Bohumil Kubišta - Zátiší

Bohumil Kubišta - Zátiší | foto: 1. Art Consulting Brno

Kubišta se dostal do žebříčků. Jeho Zátiší vyneslo 15,7 milionu korun

  • 6
Obraz Bohumila Kubišty Zátiší se na aukci v pražském Topičově salonu vydražil za 15,7 milionu korun bez aukční přirážky. Těsně se tak vešel na desáté místo žebříčku nejdražších uměleckých děl prodaných v tuzemských aukcích.

Vzácný obraz pochází z roku 1909 a jeho vyvolávací cena byla 12 milionů korun. Bohumil Kubišta (1884-1918) coby výrazná malířská osobnost první poloviny 20. století ovlivnil nejen své současníky, ale i další výtvarnou generaci. Přestože zemřel už ve čtyřiatřiceti letech na španělskou chřipku, položil základy moderního českého malířství.

Top 10 českých aukcí

1. František Kupka: Tvar modré - 55,75
2. František Kupka: Élévation (Výšky) IV. - 22,1
3. František Kupka: Zhroucení vertikál - 22
4. František Kupka: Úsměv O - 20,25
5. Toyen: Spící - 20
6. Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach - 19,5
7. Emil Filla: Zátiší s lahví Cherry - 16,25
8. Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin - 16,2
9. Emil Filla: Hlava muže v cylindru - 16
10. Bohumil Kubišta: Zátiší - 15,7

Pozn.: Ceny bez aukční přirážky v milionech korun

Přirážka, která obsahuje odměnu pro aukční síň i daně a další poplatky, činila v případě Kubištova obrazu 16 procent. Zátiší se do Česka vrátilo po téměř dvou desetiletích ze Spojených států přes londýnský aukční dům Sotheby's.

Význam olejomalby je daný i tím, že téměř všechny Kubištovy obrazy jsou ve státních galeriích, nadačních fondech či význačných soukromých kolekcích. Po roce 1989 se na trhu s uměleckými předměty objevila pouze tři jeho zásadní plátna. Toto je jedním z nich.

Nedělní aukce dále nabídla obraz Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic, který vytvořil barokní malíř Karel Škréta. Rozměrná podobizna šlechtice, jež pochází ze Zámecké obrazárny v Mělníku z majetku rodu Lobkowiczů, se prodala za vyvolávací cenu 6,5 milionu korun, plus přirážka ve výši 18 procent.

V katalogu aukce bylo umění 17. až 20. století, konkrétně díla Františka Kupky, Emila Filly, Václava Špály, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Františka Foltýna nebo Andrého Deraina.

,