Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arming: Orchestr potřebuje nutně peníze

  9:42aktualizováno  9:42
Ostrava - Janáčkova filharmonie uzavřela cyklus velkých symfonických koncertů v Domě kultury Vítkovice v Ostravě. Orchestr vedl jeho šéfdirigent Christian Arming z Rakouska, který do Ostravy opět zamířil po svém každoročním měsíčním hostování v Japonsku. S japonským orchestrem v Tokiu nastudoval například Janáčkovu Glagolskou mši, Beethovenovu Eroicu, Brahmse a řadu dalších hudebních děl, ještě předtím však připravoval v rakouském Grazu čtvrtou symfonii finského skladatele Jeana Sybelia.
Který koncert velkého symfonického cyklu patřil letos k nejnáročnějším?
Únorový, když filharmonie uvedla Mahlerovu symfonii. Byla určitě největším a nejnáročnějším projektem letošního cyklu velkých symfonických koncertů, a to i po stránce technické. Byla to zkrátka největší hudební událost.

Nyní však chystáte také velký projekt...
Na festivalu Janáčkův máj a také na Pražském jaru zahrajeme Hindemithovy Metamorfózy, poté dílo Riverrun japonského skladatele Takemitsu. Riverrun je velmi pomalá, ne příliš hlasitá, tichá skladba a kontrapunkt k této hudbě tvoří Varrésova Amerique s velkým obsazením v orchestru. Potřebujeme třináct bicích nástrojů, spolupracujeme i s brněnským souborem bicích nástrojů Dama Dama.

Co bylo novinkou letošní sezony?

Program symfonických koncertů uváděl skladby, které spolu navzájem souvisely. Každý koncert velkého symfonického cyklu, abych tak řekl, měl svou tvář. Když jsme například hráli Mahlerovu symfonii, program jsme doplnili Schönbergem, jeho žákem.

A poslední koncert velkého cyklu určili zase ruští autoři. V minulé sezoně jsme hráli řadu zajímavých a výjimečných titulů, ale programy nebyly takto vhodně kombinovány a doplňovány, protože se hodně měnili hostující dirigenti a sólisté. 

I v příští sezoně se bude program koncertů vzájemně doplňovat - orchestr uvede třeba Bergův houslový koncert společně s pátou symfonií Ludwiga van Beethovena.

Vidíte určité směřování ve vývoji ostravského orchestru? Působíte ve filharmonii už přes čtyři roky a spolupracujete s řadou zahraničních orchestrů od Ameriky až po Japonsko.

Orchestr má samozřejmě své směřování, ale vše závisí na dostačující finanční podpoře. Vyšší standard orchestru bude samozřejmě pouze tehdy, pokud dostane víc peněz pro svoji činnost. Jestliže orchestr získá větší finanční podporu, může zlepšit například akustiku v koncertním sále, kterou zhoršuje současný strop.

A samozřejmě pokud nabídnete hráčům lepší finanční zázemí, můžete přilákat do Ostravy ne-li nejlepší, aspoň výborné mladé hudebníky. Ale v této chvíli to nejde. Pokud budou peníze, orchestr může dostatečně pracovat na svém stylu, technice, zvuku a dalších věcech.

Bez větší podpory ze strany sponzorů, městských, krajských nebo zemských vlád to určitě nepůjde. Třeba Birminghamský orchestr před dvaceti lety nepatřil do třídy světových orchestrů, ale díky podpoře ze strany vlády a soukromého sponzoringu se mu to podařilo.

Můžete srovnat úroveň ostravského orchestru s jinými světovými tělesy, se kterými jste v této sezóně pracoval?
Například japonské orchestry mají výbornou techniku smyčcových nástrojů, ale už ne typický zvuk, jaký mají smyčce v Ostravě. Problémy tady vznikají v technice, toto vidím jako můj cíl v příštím roce, na tomto problému chci pracovat. Ale jak už jsem řekl, všechno závisí na penězích. A zodpovědět tuto otázku stručně nelze.

Chystá ostravský orchestr letos ještě jiný výjimečný projekt?
V létě bude poprvé festival nové hudby v Ostravě. Zúčastní se ho hostující dirigenti, ale především skladatelé z celého světa. Přijedou studenti, kteří budou mít možnost nastudovávat s orchestrem nová díla.

Toto by mohla být pro orchestr velká šance, protože ve světě uvádějí novou hudbu většinou komorní tělesa, nikoli velké symfonické orchestry.
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz