Auguste Renoir, Pobřeží Cagnes

Auguste Renoir, Pobřeží Cagnes | foto: Bristol Art Gallery

Obraz zabavený nacisty zůstane v Británii. Původní majitelé nemají nárok

  • 2
Obraz od francouzského impresionisty Augusta Renoira nazvaný Pobřeží Cagnes je majetkem britské Bristol Art Gallery. To se však mohlo změnit, protože plátno má pohnutou historii včetně aukce židovského majetku, kterou v polovině třicátých let v Německu organizovali nacisté.

Do Británie i do majetku galerie se totiž malba dostala legálně. BBC na svém webu připomíná, že jistý Leopold Moller ji měl s sebou, když v roce 1939 utíkal před nacisty z Hamburku. Po jeho smrti v roce 1999 připadl obraz spolku Přátelé bristolské galerie, který jej věnoval městu a nechal vystavit právě v místní galerii.

Proč se případem zabýval britský Spoliation Advisory Panel, což je organizace vyřizující stížnosti lidí, kteří byli okradeni nacisty, v případě, že jejich majetek nyní vlastní některá z britských veřejných institucí?

Renoirův obraz totiž skutečně do poloviny třicátých let patřil společnosti Margraf obchodující s uměním a šperky, již vedli židovští bratři Oppenheimerovi. Rovněž je pravda, že Jakob and Rosa Oppenheimerovi z nacistického Německa utekli do Francie poté, co jim bylo zakázáno podnik řídit. Obraz byl poté v roce 1935 vydražen na nacisty pořádané aukci „židovského umění“.

Britský úřad ovšem došel k závěru, že obraz šel do aukce spíše kvůli dluhu, který měla firma u banky, než z důvodu nacistické perzekuce jejích šéfů. „V každém případě panel zjistil, že morální nárok společnosti Margraf je nedostatečný k tomu, aby ospravedlnil vrácení malby nebo finanční odškodnění,“ stojí v jeho zprávě.

Auguste Renoir (1841–1919) žil na farmě ve francouzském městečku Cagnes-sur-Mer, dnes předměstí středomořského Nice, od roku 1907 až do smrti. Na Azurové pobřeží se přestěhoval kvůli tamnímu počasí, které tlumilo jeho revmatismus, jenž mu ztěžoval práci.