíře Andrého Deraina, původně fauvisty, který později položil základy neoklasicismu. Jeho Zátiší v krajině je mimořádně sofistikovaná malba unikátně propojující klasičnost s revolučností. Vyvolávací cena je 1,5 milionu. V nabídce je také unikátní dílo Obraz z roku 1935 malíře Františka Janouška za 4,5 milionu korun. Surrealistická a imaginativní malba pochází z autorova vrcholného období.

Bohumír Matal, Cihelna I., 1945

Zastoupeni jsou rovněž malíři skupiny Osma jako Josef Čapek, Emil Filla a Antonín Procházka. Nechybí ani světově proslulý český malíř František Kupka, členové Skupiny výtvarných umělců kolem Mánesa Václav Špála, Jaroslav Král, František Foltýn, kromě Františka Janouška také surrealistka Toyen a členové Skupiny 42 v čele s Bohumírem Matalem. "Mařákovce" reprezentuje Alois Kalvoda, Václav Radimský nebo Oldřich Blažíček.

Celkem nabídka čítá 160 výtvarných děl exkluzivního výběru v souhrnu za 55 milionů korun vyvolávacích cen. Všechny dražené položky jsou vystavené v Topičově salonu na pražské Národní třídě až do začátku aukce, jež se bude konat v neděli 12. května od 13.30 hodin tamtéž.