Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archivy ČT zamíří na internet. Retroseriál Vyprávěj tam už boduje

  12:26aktualizováno  12:26
O podmínkách využití starších děl na vlastním webu vyjednávají Kavčí hory s agenturou Dilia, která zastupuje autorská práva umělců.

Ze seriálu Vyprávěj | foto: Česká televize

Už dávno televizní diváci nesedí jen před obrazovkou. Když jim oblíbený pořad "uteče", pustí si ho jindy, na internetu. Třeba seriál Vyprávěj si k více než milionovému publiku televizní premiéry přidává statisíce lidí na webu ČT.

Kdo si přilepší

Jenže to nejde u starších pořadů, které s internetem ještě nepočítaly či ani netušily, že vznikne. "Autoři se tedy nemohli práv k internetovému užití vzdát a ČT je od nich nemohla vykupovat jako dnes," vysvětluje Jiří Srstka z agentury Dilia, která umělce zastupuje.

Jak to bude podle příští smlouvy

Archivní pořady ČST a ČT budou na internetových stránkách ČT k vidění pouze v podobě takzvaného iVysílání. Jde výhradně o způsob, kdy konzument audiovizuální dílo odborně řečeno "streamuje" neboli mu počítačem "protéká", tudíž se  nezaznamenává na pevný disk; download čili stahování bude vyloučeno. Podmínkou zůstává, že ze strany ČT půjde o bezplatnou službu. Za případné prodloužení práv k internetovému užití za týchž podmínek zaplatí ČT autorům 30 procent z odměny za vysílání.

"Skutečně s agenturou jednáme o podmínkách, za nichž lze získat práva autorů k internetovému užití děl vyrobených do 30. listopadu 2000. Podrobnosti zveřejníme, až bude smlouva uzavřena, rádi bychom to zvládli do konce roku," potvrdila mluvčí ČT Michaela Fričová. Proč je přelomem právě podzim před dvanácti lety? Od 1. prosince 2000 totiž platí autorský zákon, jenž umožnil práva pro internet vykupovat, což ČT pro svůj web okamžitě využila.

Chystaná smlouva zahrne nejen pořady České televize, které vyrobila od roku 1992, ale také rozsáhlé archivy její předchůdkyně Československé televize. Zmiňuje výhradně bezplatné internetové zpřístupňování na stránkách ČT, díla tedy lze jen sledovat, nikoli je stahovat a ukládat.

Kteří umělci si díky internetovému šíření přilepší? "Smlouva se týká autorů literární složky, hlavně scenáristy, režiséra, kameramana, architekta a kostýmního výtvarníka, u animovaných filmů výtvarníka a režiséra," jmenuje Srstka.

Podobně jako Fričová však nechce sdělit, o jaké částky půjde. "Mohu říci jen obecně, že autor dostane odměnu dle dohody v minutovém sazebníku, jenž bude přílohou smlouvy. Po uvedení může být v rámci této odměny dílo nabídnuto k užití výhradně na internetových stránkách ČT, jen zdarma a pouze ke sledování, na pět let. Bude-li ČT chtít využít dílo stejným způsobem znovu, za dalších pět let zaplatí třicet procent z odměny za vysílání," říká Srstka.

Jako v Polsku

Kavčí hory tak vstupují do moderní internetové éry naplno. Jaká je praxe jinde v Evropě?

"S výjimkou Francie producenti včetně televizí vykupují práva na internet v rámci jedné odměny nebo odměn podílových, které poskytují za ostatní licence, jako u nás po roce 2000. Autoři se snaží prostřednictvím svých nadnárodních organizací, aby dostali další odměnu tehdy, pokud dostali jen pevnou odměnu a dílo se dál užívá, aniž by jim byla zaplacena tantiéma. Tato praxe je zavedena třeba v Polsku, v Česku zatím nikoli," shrnuje šéf agentury Dilia.

A naše komerční stanice? Zprvu vyráběly skutečně autorských děl málo, ale od roku 2000 již také práva na internet vykupují.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Najdete na iDNES.cz