Čelenka, kterou nechal vyrobit diplomat Vojtěch Mastný

Čelenka, kterou nechal vyrobit diplomat Vojtěch Mastný | foto: Dorotheum

Čelenka líčí příběh diplomata, jehož Goebbels nazval „ubohým buřtem“

  • 0
Aukce nabídne jedinečný šperk z rodiny významného diplomata Vojtěcha Mastného i cenná díla moderního umění včetně Sutnarovy Venuše a Špálových zátiší.

Osm spirálových článků z platiny osazených osmi středovými diamanty starého briliantového brusu. Tak lze stručně – a příliš technicky na to, že jde o krásný šperk – popsat čelenku, která bude jednou z oprávněných ozdob aukce, kterou česká pobočka Dorothea chystá na 23. května. Jak už to však u podobných předmětů bývá, tím skutečně lákavým je příběh jejích majitelů.

Vražda, nebo sebevražda?

Velkolepou čelenku nechal pro svou ženu někdy začátkem dvacátého století vyrobit Vojtěch Mastný (1874–1954), špičkový prvorepublikový právník a hlavně diplomat. Od počátku dvacátých let působil jako velvyslanec v Londýně a Římě a od roku 1932 až do konce Československa zastával tentýž post v Berlíně. A právě díky němu vstoupil do dějin, neboť byl součástí delegace, která dělala stafáž konferenci v Mnichově, jež měla rozhodnout o budoucnosti Československa. Mastného delegace nebyla k jednání připuštěna, až poté dostala text dohody, aby jej předala pražské vládě. „Jaká je to volba – mezi vraždou a sebevraždou!“ komentoval možnost diktátu se nepodřídit. Mimochodem, Mastným otevřeně pohrdal nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels. „Ubohý buřt, který čeká na odvolání,“ napsal si do deníku. Může být lepšího vyznamenání?

Vyvolávací cena čelenky 360 tisíc korun je poměrně nízká, což je dané i tím, že se k ní nedochovala nosná konstrukce. „Klenot tvoří osm pohyblivě spojených článků ve tvaru spirálově stočených platinových úponků, které jsou osázeny více než tisícovkou diamantů o celkové hmotnosti dvanáct karátů,“ popisuje expertka Dorothea Hana Šimonová. Takové šperky se na trhu objevují vzácně. Nabízí se srovnání se slavnou secesní tiárou Townsend z roku 1905, kterou zhotovila na zakázku pro lady Townsend přední šperkařská firma Cartier a dodnes ji uchovává ve sbírce Cartier Collection ve svém muzeu.

Ladislav Sutnar, Venuše v Central Parku

Mastný obstál i během války. Zůstal v protektorátu, zasedal v dozorčí radě Živnobanky a snažil se, aby nefinancovala zbrojení. Odměny odmítl a poukazoval je své rodné obci a díky tomu, že se znal osobně s protektorem von Neurathem, zasahoval i ve prospěch stíhaných Čechů. S okupanty si nezadal. Například odmítl nabídku na koupi arizované vily v Bubenči po židovských majitelích, s nimiž před válkou uzavřel pouze nájem.

Sutnarova Venuše

Dražba se uskuteční v pražském hotelu Marriott 23. května od 14 hodin. Za 750 tisíc korun nabídne také Venuši v Central Parku od proslulého designéra a výtvarníka Ladislava Sutnara. Zaujmou rovněž dvě plátna klasika českého moderního umění Václava Špály. Rozměrnější olej Anemóny ve džbánečku (1940) pochází z německé sbírky a jeho vyvolávací cena činí 500 tisíc korun, pod kladívko putuje i Špálovo Zátiší s jablky a vínem (1934) s vyvolávací cenou 220 tisíc korun.

Všechny položky je možné si prohlédnout od zítřka v galerii Dorotheum na Ovocném trhu v Praze.


Témata: Vojtěch Mastný