Překvapením úvodu aukce byla dražba oleje Antonína Procházky (1882-1945) s názvem Mužská hlava. Po boji dražitelů v sále i na telefonu vzrostla jeho cena z původních 3,2 milionu na osm milionů korun.
Aukci uspořádala v Topičově salonu společnost 1. Art Consulting Brno - Praha a nabídla na ní i další atraktivní díla.
První vyvolávanou položkou byl olej na plátně zakladatele slávy českého baroka Karla Škréty (1610-1674), nazvaný Sv. Václav vykupuje pohanské děti.
Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře neprojevilo ministerstvo kultury před půl rokem zájem o přednostní nákup této lunety ze zámecké obrazárny Mělník z majetku Lobkoviců. Rozměrné plátno bylo vydraženo za vyvolávací cenu pěti milionů korun.
Zrzavého obraz Benátky I. je jednou z nejvýznamnějších prací malíře, který se v něm vyrovnal se svým oblíbeným městem. Považoval ho za tak významný, že v roce 1965 vytvořil novou verzi. Obraz se mnohokrát vystavoval a reprodukoval, poprvé ho autor představil v roce 1930 právě v Benátkách. O deset let později byl zařazen na jeho výstavu v Obecním domě a v roce 1963 byl součástí jeho retrospektivy v Praze, Brně a Bratislavě.
Aukční rekord Zrzavého činí 10,5 milionu korun. Za tolik se v roce 2009 prodal obraz Hornatá krajina. S přirážkou tehdy kupec zaplatil 12,4 milionu korun.