Jan Kaplický nebyl jen architektem. Navrhoval i šaty, nábytek, porcelán, sklo, dopravní prostředky.

Jan Kaplický nebyl jen architektem. Navrhoval i šaty, nábytek, porcelán, sklo, dopravní prostředky. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Architektka Jiřičná složila Kaplickému v DOXu důstojnou poklonu

  • 18
Výstava v pražském Centru současného umění DOX se jmenuje Jan Kaplický – Vlastní cestou. Je opojně barevná a není možné na ní nalézt pravý úhel, ostatně stejně jako v Kaplického díle. Připravila ji uznávaná světová architektka Eva Jiřičná.

V DOX tak vyrostlo město Jana Kaplického stvořené pouze z jeho návrhů, svobodné a inspirativní město budoucnosti, nikoli však ve smyslu futuristické fascinace – jde spíše o hravý a uvolněný vizionářský svět.

Nespoutaná architektura

Svoboda, kreativita, lidé, krása, elegance, plasticita, senzualita, barva, inovace a inspirace. Tak popsal Kaplický hlavní témata své tvorby. Jiřičná je ve své koncepci výstavy jen podpořila a z mnoha návrhů jich vybrala "jen" několik desítek. Ty potom sestavila do expozice v duchu Kaplického architektury. Vine se podél hlavní esovitě zakroucené zdi, tvoří ji speciálně vyrobené okrouhlé výstavní stoly, které stojí na růžovém koberci, stejném, jako měl Kaplický doma i v kanceláři.

Z výstavy Jan Kaplický: Vlastní cestouZ výstavy Jan Kaplický: Vlastní cestou

U architektonických výstav je člověk zvyklý vídat obrazy projektů a počítačové vizualizace s neživými postavami, jejichž dominantou jsou obvykle krychle či kvádry. Tady je nahrazuje vajíčko, ovál.

Lidé žijící v Kaplického vizualizacích jsou skuteční. Často je jimi přímo architekt se svou rodinou či přáteli. Z fotografií se směje jeho charizmatická tvář. Notorická známost jeho smutného osudu přitom poznamenává vnímání výstavy. Jako by každý jeho projekt ve své jedinečnosti dával najevo, jak moc jsme ho v jeho rodné zemi nepochopili.

Centrum pro životní prostředí ve tvaru motýla, obytný most, mrakodrap rozkročený na řekou. Kaplický kladl důraz na ekologii, využíval přirozené světlo a přírodní energii.

Z výstavy Jan Kaplický: Vlastní cestou

Jeho vizionářství mělo své praktické dopady a pevné základy. Ostatně studio Future Systems, které založil, pracovalo pro NASA a Kaplický využíval výsledky vesmírného výzkumu i ve své architektonické práci – používal nové, odlehčené materiály, které mohly být beze švů a spojů. Posouval architekturu právě ke slovu vesmírný ve smyslu nespoutaný či vzletný.

Vlastní cestou

Výstava však zdaleka není soustředěna jen na stavby. Kaplický navrhoval šperky, módu, nábytek, porcelán, sklo, dopravní prostředky. Jako zakladatel Future Systems si uvědomoval, že po otázkách paměti bychom se měli začít zabývat otázkami budoucnosti a vymanit se ze svazujících stereotypů a představ, posbírat odvahu k inovativnímu vidění světa.

Oko nad prahou

Janu Kaplickému je věnován i filmový dokument režisérky Olgy Špátové Oko nad Prahou (recenzi čtěte ZDE).

Dnešní člověk nemůže podle Kaplického žít v domech devatenáctého století, které jsou příliš hranaté a příliš málo barevné. Jeho plastická architektura má odvahu.

Výstava Vlastní cestou je jedinečnou příležitostí poznat Kaplického blíž než jen z novinových titulků soustředěných na tragický rozměr jeho díla – ať už v souvislosti s jeho smrtí či s kauzou stavby Národní knihovny. Její grafiku dělal Alan Záruba, který se postaral o ztvárnění "billboardů" s Kaplického projekty. Přístup je to důstojný a inspirativní.

Jan Kaplický: Vlastní cestou
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7. Výstava trvá do 2. srpna.
Hodnocení MF DNES: 80 %