Ze seriálu stanice BBC Jistě, pane ministře

Ze seriálu stanice BBC Jistě, pane ministře | foto: BBC

Úrodě toho, co bylo načteno, vévodí Jistě pane ministře a Na cestě

  • 1
Literární díla z oblasti moderní klasiky, ale i knihy, které se staly v nedávné době módním trendem a "každý je musel znát". To jsou tituly, které vydavatelství Tympanum zařadilo do edice Načteno.

Edice Načteno (více zde) se zabývá zveřejňováním audioknih, které byly prioritně určeny zrakově postiženým a jsou součástí fondu Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana. Ta se věnuje pořizování audionahrávek z oblasti literatury, dnes tolik populárních u široké čtenářské resp. posluchačské obce, už od 60. let.

Jistě, pane ministře

ANTHONY RUPERT JAY, JONATHAN LYNN: Jistě, pane ministře
čte: Richard Honzovič
I českými diváky milovaný britský televizní seriál z produkce BBC měl svoji románovou předlohu, která si svojí břitkostí a klasickým anglickým humorem s televizní verzí nezadá. Jim Hacker, nově zvolený ministr pro administrativní záležitosti, se snaží v 80. letech minulého století najít cestu byrokratickým hlavolamem britského impéria. Na pomoc mu přichází stálý tajemník ministerstva Sir Humphrey Appleby, dokonalý příklad vysoce postaveného státního úředníka. Trojici doplňuje Hackerův osobní tajemník Bernard Wooley, který je střídavě loajální k oběma zmiňovaným.

Na cestě

JACK KEROUAC: Na cestě
čte: Jiří Zavřel
Ne nadarmo je tento román označován za "Bibli stopařů" a jeden z kultovních artefaktů alternativního životního stylu. Dějovou kostru románu tvoří cesty autora a jeho přátel napříč Amerikou. Kniha definuje poválečnou generaci beatniků včetně jejího svobodomyslného způsobu života pod vlivem jazzu, poezie a drog. Modern Library ocenila v roce 1998 tento titul 55. pozicí na žebříčku 100 nejlepších anglicky psaných románů 20. století. Načtená podoba vychází z "klasické" verze knihy v překladu Jiřího Joska. Teprve před několika lety byl vydán tzv. rukopisný svitek, obsahující ne(auto)cenzurovanou podobu knihy.

Na paměť mým smutným courám

GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ: Na paměť mým smutným courám
čte: Vladimír Kudla
Vypravěčem románu držitele Nobelovy ceny a nejslavnějšího představitele magického realismu je stařec, píšící sloupky do nedělních novin, jenž právě oslavil své devadesáté narozeniny. Rozhodne se nadělit si nevšední dar – noc s nezletilou pannou. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdina nikdy nepoznal sladkou chuť lásky, nepředpokládá, že by se mohl do mladé společnice zamilovat. Stařec se nicméně postupně stává posedlým: touží po přítomnosti dívky, a to i přesto, že spolu nikdy nepromluvili, ani nesdíleli společné lože.

Dvanáct povídek o poutnících

GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ: Dvanáct povídek o poutnících
čte: Ladislav Mrkvička
Dvanáct brilantních krátkých příběhů s latinsko-americkou tématikou volně spojuje motiv poutníka a sevřený, jednotný styl. Autor vtahuje čtenáře do děje prostřednictvím nečekaných a nevšedních situací a na malém prostoru rozvíjí lidské osudy. Ukazuje život bez příkras, jeho krutost a jeho krásu. Márquez tyto působivé povídky cizeloval mnoho let a jsou považovány za jedno z jeho vrcholných děl.

Šifra mistra Leonarda

DAN BROWN: Šifra mistra Leonarda
čte: Renata Volfová
Jeden z největších bestsellerů poslední dekády, a to i díky filmové verzi s Tomem Hanksem v hlavní roli. Příběh odhaluje tajemství vepsané do obrazu Leonarda Da Vinciho. Profesor náboženské symbologie Robert Langdon je přivolán do Louvru kvůli smrti správce uměleckých sbírek. Vedle těla je totiž nalezena šifra, kterou policie nemůže rozluštit. Do děje se zaplétá i vnučka mrtvého správce Sophie Neveuová a s nasazením vlastních životů společně objevují souvislosti, které vedou k odhalení velkého církevního tajemství.

Pavučina lží

DAN BROWN: Pavučina lží
čte: Vladimír Kudla
Hlavní hrdinka Rachel Sextonová, dcera volebního soupeře amerického prezidenta, odlétá do Arktidy, kde NASA objevila ve starém meteoritu pravděpodobný důkaz mimozemského života. Za polární kruh je povolán i biolog Michael Tolland, který má pomoci ověřit autenticitu objevu. Vědecké bádání se ale brzy zvrtne do boje o holé přežití. Román ze zákulisí tajných služeb a vysoké politiky je nabitý dramatickými událostmi a technickými podrobnostmi. V Česku je známý i pod alternativním názvem Anatomie lži.

Mandolína kapitána Corelliho

LOUIS DE BERNIERES: Mandolína kapitána Corelliho
čte: Ladislav Mrkvička
Historický román se odehrává za druhé světové války během okupace řeckých ostrovů. Popisuje milostný trojúhelník kapitána italské dělostřelecké divize, dcery místního doktora a místního rybáře, který odchází nejprve do války a poté se omámen revoluční myšlenkou přidává ke komunistickému hnutí. Do milostného příběhu se promítá hrůznost války, vzájemné zrady i ničivost občanské války a zemětřesení. Na motivy této knihy byl v roce 2001 natočen stejnojmenný film s Nicolasem Cagem a Penélope Cruzovou v hlavních rolích.

Rok v Provenci

PETER MAYLE: Rok v Provenci
čte: Pavel Chovanec
Rok v Provenci je první částí volné trilogie britského spisovatele. Chronologicky popisuje rok jednoho Brita, který se rozhodl přestěhovat do malé vesnice v malebné francouzské oblasti Provence. S anglickým humorem v jeho laskavé podobě autor čtenáře seznamuje s radostmi i úskalími života cizince, který se rozhodl uskutečnit svůj sen žít v místě, které dosud znal pouze jako turista. Kniha získala řadu ocenění, například British Book Awards pro rok 1989 za nejlepší cestopisnou knihu.