Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antologie sci-fi pokračuje. Po Vládcích vesmíru je tu Puls nekonečna

  15:24aktualizováno  15:24
Druhý díl antologie české sci-fi literatury, který uspořádal přední český odborník na tento žánr Ivan Adamovič, nese název Puls nekonečna. Prezentuje českou tvorbu od roku 1948 do 70. let.

Puls nekonečna (z obálky knihy) | foto: Plus

Puls nekonečna

Puls nekonečna je druhým dílem zamýšlené trilogie. Vychází půldruhého roku po prvním díle nazvaném Vládcové vesmíru (více zde). Celý projekt, který vydává nakladatelství Plus, si klade za cíl být reprezentativním průřezem českou vědecko-fantastickou povídkou od jejích počátků do dnešních dní. Aktuální svazek nese podtitul Od Vladimíra Babuly k Alexandru Kramerovi.

Výbor se zaměřuje nejen na povídkové sbírky zavedených autorů, které vyšly knižně, ale editor rozšířil svůj zájem i na ojedinělé povídky autorů, kteří se jinak žánru nevěnovali, otištěné v časopisech. Tím podává plastičtější obraz domácí sci-fi. Dobové časopisy mohly totiž mnohem pružněji reagovat na ducha doby, méně podléhaly ostražité cenzuře a nebyly svázány mnohaletými čekacími lhůtami na vydání.

Díky tomu editor Ivan Adamovič předkládá odlišnou sadu jmen, než jakou poskytují tradiční přehledy dějin žánru. Stejně tak rozčleňuje dané období podrobněji než jen po desetiletích. Do roku 1957 byly vědecko-fantastické texty spíš jen výjimkou, pak v souvislosti s politickým uvolněním i vypuštěním první družice do kosmu nastala exploze kosmické a sci-fi tematiky, kterou editor nazývá "kosmické jaro".

V polovině 60. let téma přestávalo být dominantní, docházelo k návratu k pozemské realitě a konec 60. let přinesl i řadu varovných či hluboce skeptických textů. Normalizace 70. let pak znamenala mimořádné zmrtvění vývoje české sci-fi povídky, která do značné míry vymizela ze stránek časopisů.

Antologie přináší povídky šestadvaceti tvůrců, mezi nimi i řady později umlčených nebo zapomenutých autorů. Najdeme zde knižně dosud nevydané sci-fi od Ivana Klímy, Vladimíra Babuly či Ludvíka Součka, ale i vůbec poprvé vydané povídky Iva Štuky a Františka Pilaře. Nechybějí ani klasikové české sci-fi Jan Weiss, Ivan Foustka, Josef Nesvadba, Zdeněk M. Veselý či Václav Kajdoš.

Každou povídku doprovází medailónek autora, u žijících i osobní vzpomínka na to, jak jejich text vznikl. Díky tomuto vřazení do kontextu je možno knihu používat nejen jako klasickou antologii, ale i jako skutečného informačně bohatého průvodce dějinami české fantastiky.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz