Jaroslav Otruba, Obkladové kazety pro interiér pražského metra

Jaroslav Otruba, Obkladové kazety pro interiér pražského metra | foto: Aukční dům Sýpka

Tři nadšenci si koupili obklady z metra. Aukce přinesla nečekané zvraty

  • 2
Asi nejzajímavější položkou nedělní aukce byly tři soubory originálních obkladů linky A pražského metra. Podobně jako třeba skleněné obrazovky od Stanislava Libenského na budově Nové scény Národního divadla patří i hliníkové výlisky mezi spíše přehlížené atributy metropole.

Obklady navržené hlavním architektem pražského metra Jaroslavem Otrubou však jsou vrcholným kusem užitého umění. Vedle funkce estetické mělo střídání dutých a vypouklých desek za cíl tříštit zvukové vlny ve stanici. Jejich barvu ve zlaté, zlatavé champagne, zelinkavě zlaté navrhl grafik Jiří Rathouský.

Část z nich byla následně použitá pro obklad stropu kulturního zařízení v Moravském Šternberku. Právě tím, že tvořily osm metrů vysoký podhled stropu, se dokonale zakonzervovaly a v současnosti se tak nachází v dobrém stavu.

Soubory byly vydražené za 144 tisíc, 132 tisíc a 120 tisíc korun. Zájem vyvolaly i v cizině. „Zájem zahraniční klientely o něco tak typicky našeho českého mě velmi potěšil,“ říká Irena Velková z Aukčního domu Sýpka.

Prodeje se dočkalo i významné dílo Rudolfa Kremličky, jež vyobrazuje Ves Hamry na Slovensku. Olejomalba z roku 1919 je podle kunsthistorika Michaela Zachaře „jedna z nejkrásnějších Kremličkových krajin vůbec“. Prodala se za 960 tisíc korun.

Zájem byl také o surrealistický objekt Jana Švankmajera Láhev-utonulá z roku 1964. Předmět ze zahraniční sbírky se vyvolával za 120 tisíc a dostal se až na cenu 240 tisíc korun. Nečekaný zvrat nastal u Hlavy od Zdeňka Palcra. Ukázka jeho málo známé rané tvorby se z 50 tisíc vyšplhala na 216 tisíc korun.

.