Asterix má od roku 2013 nové autory. | foto: Egmont

Asterix se vydá za Lochneskou. Poprvé bez svého kreslíře Uderza

  • 1
Souběžně v mnoha světových jazycích včetně češtiny vyšlo nejnovější vydání Asterixe. Jmenuje se Asterix u Piktů, má číslo pětatřicet a je to úplně poprvé, co se na komiksu nepodílí žádný z původních autorů.

Scénárista René Goscinny zemřel z roce 1977, ve tvorbě Asterixe pokračoval jeho dvorní kreslíř Albert Uderzo. Ten však letos ve věku pětaosmdesáti let odešel do kreslířského důchodu, ostatně už při přípravě posledního alba v roce 2009 mu s liniemi pomáhali další kreslíři.

Uderzo slíbil, že na komiks bude dál dohlížet a schválil i svého nástupce. Tím je Didier Conrad. Scénárista Jean-Yves Ferri poslal duo vzpupných Galů k Piktům, tedy do Skotska.

Fanoušci doufají, že noví autoři pojmou komiks živěji a vnesou do něj víc humoru, než se v posledních dílech dařilo předchozímu tandemu. 

Přes propady i vzestupy předchozích knih však, zdá se, dostanou čtenáři to, co čekají: nejenom že jména tu každému začínají na Mac, ale dojde i na Lochnesskou příšeru, whisky i dudy.

První Asterix vyšel už v roce 1959. Jedna z nejslavnějších francouzských komiksových postaviček mluví většinou světových jazyků včetně latiny či čínštiny, ožila v animovaném i hraném filmu, miliony eur se točí v prodeji doplňkového sortimentu s motivem galských hrdinů.

Ve francouzsky mluvících zemích se dosud prodalo sto třicet milionů výtisků komiksů, v německy mluvících sto dvacet milionů. Čeští čtenáři se s nimi setkali poprvé už v sedmdesátých letech v časopise Sedmička pionýrů, knižně je po revoluci začal vydávat Egmont.