Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt Jan Kaplický odmítl státní cenu za výtvarné umění

  11:15aktualizováno  11:15
Jan Kaplický odmítl cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Autor kontroverzního návrhu nové Národní knihovny se stal vůbec prvním umělcem, který ocenění nepřijal.

Architekt Jan Kaplický | foto: Radek Miča, MAFRA

"Považuji za nepřijatelné akceptovat cenu v situaci, kdy vaše ministerstvo i vláda znemožňují prosadit můj příspěvek k české kultuře a architektuře," napsal Jan Kaplický už v červenci v pětiřádkovém e-mailovém dopisu adresovaném ministrovi kultury Václavu Jehličkovi.

O udělení ceny ministerstva kultury v oblasti výtvarného umění a architektury rozhodla sedmičlenná porota, v níž šest členů hlasovalo pro Kaplického, jeden se zdržel.

"Rozhodně nejde o to, že by se porota nějak vymezovala vůči ministerstvu kultury v souvislosti s Kaplického chobotnicí. Jde o ocenění jeho umělecké práce," uvedl František Zborník, ředitel odboru umění a knih na ministerstvu kultury.

Přetahování o chobotnici

Kaplického návrh Národní knihovnyJan Kaplický na jaře 2007 zvítězil v architektonické soutěži na stavbu nové budovy Národní knihovny. Dosud není zřejmé, zda se podle jeho návrhu přezdívaného "chobotnice" či "blob" v Praze na Letné bude stavět, či nikoli. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i komplikace se soutěží. V září ministr kultury s odkazem na problémy se soutěží odvolal ředitele knihovny Vlastimila Ježka.

Ludvík VaculíkV pražském Nostickém paláci byli vyhlášeni i nositelé dalších ocenění. Státní cenu za literaturu dostal spisovatel Ludvík Vaculík s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru. Podle porotců také nelze opomenout, že Vaculíkovy publicistické texty přinášejí osobní a naléhavou zprávu o morálním stavu české společnosti.

Státní cena za překladatelské dílo připadla Jiřímu Stromšíkovi. "Získal ji za celé své dosavadní překladatelské dílo, některé návrhy ale zohledňovaly hlavně jeho překlady z poslední doby, hlavně Güntera Grasse a jeho Při loupání cibule, a také překlady Eliase Canettiho," uvedl porotce Jaroslav Kolář. Stromšík už za překlad Grassova posledního románu získal překladatelskou cenu Josefa Jungmana.

Ministerstvo kultury ocenilo i Jana Bornu za režijní přínos současnému divadlu nejen pro dospělé, ale i pro děti. Laureátem v oboru hudby se stal Zdeněk Šesták za mimořádnou uměleckou a muzikologickou činnost v oblasti hudby, kultury a umění.

Udílení svých cen letos ministerstvo kultury spojilo s předáním státních cen za literaturu a překlad. Ceny laureátům předá ministr kultury Václav Jehlička během slavnostního večera v úterý v Českém muzeu hudby. Všechna ocenění jsou spojena s odměnou ve výši 300 tisíc korun.

Kdo letos dostal státní ceny

Státní cena za literaturu
LUDVÍK VACULÍK (* 23. července 1926)

Český prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové edice Petlice, uznávaný fejetonista. K jeho nejznámějším románům patří Sekyra (1966), Morčata (1970) či Český snář (1980).

Státní cena za překlad
JIŘÍ STROMŠÍK (* 1. dubna 1939)

Český germanista specializující se na dějiny novější literatury německy mluvících zemí, vysokoškolský pedagog a překladatel. Působí v Ústavu germánských studií FF UK. Proslul zejména překlady děl britsko-rakouského spisovatele Eliase Canettiho.

Cena ministerstva kultury za hudbu
ZDENĚK ŠESTÁK (* 10. prosince 1925)

Po ukončení vzdělání na katedře hudební vědy FF UK se plně věnoval kompozici a muzikologickému bádání. Jako muzikolog se specializoval na bádání o hudebnících 18. století. Jeho osobní skladatelský styl se formoval nezávisle na badatelské práci, obsahově a výrazově se však nejednou inspiroval právě tím, co vyplynulo ze zaníceného zkoumání klasicistní minulosti.

Cena ministerstva kultury za divadlo
JAN BORNA (* 1960)

Absolvoval obor teorie kultury na FF UK a režii na DAMU. Působil v souboru Vizita, byl režisérem HaDivadla v Brně, loutkového divadla DRAK, Realistického divadla v Praze, uměleckým šéfem a režisérem Dejvického divadla. Od roku 1996 je kmenovým režisérem Divadla v Dlouhé. Vede atelier herectví na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

Cena ministerstva kultury za výtvarné umění
JAN KAPLICKÝ (* 18. dubna 1937)

Český architekt, žijící od své emigrace v roce 1968 ve Velké Británii. Vystudoval VŠUP v Praze. Je představitelem high-tech architektury, v posledních letech experimentuje s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary.

Autoři: , ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz