Antropologické oddělení

Praha - Čtvrtý oddíl seznamuje návštěvníky s chorobami, které je možné na kostře zjistit. Se zraněním, které dotyčný nepřežil (ostré okraje ran), nebo které se zhojilo (oblé okraje ran). Zhojená zranění dokumentují výši ranhojičských dovedností našich dávných předků a nalezené stopy nemocí postihujících kostru zase ukazují zastoupení různých chorob v různých časových obdobích.


Antropologická expozice
Hlavní budova Národního muzea - 2. patro (plán výstavních sálů ve 2. patře)
spojení: metro A/C - stanice Muzeum, tramvaj 11 - stanice Muzeum (orientační plánek)
informace: tel. 244 97 111 (159, 352, 376), fax 222 46 047, 242 26 488
otevřeno po - ne 9:00 - 17:00, zavřeno každé první úterý v měsíci
vstupné do hlavní budovy: dospělí 60 Kč, se slevou 30 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 50 Kč
každé první pondělí vstup zdarma

Antropologická expozice, nazvaná „Antropologie (lidské kosti vyprávějí...)“ je umístěna v jednom z rohových sálů v 2. patra. Jsou v ní ve čtyřech celcích ukázány postupy, které antropologové používají pro získání obrazu o lidech, jímž nalezené kosti patřily.

První dva oddíly (po pravé straně od vstupu) informují návštěvníka o metodách práce kosterních antropologů. Jsou tu předvedeny především dva nejdůležitější postupy používané při vyšetřování, t.j. antropometrie (měření kostí) a morfoskopie (popis kostí). S jejich pomocí pak je možné podle rozměrů a tvarů jednotlivých částí kostry určovat pohlaví zemřelého a porovnáním stavu studované kostry se změnami nacházenými na kostech v různých etapách života lze určit stáří, a to u dětí i dospělých. Některé znaky sledované na lebce je možné použít i k rekonstrukci vzhledu člověka, jemuž patřila.

Třetí oddíl demonstruje speciální pozorování vedoucí k porovnávání populací nebo zjišťování příbuzenských vztahů, které může vést až k individuální identifikaci osoby. Je tu možno využít drobných tvarových odchylek, jež jsou do jisté míry dědičné, serologických znaků a v poslední době i metod molekulární biologie.

Čtvrtý oddíl seznamuje návštěvníky s chorobami, které je možné na kostře zjistit. Se zraněním, které dotyčný nepřežil (ostré okraje ran), nebo které se zhojilo (oblé okraje ran). Zhojená zranění dokumentují výši ranhojičských dovedností našich dávných předků a nalezené stopy nemocí postihujících kostru zase ukazují zastoupení různých chorob v různých časových obdobích.

Převážná většina exponátů v této expozici pochází z archeologických výzkumů raně středověkých lokalit, tedy z doby před zhruba 1 000 let; jsou tu však i nálezy starší a ve výjimečných případech jsou vystaveny kosterní pozůstatky i mladší, t.j. novověké. Antropologické oddělení tak chce malou ukázkou upozornit na vlastní sbírku v Národním muzeu, která je svými téměř 25 000 sbírkovými předměty (kosterními pozůstatky) nejen největší v České republice, ale řadí se k nejrozsáhlejším na světě.

 

Antropologické oddělení