Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asi pobouřím skoro všechny

  9:52aktualizováno  9:52
Kdo chce v tuzemsku točit, musí mít zpravidla diplom z FAMU a závažné téma podpořené státním grantem. Třiadvacetiletý Karel Spěváček začíná bez FAMU i bez grantu, zato s vervou, která jeho okolí udivuje. První natáčecí den filmu Tři v tom připadl na 13. srpna. "Ale po půldruhém roce čekání tu třináctku beru, i kdyby to byl pátek," říká debutující autor a režisér v jedné osobě, třiadvacetiletý Karel Spěváček, přezdívaný "zlínský Tarantino".

Posluchač vyšší odborné filmové školy ve Zlíně sice vyhrál se svým scénářem jako první soutěž, jejíž vítěz dostane každý rok od Ateliérů Bonton Zlín peníze na realizaci své látky, přesto to nešlo snadno a hned.

Před grantovou komisí, radou státního fondu kinematografie, se Spěváček místo proseb o peníze rozesmál. "Jak tam seděli, sedmdesátníci a lidi, co mě dvakrát nevzali na FAMU, vybavil se mi obraz Poslední večeře Páně," přiznává se. Se svým někdejším supervizorem Dušanem Trančíkem si také moc nerozuměli: "Vytkl mi, že chci dostat Českého lva, a já mu odsekl, že spíš Oscara." A pochybnosti studia nad příběhem, který uzavírá motiv mrtvé prostitutky, rozptýlil vskutku neotřele: "Navrhnul jsem změnu - prostitutka ožije, promění se v zombie a někoho sežere. To prý by bylo ještě horší, namítli a zůstalo to při starém."

Tři v tom má být černou komedií o mladých a pro ně; její děj vychází z jízdy tří mladíků, kteří objeví a vyzkoušejí službu, jež dodává slečnu až do domu. Ovšem dotyčná společnice je osudově zaskočí. Avšak jaký typ filmu to přesně bude, ze Spěváčka nedostanete - nedá se prý přirovnat k žádnému jinému. Zato přesně ví, jaký film to nebude. "Hezký český" určitě ne, takové se líbí jeho mamince. Z klasiky našel v režisérových očích smilování jen Spalovač mrtvol, ale točit jako v 60. letech se podle něj už dávno nedá. Ovšem ani Samotáři nejsou pro Spěváčka vodítkem: "Lákají na slogan Přijďte se zasmát sami sobě, ale my jsme se v tom s kamarády nenašli, asi jsme už někde jinde. Vlastně právě Samotáři nás vyprovokovali k filmu Tři v tom: tam se pořád řeší vztahy, buď ji má rád, nebo nemá, ona to ví, nebo neví, vlastně nemají žádný problém. A tak jsme si řekli, že těm našim mladým nějaký problém předhodíme - třeba mrtvou prostitutku."

Přestože podobně rozehraná partie zase připomíná současnou britskou vlnu černých gangsterek, ani k nim Spěváček nijak netíhne, jen jeden problém s Brity sdílí: že nemají Johna Travoltu. "Sežeňte herce na roli charismatického, inteligentního zabijáka," stýská si. Míní dokonce, že film typu Tři v tom není ani tak těžké prosadit jako obsadit, zvláště když vybírá herce schválně proti divákovu očekávání i vžitým škatulkám. "Zkuste si - čistě teoreticky - představit, že studentka baletu by hrála prostitutku, zabijáka Zdeněk Svěrák a pasáka Marek Eben," vysvětluje svůj záměr.

Karel Spěváček (1977) chtěl být původně policistou, s rodiči žil pět let ve Španělsku. Na gymnáziu už tíhl k filmu, ale na FAMU ho nevzali. Odjel do Španělska znovu, po návratu opět neúspěšně zkusil FAMU, pak se dověděl o zlínské filmové škole, byl přijat a pak tu vyhrál scenáristickou soutěž. Spolu s Danem Svátkem, který dokončuje film Zatracení, jsou prvými posluchači Zlína, kteří i bez FAMU dostali šanci natočit samostatný celovečerní snímek pro kina. Spěváčkova premiéra se plánuje na leden, Svátkova na únor 2002.
Na otázku, koho svým filmem podle vlastního odhadu nějak zasáhne, má Spěváček
odpověď hned: "Pobouřím skoro všechny. Rozhodně naše filmaře, protože Tři v tom není typicky český ani stylem, ani příběhem, ani žánrem. A nebude to ani alternativa, ani poselství, ani generační manifest, hlavní myšlenkou je sice lhostejnost, ale na tu jsme přišli až dodatečně. Ukazujeme svět, jaký je, ale proč takový je, o to už se nestaráme. Doufám, že to bude pořádně zmatené a sranda; aspoň my se smějeme pořád, až je to nezdravé."

"Nechceme za ten film ceny, chceme jít do Katovny!" naráží Spěváček v žertu na televizní diskusní pořad kritiků. Svoji budoucnost vidí režisér zhruba takto: na FAMU se po dvou neúspěšných pokusech prý hlásit nebude - pro člověka, který žil v zahraničí a dělá celovečerní film, je vidina dalších pěti let strávených cvičením zbytečností nepřijatelná. Základy profese ve Zlíně získal - na rozdíl od filmaře-samouka Quentina Tarantina, s nímž bývá ve svém okolí prý v legraci srovnáván. "Pravda, na gymnáziu jsem si pouštěl dva tři filmy denně a byl jsem členem hned čtyř videopůjčoven, což ani Tarantino nestihl - ale na rozdíl od něho mě v žádné nezaměstnali..."

A pokud jde o pověst mladého rozhněvaného muže, který rád šokuje, Spěváček krčí rameny: "Taky už jsem slyšel, že je to póza, ale to tvrdí lidé, co by sami rádi byli takoví. Já si na nic nehraju. Jak řekl Ridley Scott - Točím filmy, na jaké bych chtěl jít do kina a jaké tam chybějí."

Režisér Karel Spěváček

Režisér Karel Spěváček

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz