Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arnon Grunberg teď hodlá pomáhat bližním

aktualizováno 
Praha - Vlastně by šlo říct, že nizozemský autor Arnon Grunberg napsal svůj první román za kus žvance. Přesně to bylo tak: na konci dlouhého večera v jedné čínské restauraci v Amsterodamu - kde "jídlo bylo mizerné, ale vodka dobrá" - ho přítel, profesí nakladatel, vyzval, ať napíše knihu. A nabídl mu, že ho za každou dopsanou kapitolu pozve na oběd. Když hotový román s názvem Modré pondělky v roce 1994 nakonec vyšel, bylo Grunbergovi třiadvacet let. I proto mu okamžitý úspěch jeho románové prvotiny, kterou nyní vydala pražská Aurora v překladu Veroniky Havlíkové, vynesl označení zázračné dítě nizozemské literatury.
Právě z Modrých pondělků četl Grunberg nedávno v pražské Arše. V ekipě nizozemských spisovatelů, jež Prahu navštívila, byl i Cees Nooteboom. Zralý šedesátník, uznávaná stálice nizozemského literárního nebe a v současnosti tamní nejpřekládanější autor, a naproti tomu Grunberg - dítě a kometa, která prolétla zažitým rozestavením hvězd. Jedno přesto autory spojuje: obešli se bez holandského školství. Oba se jeho dobrodiní vzdali na začátku gymnázia.
"Proč? Protože jsem ráno vyšel z domova a místo ve škole jsem skončil v kavárně," říká Grunberg. Situace velmi podobná té výchozí z jeho Modrých pondělků. Románový hrdina střídá zaměstnání, protlouká se, testuje amsterodamský život v oboru nejstaršího řemesla. A za tím vším ze stránek knihy probleskují mladíkovy reflexe jeho židovského původu. Sám Grunberg se živil jako prodavač, myl nádobí, pak si založil nakladatelství Kazimír pro vydávání "německé neárijské literatury". Německé Židy, německy píšící Poláky, vypočítává Grunberg, koho by vydával, kdyby nemusel zhruba po pěti titulech pro finanční problémy podnik zavřít.
Své židovství přitom odložil podobně jako střední školu. Alespoň v té podobě, jak je znal z domova - tedy jako přísně nábožensky praktikující víru s držením všech svátků a povinnými návštěvami synagogy. "Nebyla to žádná náhlá revolta, žádný mladický vzdor.
Prostě jsem jen zjistil, že mne to nebaví, nezajímá," vysvětluje Grunberg. "Náboženství, to je ale jen jedna věc. Samozřejmě, že jinak své židovské kořeny popřít nemohu a jako spisovatel ani nechci." V Modrých pondělcích židovství generace svých rodičů podrobil bodavě ironickému a zároveň bolestnému pohledu, který evokuje například ranější knihy Američana Philipa Rotha.
"Máma se mnou asi dva týdny nemluvila, ale takové už mámy jsou. A nějaké odmítavé hlasy se ozvaly z amsterodamské židovské komunity, To bylo v podstatě vše," vzpomíná Grunberg a vylučuje, že by jeho román vyvolal obdobný poprask jako Rothovy práce.
Půl roku po holandském vydání Modrých pondělků zvedl kotvy a se svou přítelkynípsychoanalytičkou přesídlil do New Yorku.
Má rád ranní kávu a noviny na Manhattanu i noční život města. A zpravidla také několik hodin každodenního psaní. "Ale když to nejde, tak to nejde," napovídá, že pracovní morálku podřizuje inspiraci.
Zatím ji má. Před dvěma lety vydal svůj druhý román Statisté, příběh mladé dvojice hledající štěstí v Hollywoodu, dále publikoval knihu esejí a kratší novelu. V jeho hlavě se však rodí i podnikatelské plány. Teď například hodlá za drobnou provizi pomoci bližním, jak zvládat bouřlivé city. "Otevírám internetovou stránku s názvem Univerzita lásky. Specializujeme se na psaní milostných dopisů na zakázku. Vždyť kolik je lidí, kteří neumějí nebo prostě nemají čas psát milostná psaní?!" sděluje Grunberg a jeho chytré oči za skly brýlí se baví. Až si pozorovatel říká, zda si z něj ten mladý muž, který kolem své osoby už pár mystifikací vyrobil, nedělá dobrý den.
Tentokrát ne - na adrese www.universityoflove.com jsou již vystaveny první vzory milostných dopisů. Grunbergova škola lásky bude nabízet i psaní odplaty, nářků a nenávisti. Neboť jak praví jedna z pravd, jež univerzita nabízí: "Nenávist je úrodná, nechte ji rozkvést!" V Praze pobíhal Grunberg v červeném latexovém sáčku, knihu Modré pondělky lovil při autorském čtení z igelitového pytlíku a jeho bujná kštice tvoří ujetý kontrapunkt k drobné postavě. Tak trochu modernější nizozemský Woody Allen - přijde možná posluchači po chvíli hovoru. Ostatně otázky vstupního zákaznického testu Grunbergovy internetové vysoké školy znějí: "Lžete více o sexu, nebo o penězích? A lžete vlastně vůbec?"
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz