Arcibiskup: Most, který potřebujeme

  • 2
Velehrad není budován na významné řece, kde by se viděla potřeba velkého mostu. Od svého začátku však je symbolem mostu mezi lidmi. Na velkomoravský Velehrad připutovali slavní bratři Konstantin - Cyril a Metoděj z řecké Soluně, ale svou misi budovali ve spojení s římským papežem. Písmo pro naše předky upravili z řecké abecedy, ale liturgii brali i z římské církve. Ve službě místním lidem nabídli plody obou největších kultur.

Další dějiny pak rozdělily slovanské národy. Jedni píší latinkou, jiní azbukou. Jedni se hlásí ke kultuře západu a církevně k západnímu obřadu, jiní k východnímu. A byl to zase Velehrad, který unionistickými sjezdy budoval myšlenku sjednocení Slovanů.

I za dob totality byl Velehrad místem největších setkávání Čechů a Slováků, místem sjednocujícím k společnému odporu proti nesvobodě i místem společného čerpání duchovní síly k úsilí o uzdravení společnosti.

Proto je dobře, že dnes, kdy svátek svatých Cyrila a Metoděje je státním svátkem České republiky, sem přicházíme nejen na bohoslužby, ale i na velký koncert, že přicházejí nejen věřící, ale i nevěřící, katolíci i nekatolíci, zdraví i nemocní, mladí i staří.

Slovo arcibiskupa
v roce 2001

Velehrad nás znovu svolává, aby mezi námi bořil hradby, aby mezi námi stavěl mosty, aby nám dal nahlédnout ke kořenům naší kultury, duchovnosti i státnosti.

Jestli nás denně rozdělují tisíce věcí, kéž velehradské pozvání nás přivede k sobě blíž, abychom i přes všechny rozdílnosti dovedli budovat dílo naší lepší společné budoucnosti.

Kéž pohled k našim starobylým a ušlechtilým kořenům v nás probouzí touhu podílet se na budování takového státu, který by byl naší chloubou. Kéž myšlenka mostu nás vede k otevřenosti pro druhé a budování evropské rodiny. Kéž povzbuzeni Velehradem lépe chápeme potřebu spojení kultury, duchovnosti a státnosti.

Díky všem, kteří přispívají jak k velehradským oslavám, tak k budování mostů mezi námi.