I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. Kupkova díla jsou nejdražšími na českém aukčním trhu, první příčku tři roky držel jeho obraz Série C I. (Protihodnoty), který se v roce 2016 prodal za 62 milionů korun.
V neděli dražený obraz, jehož protějšek má ve sbírce Národní galerie Praha, se dostal na veřejnost po mnoha letech v soukromé sbírce. Jak upozorňuje ČTK, je jedním z nejdůležitějších děl Kupkovy tvorby a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým Kupka značně předstihl vývoj světového malířství.
Na aukci Galerie Kodl v Praze na Žofíně se prodala pistole CZ 75 Republika, kterou v limitované edici 100 kusů vyrobila Česká zbrojovka ke stoletému výročí republiky, za 650 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 400 tisíc. Celý výtěžek půjde na dobročinné účely. Pistoli ze stejné edice dostal od premiéra Andreje Babiše americký prezident Donald Trump.
Významné místo na aukci zaujímalo umění 19. století. Prezentovalo se takřka 70 obrazy českých i zahraničních autorů. Byli mezi nimi zásadní zástupci starší generace, jako je August Bedřich Piepenhagen, Quido Mánes či Josef Navrátil.
Výrazně byla zastoupena tzv. Haushoferova škola v čele s Juliem Mařákem. Zájemce potěšil reprezentativní průřez tvorbou Václava Brožíka, díla Václava Radimského, Antonína Chittussiho, Luďka Marolda a Antonína Slavíčka.
„Zcela výjimečná je práce Jakuba Schikanedera Mlékařka, kterou lze považovat za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním,“ uvedla za galerii Terezie Kaslová. Zahraniční tvůrce prezentovali třeba impresionisté Maximilien Luce a Armand Guillaumin. Mimořádně zajímavé bylo také plátno představitele realistického proudu ruské malby druhé poloviny 19. století Ilji Jefimoviče Repina.
Zastoupena byla i česká moderna. „Za zmínku bezpochyby stojí okolnost, že hned několik obrazů se v této aukci dočkává svého znovuobjevení. Některé z nich se totiž na české umělecké scéně objevují po mnoha desítkách let a jiné na trhu dosud nebyly k vidění vůbec,“ zmínila Kaslová právě s odkazem na nejdražší položku aukce, obraz Františka Kupky Plochy příčné II. Autorovi obdivovatelé mohli toto dílo naposledy spatřit na Kupkově souborné výstavě v roce 1968.