Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Artistům z Les Colporteurs dávají diváci křídla

  3:37aktualizováno  3:37
Život Antoina Rigota, špičkového artisty a spoluzakladatele několika známých divadelních souborů z hnutí nový cirkus, obrátila před šesti lety vzhůru nohama nehoda. Při tréninku spadl a vážně se zranil.

Les Colporteurs - z inscenace Drát pod sněhem | foto: Jean-Pierre Estournet

Rok trvalo, než opět začal cítit nohy i náznaky ztracené  rovnováhy. Rozhodl se vrátit k divadlu. Inscenaci, která vznikla na základě této osudové příhody, představí francouzský soubor Les Colporteurs na festivalu Letní Letná. Hraje se ode dneška do 2. září.

Inscenaci Rigot symbolicky pojmenoval Drát pod sněhem. Chtěl tak vyjádřit, že vlastní umění provazochodectví je mu již zapovězeno, zapadáno sněhem. K cirkusovému umění se mohl vrátit jen jako režisér.

"Kdyby si Antoine mohl vybrat, byl by raději artistou. Zjistil však, že i režie je řemeslo, které trénováním cvičíte," říká Rigotova žena, herečka Agathe Olivierová. Sám Rigot do Prahy ze zdravotních důvodů přijet nemohl.

Pod kupolí stanu technici natáhli osm takřka neviditelných ocelových lanek o průměru dvanáct milimetrů. Na nich sedm ekvilibristů tančí, přeskakuje z lanka na lanko, skáče salta. A to v různých výškách: od sedmdesáti centimetrů do šesti metrů.

"V půl metru nad zemí si pochopitelně dovolíte odvážnější kousky než v pěti. Přesto pro strach není v této disciplíně místo. Kdybychom se báli, nikdy bychom se na provaz nepustili," konstatuje Olivierová. Nic na tom nezměnilo ani zranění jejího muže.

"Takové náhody se stávají. Stejně tak ho mohlo srazit auto," míní Olivierová. Při představení se nikdy nejistí, na trénincích jen při nejnebezpečnějších prvcích. "Základní dovedností provazochodce je schopnost koncentrace. Nejméně hodinu před představením se začínáme soustředit," vysvětluje artistka.

Neméně podstatná je důvěra v sebe i v partnery na laně. Chyba jednoho může znamenat pád všech. "Lana při pohybu vibrují. Jakmile vstoupíte na provaz, stává se vaší součástí, ožívá," říká Olivierová a dodává, že pro úspěch artisty je klíčové též publikum. "Předává nám totiž emoce, strach i úžas. Vzájemná výměna pocitů je to, co nám dává křídla."
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Najdete na iDNES.cz