Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO: Dusilová napsala píseň pro nový film. O lidech a tiché bolesti

  5:03aktualizováno  5:03
Až v říjnu půjdete na film režiséra Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, první, co uslyšíte, bude hlas Lenky Dusilové. Ta pro něj napsala a nazpívala úvodní filmovou píseň Smiluje, kterou si nyní mohou čtenáři iDNES.cz exkluzivně poslechnout.

Z filmu Rodina je základ státu | foto: Bontonfilm

Kdosi se nad tebou smiluje a dá ti pistoli k hlavě..." Tímto palčivým veršem začíná křehce rozjímavá skladba, která byla původně napsána pro aktuálně připravované nové album Lenky Dusilové.

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová

O tom, že se nahrávka ještě před svým vydáním objeví v roadmovie Rodina je základ státu, rozhodlo setkání jejího režiséra, tvůrce hudby filmu skladatele Michala Rataje, další vynikající skladatelky a jazzové pianistky Beaty Hlavenkové a právě Lenky Dusilové.

Ta k výběru melancholicky naléhavé písně Smiluje jako úvodní melodie k filmu říká: "Atmosféra a pointa skladby skvěle zapadla do příběhu a tématiky filmu. Obrazně totiž pojednává o záblescích situací a vnitřních konfrontacích, kdy člověk dělá věci, které nechce a jež mu škodí, ale nemá sílu to zastavit. Vědomě v tichosti trpí, ale dělá je se sebezapřením znovu. Jde o jistou formu sebedestrukce, ale i tudy může vést cesta k probuzení – přes dno či radikální řešení," zamýšlí se zpěvačka.

Pod nahrávkou je vedle Lenky Dusilové podepsána i její domovská formace Eternal Seekers, v níž figurují Beata Hlavenková a kvarteto Clarinet Factory. Na zvukové složce a mixu písně i celé hudební složky filmu se dále podíleli zvukoví mistři Radim Hladík jr. a Vojtěch Komárek.

Z filmu Rodina je základ státu

Z filmu Rodina je základ státu

Beata Hlavenková v roce 2004 absolvovala jazzovou kompozici na University of Massachusetts a ve Spojených Státech natočila v roce 2009 i svou profilovou desku Joy for Joel. Kromě Dusilové spolupracovala nebo spolupracuje například s Ivou Bittovou, Věrou Martinovou či Yvonne Sanchez.

Nový film Roberta Sedláčka Rodina je základ státu je rodinným dramatem a roadmovie zároveň. Režisér a scénárista v jedné osobě, jenž má za sebou úspěšné filmové počiny Pravidla lži, Muži v říji či Největší z Čechů, se při jeho ztvárnění nechal inspirovat skutečnými událostmi v dnešní společnosti.

MFF KV 2010 - Variety Critics Choice,  Robert Sedláček

Režisér Robert Sedláček

"Vytvořil jsem mnohovrstevnatý příběh o chaosu uvnitř rodiny, která se ocitla ve světě, v němž je normální chtít úspěch pro každého, a to i na úkor společnosti. Důležitým tématem, kterému se film věnuje, je otázka vlastní odpovědnosti," líčí svůj záměr Sedláček.

Hlavní role ztvárnili filmoví a zároveň divadelní (a Sedláčkovi téměř dvorní) herci Igor Chmela a Eva Vrbková. Do dalších rolí byli obsazeni neméně oblíbená Simona Babčáková, Jiří Vyorálek, Jan Budař nebo Marek Taclík. Snímek vstoupí do kin 20. října, po Praze však proběhne slavnostní premiéra i ve Zlíně, k němuž mají tvůrci filmu osobní vztah a v jehož okolí se i natáčely některé scény.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz