Žijící britský umělec Joe Tilson (*1928) vytvořil slavnou koláž Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 rok po Palachově činu. Dle výtvarníka je nutné si připomínat Palachovu oběť nejen kvůli československé historii, ale také jako upomínku toho, že v mnoha zemích lidé stále musí bojovat o svobodu.
Dílo o rozměrech 103 x 70,5 cm vzniklo v nákladu sedmdesáti kusů (dražený nese číslo 35/70). Většina z originálních exemplářů se nachází ve sbírkách předních světových institucí. Jednu vlastní například prestižní britská galerie Tate. V Česku ani na Slovensku dosud toto dílo nebylo veřejně vystavováno. Jeho dražba začne na částce 680 tisíc Kč.
Obrazy použité na pozadí koláže nepocházejí pouze z období invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Objevuje se na nich také motiv amerických pouličních protestů proti válce ve Vietnamu, jimiž se Tilson věnoval například ve své další koláži s názvem Vietnam Courier.
Jednu z číslovaných koláží obrazu Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 si nedávno vyvěsil ve své pražské rezidenci i britský velvyslanec Nick Archer. Obraz si nechal přivézt z Velké Británie, právě v období připomínkových akcí k 50. výročí sebeupálení Jana Palacha: “Objevil jsem ho v uměleckých sbírkách britské vlády více než před rokem. Ale trápilo se v úřadu ministerstva dopravy ve městě Derby. Měl jsem pocit, že má patřit sem, a po několika měsících vyjednávání jsem ho dostal do Prahy právě včas k (Palachovu) výročí. Vyvěsil jsem ho ve své rezidenci těsně před Vánoci.“ popisuje velvyslanec Nick Archer.
„Tilson se nezasazoval pouze o svobodu v této zemi, ale ukazoval solidaritu s lidmi z celého světa, kteří ve stejnou dobu jako Jan Palach bojovali za svobodu. A vytvořil tak pojítko mezi lokální snahou o prosazení univerzálních práv,“ dodává britský diplomat.
V 60. letech minulého století patřil Joe Tilson mezi přední autory britského pop artu. Jeho první samostatná výstava se uskutečnila v londýnské Marlborough Gallery v roce 1962, již o dva roky později byla jeho díla vystavena na Benátském bienále. V dnešní době autor žije a pracuje v Londýně a Itálii. Od 90. let 20. století je členem britské Královské akademie, která mu v roce 2002 připravila velkou retrospektivní výstavu nazvanou Pop to Present (Od popu k současnosti).
V aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery v pražské Výstavní síni Mánes naplánované na 28. dubna 2019 se budou dražit i jiná významná díla. Třeba hned sedm děl Jana Zrzavého ze sbírky ruského klavíristy Emila Gilelse. Dále pak malby Vojtěcha Hynaise, Petra Brandla, Josefa Šímy, Antonína Procházky, Milana Grygara a třeba i litografie od zpěváka Davida Bowieho. Předaukční výstava probíhá v Mánesu už v těchto dnech a potrvá až do 27. dubna (denně 10 - 18 hodin).