Adolf Born, Hans von Aachen

Adolf Born, Hans von Aachen | foto: Nadace Krtek

Pro dobrou věc se draží obrazy i kytary, charitě můžou vynést miliony

  • 0
Jsme zvyklí "hltat" aukční rekordy obrazů a podle nátury se jim obdivovat, nebo nad "předraženými mazanicemi" ohrnovat nos. Ne vždy si však prodávající nacpe utržené peníze do štrozoku. Rozhodně ne v případě charitativních aukcí.

Aukce na charitu jsou mnohdy přehlídkou bizarností. Celebrity nabídnou něco ze svých osobních předmětů a pak se vybírá na potřebné. Háčkované obrazy Lucie Bílé sice letos v dubnu vynesly přes čtyřicet tisíc korun na prevenci boje s rakovinou prsu, ale nejspíš nebudou nikdy budit zájem v obrazárnách.

Ovšem tou dobou se dražily - tentokrát k dobru dětské onkologie - i umělecky hodnotné položky. Aukce nazvaná Umění pro Krtka nabídla více než šedesát děl od čtyřiačtyřiceti význačných umělců napříč generacemi. Zájemci si tak mohli pořídit akvarel Stanislava Kolíbala, obrazy Jakuba Špaňhela, skleněnou vázu z dílny Bořka Šípka nebo grafický list Karla Malicha.

Tomáš Zapletal, autor projektu aukce pro nadační fond Krtek, popisuje princip takového podniku jasně. "Jde o možnost v dnešní nejisté době vložit prostředky do uměleckých děl, kterým zcela jistě poroste hodnota, a zároveň přispět dobré věci," tvrdí.

Kytarou proti drogám

Neví se, jestli výtěžek z dražby obrazu Gerharda Richtera Abstraktní malba šel rovněž na dobročinné účely, ale je možné, že alespoň část ano. Malba z roku 1994 se prodala loni v říjnu za 34,2 milionu dolarů, tedy asi 660 milionů korun, a šlo o rekord při prodeji díla dosud žijícího umělce.

Aukční dům Sotheby's vydražil obraz německého výtvarníka Gerharda Richtera s...
Německý výtvarník Gerhard Richter věnoval obraz Strýček Rudi do sbírky

A proč je možné, že se něco z utržených peněz dostalo na charitu? Obraz totiž prodával Eric Clapton. Hudebník je známý tím, že vybudoval a pomáhá financovat centrum pro léčbu závislostí. Je to jeho srdeční záležitost, sám se totiž během svých klikatých životních osudů musel dostat ze závislosti jak na alkoholu, tak na heroinu. Pravidelně rovněž pořádá aukce, na nichž rozprodává svou velikou sbírku kytar a jejichž výtěžek jde právě na tento účel. Kytarista navíc na Richterově obrazu vydělal vskutku pohádkově. Koupil jej v jiné dražbě v roce 2001 spolu s dalšími dvěma plátny za "pouhé" 3,4 milionu dolarů. Je tedy pravděpodobné, že z více než desetinásobného zisku trochu "pustil chlup".

Jedenaosmdesátiletý rekordman Gerhard Richter je mimochodem zajímavý i pro Česko, neboť jeden z jeho obrazů visí v Lidicích. Dílo nazvané Strýček Rudi se k nám dostalo před půlstoletím, kdy byl Gerhard Richter ještě prakticky neznámý. V šedesátých letech začaly Lidice budovat uměleckou sbírku a svá díla tam posílali i němečtí autoři. Richter namaloval svého skutečného strýce, důstojníka německé armády, podle fotografie. Je zachycený v uniformě wehrmachtu, v níž během války padl.

Obraz sice není na prodej, ale jeho hodnota by zřejmě mohla být nejméně stejně vysoká jako u rekordního Richterova díla. Ostatně, obě plátna vznikla podobnou technikou.

Picasso za sto eur

Pablo Picasso, Muž s gibusem, 1914

Ale zpět k charitě. Se zajímavým způsobem, jak pomáhat, přišel aktuálně aukční dům Sotheby's. Ve středu se v jeho pařížské filiálce konala tombola. Lístek stál "směšných" sto eur, tedy asi 2 700 korun. Směšných proto, že výherce získal kubistický kvaš Pabla Picassa z roku 1914. Originální obraz má hodnotu asi milion dolarů (v přepočtu zhruba dvacet milionů korun).

Tomboly se nakonec zúčastnilo více než čtyřicet tisíc zájemců. Tím jednak násobně překonali odhadní cenu nabízeného obrazu a jednak přispěli skoro stovkou milionů korun na záchranu historického jádra libanonského města Súr, založeného ve starověku Féničany, které je na seznamu světových památek UNESCO.