Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ať se Soukromé pasti pustí smrtícího dechu Bakalářů

  6:21aktualizováno  6:21
První reakce: nevěřícnost. Tohle že je TV Nova, ze setrvačnosti spojovaná s lidovými estrádami ze čtvrté cenové skupiny? Volný cyklus televizních filmů Soukromé pasti má ambice, za něž by se nemusela stydět ani veřejnoprávní tvorba.

Z televizního cyklu Soukromé pasti - Tatiana Vilhelmová a Lukáš Vaculík | foto: archiv TV Nova

Na Nově navíc přebíjí Českou televizi modernějším výrazem - ale právě od ní také paradoxně převzal svou slabinu, rámující sociologickou vábničku "příběhů ze života".

Pozor na banality
Samostatné uzavřené epizody mají různé autory, režiséry i herce, ze tří "kousků" však lze vyčíst společné znaky: chytré scénáře, civilní dialogy, věcný tón na hony vzdálený ufňukanému startu čtvrté řady Pojišťovny štěstí, o dalších seriálech nemluvě, dále sklon vyhýbat se jednoznačným líbivým happy endům a hlavně mimořádné herecké zázemí.

Avšak snaha najít pro každé téma sociologický rámec typu "to se často stává a může se stát i vám" zbavuje jednotlivá dramata jejich osobitosti. Zbytečně se Soukromé pasti uzavírají do škatulek podobných někdejším bakalářským historkám, v podstatě aranžovaným diváckým anekdotám - nemají to vůbec zapotřebí. Naopak, jakmile začnou zobecňovat, stávají se z nich banality, byť banality řemeslně slušné a vybavené odvahou jít do nečekaných point.

Něžný vetřelec na úvod postavil hrdinku před dilema dítě, nebo kariéra. A nejenže si řešení zvolil netradičně, navíc hned nastolil i mladistvý styl vyprávění: zcizování včetně zpovědi na kameru, dělený obraz, záběry, do kterých se vchází a zase z nich vychází, inscenovaný sen a dokonce angličtinu s českými titulky.

To už není měkce pohodlná poduška pro někdejšího "nováckého" konzumenta levných legrací. Příběh sice stavěl hodně na dialozích, ale mezi matkou a dcerou alias Libuší Šafránkovou a Tatianou Vilhelmovou zněly velmi autenticky; Vilhelmová nadto dokonale zvládla sebeironické pasáže samomluvy. A chválabohu nehrála se tu komunální "sociálka".

Fajn brigáda, jež se vysílá dnes, už bohužel tu nejpřízemnější sociální notu používá; "dočasné" prostitutce poskytuje mravní alibi ušlechtilých pohnutek. Ale naštěstí tahle studentská popelka není zase úplné neviňátko, žene ji i ctižádost a hlavně "případ" obsahuje napětí, tajemství, dramatický spád i onen opětovný, střízlivě městský podtón zahánějící moralizující nabádání i citové vydírání. Povedly se epizodní role v čele se Zuzanou Bydžovskou, jejíž zkratkovité jedovaté reakce by zasloužily minioscárka - jenže bohužel závěrečné vyznání "ze života" zase snímku prudce ubere body.

Noví hrdinové?
Láska v moll přijde na řadu až jako pátá epizoda, ale vyplatí se počkat, to je už vážně síla. Její půdorys tvoří milostný trojúhelník v pokročilém věku a ústřední válečné pole tiché bitvy dvou žen o jednoho muže představuje eutanazie.

Vilma Cibulková, Emília Vášáryová a Jiří Bartoška nabízejí herecky nevídanou, ale rozhodně ne snadnou či konejšivou podívanou. Sejdou se tu překrásný hořký cynismus a sebeironie zralého hoře z rozumu s neskonalou něhou při takřka biblickém obřadu citu či nadlidské sebezapření profesní humanity se sarkasmem, jenž zůstává poslední možnou obranou před soukromým koncem světa.

Lesbický vztah, testy otcovství, břímě viny rodičů, souboj s macechou... ani další látky Soukromých pastí neslibují oddechovou procházku růžovým sadem. Otázkou zůstává, nakolik se i dalším režisérům povede vystavět celistvé drama v šibeničním termínu - pouhých osm dní na natočení v podstatě celovečerního filmu se musí někde projevit. Nicméně jedno už se zdá jisté: až na smrtící dech starých Bakalářů někde v zátylku se Soukromé pasti vydaly na zajímavou cestu.

Jednak jsou to původní česká dramata s názorem, jednak vyměňují celou vžitou garnituru televizních hrdinů jakoby k obrazu cílové divácké skupiny Novy. Do Soukromých pastí totiž zatím upadají vesměs lidé inteligentní, aktivní, spíše městsky založení... Že by bodrý vesnický folklor figurek typu Slunce, seno, jahody... přešel z dramatické tvorby výhradně k silvestrovské dechovce?

Soukromé pasti
1., 2. a 5. příběh, režie L. Wimmerová a T. Kopáčová, hrají T. Vilhelmová, S. Nováková, V. Cibulková, J. Bartoška, E. Vášáryová, cca 60 minut, vysílá TV Nova.
Hodnocení: 70%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Najdete na iDNES.cz