Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Artistům z Les Colporteurs dávají diváci křídla

  3:37aktualizováno  3:37
Život Antoina Rigota, špičkového artisty a spoluzakladatele několika známých divadelních souborů z hnutí nový cirkus, obrátila před šesti lety vzhůru nohama nehoda. Při tréninku spadl a vážně se zranil.

Les Colporteurs - z inscenace Drát pod sněhem | foto: Jean-Pierre Estournet

Rok trvalo, než opět začal cítit nohy i náznaky ztracené  rovnováhy. Rozhodl se vrátit k divadlu. Inscenaci, která vznikla na základě této osudové příhody, představí francouzský soubor Les Colporteurs na festivalu Letní Letná. Hraje se ode dneška do 2. září.

Inscenaci Rigot symbolicky pojmenoval Drát pod sněhem. Chtěl tak vyjádřit, že vlastní umění provazochodectví je mu již zapovězeno, zapadáno sněhem. K cirkusovému umění se mohl vrátit jen jako režisér.

"Kdyby si Antoine mohl vybrat, byl by raději artistou. Zjistil však, že i režie je řemeslo, které trénováním cvičíte," říká Rigotova žena, herečka Agathe Olivierová. Sám Rigot do Prahy ze zdravotních důvodů přijet nemohl.

Pod kupolí stanu technici natáhli osm takřka neviditelných ocelových lanek o průměru dvanáct milimetrů. Na nich sedm ekvilibristů tančí, přeskakuje z lanka na lanko, skáče salta. A to v různých výškách: od sedmdesáti centimetrů do šesti metrů.

"V půl metru nad zemí si pochopitelně dovolíte odvážnější kousky než v pěti. Přesto pro strach není v této disciplíně místo. Kdybychom se báli, nikdy bychom se na provaz nepustili," konstatuje Olivierová. Nic na tom nezměnilo ani zranění jejího muže.

"Takové náhody se stávají. Stejně tak ho mohlo srazit auto," míní Olivierová. Při představení se nikdy nejistí, na trénincích jen při nejnebezpečnějších prvcích. "Základní dovedností provazochodce je schopnost koncentrace. Nejméně hodinu před představením se začínáme soustředit," vysvětluje artistka.

Neméně podstatná je důvěra v sebe i v partnery na laně. Chyba jednoho může znamenat pád všech. "Lana při pohybu vibrují. Jakmile vstoupíte na provaz, stává se vaší součástí, ožívá," říká Olivierová a dodává, že pro úspěch artisty je klíčové též publikum. "Předává nám totiž emoce, strach i úžas. Vzájemná výměna pocitů je to, co nám dává křídla."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz