Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archivy ČT zamíří na internet. Retroseriál Vyprávěj tam už boduje

  12:26aktualizováno  12:26
O podmínkách využití starších děl na vlastním webu vyjednávají Kavčí hory s agenturou Dilia, která zastupuje autorská práva umělců.

Ze seriálu Vyprávěj | foto: Česká televize

Už dávno televizní diváci nesedí jen před obrazovkou. Když jim oblíbený pořad "uteče", pustí si ho jindy, na internetu. Třeba seriál Vyprávěj si k více než milionovému publiku televizní premiéry přidává statisíce lidí na webu ČT.

Kdo si přilepší

Jenže to nejde u starších pořadů, které s internetem ještě nepočítaly či ani netušily, že vznikne. "Autoři se tedy nemohli práv k internetovému užití vzdát a ČT je od nich nemohla vykupovat jako dnes," vysvětluje Jiří Srstka z agentury Dilia, která umělce zastupuje.

Jak to bude podle příští smlouvy

Archivní pořady ČST a ČT budou na internetových stránkách ČT k vidění pouze v podobě takzvaného iVysílání. Jde výhradně o způsob, kdy konzument audiovizuální dílo odborně řečeno "streamuje" neboli mu počítačem "protéká", tudíž se  nezaznamenává na pevný disk; download čili stahování bude vyloučeno. Podmínkou zůstává, že ze strany ČT půjde o bezplatnou službu. Za případné prodloužení práv k internetovému užití za týchž podmínek zaplatí ČT autorům 30 procent z odměny za vysílání.

"Skutečně s agenturou jednáme o podmínkách, za nichž lze získat práva autorů k internetovému užití děl vyrobených do 30. listopadu 2000. Podrobnosti zveřejníme, až bude smlouva uzavřena, rádi bychom to zvládli do konce roku," potvrdila mluvčí ČT Michaela Fričová. Proč je přelomem právě podzim před dvanácti lety? Od 1. prosince 2000 totiž platí autorský zákon, jenž umožnil práva pro internet vykupovat, což ČT pro svůj web okamžitě využila.

Chystaná smlouva zahrne nejen pořady České televize, které vyrobila od roku 1992, ale také rozsáhlé archivy její předchůdkyně Československé televize. Zmiňuje výhradně bezplatné internetové zpřístupňování na stránkách ČT, díla tedy lze jen sledovat, nikoli je stahovat a ukládat.

Kteří umělci si díky internetovému šíření přilepší? "Smlouva se týká autorů literární složky, hlavně scenáristy, režiséra, kameramana, architekta a kostýmního výtvarníka, u animovaných filmů výtvarníka a režiséra," jmenuje Srstka.

Podobně jako Fričová však nechce sdělit, o jaké částky půjde. "Mohu říci jen obecně, že autor dostane odměnu dle dohody v minutovém sazebníku, jenž bude přílohou smlouvy. Po uvedení může být v rámci této odměny dílo nabídnuto k užití výhradně na internetových stránkách ČT, jen zdarma a pouze ke sledování, na pět let. Bude-li ČT chtít využít dílo stejným způsobem znovu, za dalších pět let zaplatí třicet procent z odměny za vysílání," říká Srstka.

Jako v Polsku

Kavčí hory tak vstupují do moderní internetové éry naplno. Jaká je praxe jinde v Evropě?

"S výjimkou Francie producenti včetně televizí vykupují práva na internet v rámci jedné odměny nebo odměn podílových, které poskytují za ostatní licence, jako u nás po roce 2000. Autoři se snaží prostřednictvím svých nadnárodních organizací, aby dostali další odměnu tehdy, pokud dostali jen pevnou odměnu a dílo se dál užívá, aniž by jim byla zaplacena tantiéma. Tato praxe je zavedena třeba v Polsku, v Česku zatím nikoli," shrnuje šéf agentury Dilia.

A naše komerční stanice? Zprvu vyráběly skutečně autorských děl málo, ale od roku 2000 již také práva na internet vykupují.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz