Zda Arnošt Lustig převezme mezinárodní Man Bookerovu cenu, bude jasné 25. června, kdy se ceny rozdělí v irském Dublinu.

Zda Arnošt Lustig převezme mezinárodní Man Bookerovu cenu, bude jasné 25. června, kdy se ceny rozdělí v irském Dublinu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Arnošt Lustig má šanci získat prestižní Man Bookerovu cenu

  • 9
Do finální čtrnáctky autorů, jejichž jména se dostala na seznam kandidátů na mezinárodní literární Man Bookerovu cenu, je i jméno českého spisovatele Arnošta Lustiga. V New Yorku to ve středu oznámila předsedkyně poroty Jane Smileyová.

Kromě Lustiga jsou ve výčtu i Peruánec Mario Vargas Llosa a Američan E.L. Doctorow, Australan Peter Carey, Američan Evan S. Connell, bengálská autorka Mahášveta Debí, Brit James Kelman, Kanaďanka Alice Munro, Brit V.S. Naipaul, Američanka Joyce Carol Oatesová, Ital Antonio Tabucchi, Keňan Ngugi Wa Thiong'O, Chorvatka Dubravka Ugrešičová a Ruska Ljudmila Ulickaja.

Arnošt Lustig

Arnošt Lustig s Cenou Franze KafkyArnošt Lustig se narodil v roce 1926. Jako sedmnáctiletý prošel koncentračními tábory v Terezíně, Buchenwaldu a Osvětimi. V roce 1945 utekl z transportu a zařadil se mezi účastníky Pražského povstání. Po válce pracoval jako novinář, v roce 1968 emigroval přes Jugoslávii do Spojených států, kde přednášel film a literaturu na univerzitě ve Washingtonu. Je autorem desítek novel a povídek, z nichž většina vyšla nejdříve ve Škvoreckého nakladatelství ’68 Publishers v Torontu. Lustig získal i řadu literárních ocenění, za Krásné zelené oči byl dokonce nominován na Pulitzerovu cenu. V říjnu loňského roku převzal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. "Nemohl jsem dostat lepší, cennější vyznamenání," řekl tehdy autor více než třiceti knih o ocenění spojeném s odměnou 10 tisíc dolarů. Už poněkolikáté se o něm spekulovalo v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu. - čtěte rozhovor Nobelovku nesmíte přeceňovat

Většina kandidátů z 12 zemí má na kontě řadu ocenění. Carey je jedním ze dvou autorů, kteří získali dvakrát Man Bookerovu cenu, Kelman ji dostal jednou, stejně jako Naipaul, který je i držitelem Nobelovy ceny za literaturu.

Arnošt Lustig

První mezinárodní Man Bookerovu cenu dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare a druhou před dvěma lety nigerijský spisovatel Chinua Achebe. Letos bude vítěz vyhlášen v květnu a cena bude předána 25. června v Dublinu.

Britové odměňují za knihu, mimo ostrov se cení tvorba

Man Bookerova mezinárodní cena se uděluje každé dva roky od roku 2004 a její držitel dostává 60 tisíc liber (1,73 milionu korun). Může ji dostat žijící autor, který píše anglicky, nebo jsou jeho knihy běžně dostupné v anglickém překladu.

Uděluje se za celé dílo a za příspěvek světové literatuře, ne za jednu knihu jako známá britská Man Bookerova cena. Tu mohou od roku 1969 za román získat jen anglicky píšící autoři zemí britského Společenství a Irska.

,