Obraz Benátky od Jana Zrzavého byl vydražen za 8,5 milionu korun

  15:45aktualizováno  15:45
Zrzavého malbu z roku 1928 získal na nedělní aukci v Praze nový majitel za 8,5 milionu bez aukční přirážky, která v tomto případě činí 18 procent. Vyvolávací cena byla osm milionů korun. Velká bitva se strhla o olej Antonína Procházky a zájem byl také o Karla Škrétu.

Jan Zrzavý - Benátky | foto: 1. Art Consulting

Překvapením úvodu aukce byla dražba oleje Antonína Procházky (1882-1945) s názvem Mužská hlava. Po boji dražitelů v sále i na telefonu vzrostla jeho cena z původních 3,2 milionu na osm milionů korun.

Antonín Procházka - Mužská hlava

Aukci uspořádala v Topičově salonu společnost 1. Art Consulting Brno - Praha a nabídla na ní i další atraktivní díla.

První vyvolávanou položkou byl olej na plátně zakladatele slávy českého baroka Karla Škréty (1610-1674), nazvaný Sv. Václav vykupuje pohanské děti.

Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře neprojevilo ministerstvo kultury před půl rokem zájem o přednostní nákup této lunety ze zámecké obrazárny Mělník z majetku Lobkoviců. Rozměrné plátno bylo vydraženo za vyvolávací cenu pěti milionů korun.

Zrzavého obraz Benátky I. je jednou z nejvýznamnějších prací malíře, který se v něm vyrovnal se svým oblíbeným městem. Považoval ho za tak významný, že v roce 1965 vytvořil novou verzi. Obraz se mnohokrát vystavoval a reprodukoval, poprvé ho autor představil v roce 1930 právě v Benátkách. O deset let později byl zařazen na jeho výstavu v Obecním domě a v roce 1963 byl součástí jeho retrospektivy v Praze, Brně a Bratislavě.

Aukční rekord Zrzavého činí 10,5 milionu korun. Za tolik se v roce 2009 prodal obraz Hornatá krajina. S přirážkou tehdy kupec zaplatil 12,4 milionu korun.

Z výstavy Zuzany Mináčové Jak to bylo za komunismu
OBRAZEM: Za mír a socialismus. Snímky připomínají, jak to bylo za komunismu

Očima fotografky Zuzany Mináčové diváci nejčastěji spatřují světové filmové hvězdy, mj. Roberta de Nira, Michaela Douglase nebo Sharon Stone. Téma výstavy Jak...  celý článek

Z výstavy Voayer v pražském prostoru DUP 39
VIDEO: Staňte se voyerem. Výstava ukazuje nahé ženy v sexuálních polohách

V Praze začíná kontroverzní výstava Voayer, která návštěvníkům ukazuje živé nahé ženy jako skulptury. K vidění bude tři dny v prostorách galerie DUP 39. Vstup...  celý článek

Z výstavy Salvador Dalí ve Valašském Meziříčí
OBRAZEM: Božskou komedii podle Dalího představuje Valašské Meziříčí

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí v létě zaplnily grafiky Salvadora Dalího. Včetně Božské komedie, která vznikla na motivy známého příběhu od...  celý článek