Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asi je vážně něco ve vzduchu

  11:38aktualizováno  11:38
Možná je to móda. Možná logická, pravidelně se opakující devátá vlna. A možná je opravdu něco ve vzduchu. Tak či onak se příklon k přírodním až mystickým motivům, vystrkujícím růžky zejména ve studentských filmech, nově přelil i do "velké" České televize. Neobešlo se to ovšem bez starých zbytečností. Například proč se Sibiř - duše v muzeu ohlašovala jako dokumentární esej? Naprosto stačilo, že Martin Ryšavý natočil dokument, protože to byl dokument dobrý, zajímavě postavený na prvku tajemna "mezi nebem a zemi" a moudře zbavený jakéhokoli komentáře.
Šamanské historky a dávné mýty tu líčili lidé rozumu, vědci s ukazovátky, aniž je zpochybňovali. Nedunělo zde odtažité "oni (Jakub) věří", nýbrž "my (Jakuti) věříme". Hrdinové nesoudili, nehodnotili, vyprávěli. Ctila se podstata skutečného dokumentu.

Stejně nepodjatě Ryšavý sledoval sběratele plačící po zlatých sovětských časech, neboť dnes, s vlnou obrozování malých národů, se jim prý hůře shánějí socialismem zavržené kultovní předměty. Ale i průvodní paradoxy těchto návratů ke kořenům - kdy se "za šamana vydává kdekdo", prastaré obřady se předvádějí jako šňůra estrádních show, hlasatelé křesťanství varují před nápodobou pohanských rituálů a děti šilhají po západní civilizaci - se zde skládaly k divákovu uvážení bez návodů a doktrín. Dříve umělé kulturáky, nyní umělé skanzeny - i tak se dal tenhle dokument vnímat.

S prapodstatou lidského rodu, od věštkyně přes hmoždíře ve stylu doby kamenné až po "léčivý" nápoj z rozdrcených zvířecích kostí, koketoval také nový televizní film scenáristky Ivy Procházkové a režiséra Ivana Pokorného nazvaný Naše děti. Přitom šlo o typicky civilizační rodinnou ságu se slušně vystiženým současným rytmem, ale i některými příliš "provařenými" rekvizitami včetně mobilů, s vtipně krutými dialogy exmanželů, leč také s hluchotou velkých vážných pravd. Půvabný byl nápad dát výrostkovi-prostředníkovi mezi rodiči do rukou sprejerské barvy a do úst rebelské výkřiky "Tati, ty nejsi kreativní" ovšem to zase trochu pokazil svým smiřujícím gestem hodný pan podnikatel.

Nicméně jako celek přinesly Naše děti příjemně nezvyklou změnu. A kdyby někdo z dramaturgů našel odvahu sladit výkyvy v jazyce, jenž od civilní břitkostí občas padal k poučkám a od komediální nadsázky k moralitě, lépe by se strávilo i ono "něco ve vzduchu", ty zapomenuté prosté věci.

Pojmenovat je naplno může jen osobnost typu Františka Pavlíčka. Jak dokázal v portrétním Genu od Olgy Sommerové, má vzácný dar: i kdyby v každé druhé větě vzýval lásku, není to velkohubá fráze. I slovo "vroucí" zní od Pavlíčka moderně, čistě, opravdově.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz