Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asi je vážně něco ve vzduchu

  11:38aktualizováno  11:38
Možná je to móda. Možná logická, pravidelně se opakující devátá vlna. A možná je opravdu něco ve vzduchu. Tak či onak se příklon k přírodním až mystickým motivům, vystrkujícím růžky zejména ve studentských filmech, nově přelil i do "velké" České televize. Neobešlo se to ovšem bez starých zbytečností. Například proč se Sibiř - duše v muzeu ohlašovala jako dokumentární esej? Naprosto stačilo, že Martin Ryšavý natočil dokument, protože to byl dokument dobrý, zajímavě postavený na prvku tajemna "mezi nebem a zemi" a moudře zbavený jakéhokoli komentáře.
Šamanské historky a dávné mýty tu líčili lidé rozumu, vědci s ukazovátky, aniž je zpochybňovali. Nedunělo zde odtažité "oni (Jakub) věří", nýbrž "my (Jakuti) věříme". Hrdinové nesoudili, nehodnotili, vyprávěli. Ctila se podstata skutečného dokumentu.

Stejně nepodjatě Ryšavý sledoval sběratele plačící po zlatých sovětských časech, neboť dnes, s vlnou obrozování malých národů, se jim prý hůře shánějí socialismem zavržené kultovní předměty. Ale i průvodní paradoxy těchto návratů ke kořenům - kdy se "za šamana vydává kdekdo", prastaré obřady se předvádějí jako šňůra estrádních show, hlasatelé křesťanství varují před nápodobou pohanských rituálů a děti šilhají po západní civilizaci - se zde skládaly k divákovu uvážení bez návodů a doktrín. Dříve umělé kulturáky, nyní umělé skanzeny - i tak se dal tenhle dokument vnímat.

S prapodstatou lidského rodu, od věštkyně přes hmoždíře ve stylu doby kamenné až po "léčivý" nápoj z rozdrcených zvířecích kostí, koketoval také nový televizní film scenáristky Ivy Procházkové a režiséra Ivana Pokorného nazvaný Naše děti. Přitom šlo o typicky civilizační rodinnou ságu se slušně vystiženým současným rytmem, ale i některými příliš "provařenými" rekvizitami včetně mobilů, s vtipně krutými dialogy exmanželů, leč také s hluchotou velkých vážných pravd. Půvabný byl nápad dát výrostkovi-prostředníkovi mezi rodiči do rukou sprejerské barvy a do úst rebelské výkřiky "Tati, ty nejsi kreativní" ovšem to zase trochu pokazil svým smiřujícím gestem hodný pan podnikatel.

Nicméně jako celek přinesly Naše děti příjemně nezvyklou změnu. A kdyby někdo z dramaturgů našel odvahu sladit výkyvy v jazyce, jenž od civilní břitkostí občas padal k poučkám a od komediální nadsázky k moralitě, lépe by se strávilo i ono "něco ve vzduchu", ty zapomenuté prosté věci.

Pojmenovat je naplno může jen osobnost typu Františka Pavlíčka. Jak dokázal v portrétním Genu od Olgy Sommerové, má vzácný dar: i kdyby v každé druhé větě vzýval lásku, není to velkohubá fráze. I slovo "vroucí" zní od Pavlíčka moderně, čistě, opravdově.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz