Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Art brut: vzkazy z vesmírů a paralelních světů

  1:36aktualizováno  1:36
Tvůrčí spontaneita, nevykalkulované autorské výpovědi. To jsou vlastnosti charakteristické pro art brut – umění syrové, neškolené, vycházející z niterné potřeby tvořit.

Z výstavy Art brut v českých zemích | foto: Martin StolařMF DNES

V sálech chebské Galerie výtvarného umění probíhá až do konce května výstava s titulem Art brut v českých zemích. Expozice, která představuje díla víc než půl stovky autorů z Čech, Moravy a Slezska, je rámována roky 1905 a 2005 a připravila ji zasvěcená znalkyně tématu, pražská historička umění, ale též básnířka a kreslířka Alena Nádvorníková (1942).

Z výstavy Art brut v českých zemíchPřehlídka století českého art brut neboli umění v surovém stavu je šťastně umístěna jak v prostoru, tak v čase. Instalace v monumentálních a tichých sálech klasicistního střihu má silnou atmosféru – a k tomu se výstava koná přesně deset let poté, co kurátorka představila fenomén art brut v Čechách poprvé širší veřejnosti, a to v pražském Domě U Kamenného zvonu.

Ono mě to žene
Nynější expozice sice zastoupené autory rozděluje do tří kategorií, na mediumiky (tedy spiritistická média), solitéry a psychotiky, ale jádro jejich tvorby je jediné.

Bez výjimky jde o tvůrce akademicky neškolené, tedy o výtvarníky, u nichž se potřeba vyjádření přihlásila sama – a neodbytně. Jejich spiritistické nadšení, duševní rozkolísanost či silné citové úrazy je přiměly vzít do ruky barevné tužky a v extázi začít přenášet na papír své vnitřní tenze.

Vzniklé kresby se vykazují jednak nesmírnou přesností, detailní propracovaností záznamu, jednak přeludností tématu, které se obnažuje před divákovýma očima.

Z výstavy Art brut v českých zemíchČteme tu zprávy z jiných vesmírů, vzkazy z paralelních, iracionalitou obývaných světů. Některé obrazy zachycují nesmírně sugestivně pojaté mutanty a srostlice zvířecího či rostlinného rázu, jiné výjevy jsou čistě abstraktní, tvarově harmonické a zářivých barev.

"Ono mě to samo žene," říká jedna z vystavovaných autorek, ve světě dnes asi nejznámější zástupkyně českého art brut Anna Zemánková. A Karel Havlíček ji doplňuje: "Kreslil jsem přímo horečně, pod tlakem jakési neodbytné posedlosti..."

Je zřejmé, že práce tvůrců art brut přicházejí na svět nepolapitelnou cestou, derou se ven z nevědomí, z nejtemnějších a nejtajemnějších koutů lidské duše.

Rány na buben
Mají v tomto směru blízko jak k expresionismu, tak surrealismu – a v některých dekorativních, precizně rozvitých momentech též ke geometrické abstrakci či slohům secese nebo art deco.

Objevná práce Aleny Nádvorníkové na poli českého art brut je nedocenitelná. Ač sama univerzitně školená historička umění, dokáže kánony ignorovat, a namísto jistoty tradice sází na autenticitu výrazu.

To, co zní pracemi tvůrců syrového umění, jsou rány na buben – ostré a jedinečné zářezy do divákovy duše. Jsou to plody čiré poezie. A to přesto, že jejich tvůrci o nic podobného neusilovali.

Art brut v českých zemích
Galerie výtvarného umění, Františkánské náměstí 85/5, Cheb, kurátorky Alena  Nádvorníková, Anna Sochorová. Výstava trvá do 25. května 2008; otevřeno úterý – neděle.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

Najdete na iDNES.cz