Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Art brut: vzkazy z vesmírů a paralelních světů

  1:36aktualizováno  1:36
Tvůrčí spontaneita, nevykalkulované autorské výpovědi. To jsou vlastnosti charakteristické pro art brut – umění syrové, neškolené, vycházející z niterné potřeby tvořit.

Z výstavy Art brut v českých zemích | foto: Martin StolařMF DNES

V sálech chebské Galerie výtvarného umění probíhá až do konce května výstava s titulem Art brut v českých zemích. Expozice, která představuje díla víc než půl stovky autorů z Čech, Moravy a Slezska, je rámována roky 1905 a 2005 a připravila ji zasvěcená znalkyně tématu, pražská historička umění, ale též básnířka a kreslířka Alena Nádvorníková (1942).

Z výstavy Art brut v českých zemíchPřehlídka století českého art brut neboli umění v surovém stavu je šťastně umístěna jak v prostoru, tak v čase. Instalace v monumentálních a tichých sálech klasicistního střihu má silnou atmosféru – a k tomu se výstava koná přesně deset let poté, co kurátorka představila fenomén art brut v Čechách poprvé širší veřejnosti, a to v pražském Domě U Kamenného zvonu.

Ono mě to žene
Nynější expozice sice zastoupené autory rozděluje do tří kategorií, na mediumiky (tedy spiritistická média), solitéry a psychotiky, ale jádro jejich tvorby je jediné.

Bez výjimky jde o tvůrce akademicky neškolené, tedy o výtvarníky, u nichž se potřeba vyjádření přihlásila sama – a neodbytně. Jejich spiritistické nadšení, duševní rozkolísanost či silné citové úrazy je přiměly vzít do ruky barevné tužky a v extázi začít přenášet na papír své vnitřní tenze.

Vzniklé kresby se vykazují jednak nesmírnou přesností, detailní propracovaností záznamu, jednak přeludností tématu, které se obnažuje před divákovýma očima.

Z výstavy Art brut v českých zemíchČteme tu zprávy z jiných vesmírů, vzkazy z paralelních, iracionalitou obývaných světů. Některé obrazy zachycují nesmírně sugestivně pojaté mutanty a srostlice zvířecího či rostlinného rázu, jiné výjevy jsou čistě abstraktní, tvarově harmonické a zářivých barev.

"Ono mě to samo žene," říká jedna z vystavovaných autorek, ve světě dnes asi nejznámější zástupkyně českého art brut Anna Zemánková. A Karel Havlíček ji doplňuje: "Kreslil jsem přímo horečně, pod tlakem jakési neodbytné posedlosti..."

Je zřejmé, že práce tvůrců art brut přicházejí na svět nepolapitelnou cestou, derou se ven z nevědomí, z nejtemnějších a nejtajemnějších koutů lidské duše.

Rány na buben
Mají v tomto směru blízko jak k expresionismu, tak surrealismu – a v některých dekorativních, precizně rozvitých momentech též ke geometrické abstrakci či slohům secese nebo art deco.

Objevná práce Aleny Nádvorníkové na poli českého art brut je nedocenitelná. Ač sama univerzitně školená historička umění, dokáže kánony ignorovat, a namísto jistoty tradice sází na autenticitu výrazu.

To, co zní pracemi tvůrců syrového umění, jsou rány na buben – ostré a jedinečné zářezy do divákovy duše. Jsou to plody čiré poezie. A to přesto, že jejich tvůrci o nic podobného neusilovali.

Art brut v českých zemích
Galerie výtvarného umění, Františkánské náměstí 85/5, Cheb, kurátorky Alena  Nádvorníková, Anna Sochorová. Výstava trvá do 25. května 2008; otevřeno úterý – neděle.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Grafton Recruitment Praha
Logistik Junior

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz