Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO: Josef Somr se ve vánočním vyprávění nesnaží zastavit čas

  10:18aktualizováno  10:18
Josef Somr od léta namlouval v nahrávacím studiu novinkové audioknihy na vánoční téma, které vycházejí v těchto dnech. Jsou mezi nimi pohádkové tituly i vyprávění o vánočních zvycích. iDNES.cz nabízí audioukázky ze všech nahrávek.

Josef Somr | foto: Popron Music

Prostřednictvím CD Šťastné a veselé Vánoce známý herec zavede své posluchače ve svém zamyšlení do mnoha příběhů tohoto období. Vypráví o významu jednotlivých svátků, o původu vánočního stromku i dárků, o vánočních pokrmech u nás i ve světě. CD vychází i v dárkovém balení společně s knížkou o vánočních zvycích a tradicích.

Audiokniha Vánoce je určena pro děti od pěti let. Malým posluchačům Josef Somr představuje všechna témata patřící k Vánocům. Vypráví o vánočním stromku, kaprovi, tradičních i zapomenutých vánočních zvycích. Zazní i důvody, proč slavíme Advent, Mikuláše, Boží hod i Tři krále. A například také to, jak se jmenuje Ježíšek ve Francii a kdo nosí dárky dětem v Itálii. Povídání doplňují nejznámější koledy.

Vánoce

"Budu rád, když  se lidé při poslechu těchto CD  s vánočními koledami a vyprávěním o historii vánočních svátků na chvíli zastaví a uvědomí si  pravé poselství Adventu," říká Josef  Somr. "Nevěřím, že bychom měli moc zastavit čas nebo změnit moderní vánoční marketing, ale pokud bychom rodičům s dětmi připomněli i jinou vánoční náladu nebo některé tradiční lidové zvyky, nebyla ta práce marná," dodává.

DvojCD Vánoční pohádky H. CH. Andersena nabízí v interpretaci Josefa Somra další příspěvek do klenotnice českých a světových literárních pokladů, postupně vydávaných v podobě audioknih. Zazní zde známé Andersenovy pohádky Sněhová královna, Smrček, Děvčátko se sirkami, Sněhulák a další.

"Práce na novém vydání Andersenových pohádek pro mě byla výzvou. Jsou to sice spíš příběhy, které zrcadlí někdy smutnou realitu života," přiznává Josef Somr, "ale na druhou stranu ani našim životům občas nechybí pohádkové motivy. A možná právě tohle je v Andersenových příbězích pro mě to nejzajímavější."

Andersen

Režisér audionahrávky Andersenových pohádek Robert Tamchyna doplňuje: "Vzpomínám si, že v dětství to byla knížka, kterou jsem v knihovně doma v pokoji přehlížel. A není divu, zdá se mi, že Andersenův styl pochopí víc starší děti a dospělí. Ale třeba Sněhová královna, to je přece krásná klasika o vítězství silné lásky v pohádkovém příběhu o Gerdě a Kajovi a stejně jako ostatní pohádky osloví posluchače jistě nejen o Vánocích."

Audiokniha Deset přikázání sice není titulem primárně vánočním, k jeho poslechu je ale adventní období nepochybně příznivé. Josef Somr ale vypráví o Desateru přikázání jinak, než to obvykle dělají teologové a historici na univerzitách a seminářích.

Josef Somr

Text, který odkazuje k biblickému originálu, ale zároveň je také doplněn o historické komentáře teologů, vnímal Josef Somr jako osobní vyznání. "Není to přece klasické čtení z Bible, ale věřím, že si v něm zasvěcený posluchač i ten, který se obsahem deseti přikázání setkává poprvé, najdou vlastní cestu k odpovědi na otázku, co pro ně Desatero znamená a jak je oslovilo," říká herec.

Neopakovatelnou atmosféru Vánoc tentokrát "ve staré dobré Anglii" mohou posluchači prožít s Josefem Somrem při poslechu audioknihy Vánoční koleda. Herec je v roli skrblíka Scrooge excelentní a jeho strhující vyprávění činí z této audioknihy jedinečný posluchačský zážitek.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz