Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Točí „náš“ Anthropoid. Vadí krádež hrdinů, či zavřená ulice?

  8:57aktualizováno  8:57
Cizáci nám kradou naše hrdiny, ozvalo se dotčeně, sotva padla první klapka zahraničního filmu nazvaného podle operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na Heydricha.

Z natáčení filmu Anthropoid - Jamie Dornan jako Jan Kubiš a Cillian Murphy jako Jozef Gabčík | foto: LD Entertainment

Máme přece svůj vlastní film na dané téma Atentát, výsadkáři byli Čechoslováci čili naši, kostel Cyrila a Metoděje, kde se po činu ukrývali, je náš, příběh je náš, dějiny jsou naše – i ta ulice, kterou filmaři o víkendu zablokovali, je naše. Navíc to jistě natočí trapně, protože o nás nic nevědí, zní hlavní argumenty.

Tak jedno po druhém. Ano, zavřená ulice otráví. Tím spíše, že ve stejný čas blokovaly část metropole ještě jiné dvě akce, pochod Prague Pride a triatlon. Ovšem ty se klidně mohly konat kdekoli jinde, zatímco dotyčný chrám lze natočit právě jen tam, kde stojí – pokud filmaři nechtějí riskovat, že jim český divák vynadá za nepřesnost.

Navíc ve filmu Anthropoid hraje Praha konečně zase jednou Prahu, což potěší; nikoli Moskvu jako v Dítěti číslo 44, kvůli jehož natáčení se zastavilo i metro, nebo Budapešť, ve kterou se Praha změnila pro čtvrtou Mission: Impossible.

Jiná výtka směřuje k obsazení: Jana Kubiše hraje Jamie Dornan, proslavený lechtivou rolí milovníka s pouty a bičíky v erotickém hitu Padesát odstínů šedi. Jenže kdyby se způsobilost herců pro hrdinné charaktery kádrovala podle jejich předchozích rolí, těžko by si třeba Jiří Bartoška, jehož postava z Příběhů obyčejného šílenství též tíhne k sexuálním výstřednostem, mohl zahrát v Andělovi Páně přímo Boha.

Fotogalerie

Námitku „mrzký Hollywood přepisuje naše dějiny“ lze smáznout snadno. Režisér snímku Sean Ellis je rodilý Brit, tajný výsadek, o němž ve filmu vypráví, se plánoval v Londýně, parašutisté prodělali výcvik ve Skotsku, operace našich vojáků tedy tvoří i součást historie režisérovy vlasti, takže jej netřeba podezírat, že z neznalosti nebo touhy po efektu zalidní pražské ulice Robocopy. Navíc má zdejší koproducenty, zdejší poradce – a nežli zase budeme hrdě volat „naši“, vzpomeňme si, jak se západním odbojem zacházeli „naši“ za totality.

A co se Hollywoodu týče, už v roce 1975 u nás točili příběh o atentátu na Heydricha právě Američané. Jmenoval se Operace Daybreak, zahráli si v něm třeba Josef Abrhám, Josef Laufer či Vítězslav Jandák a udavače Karla Čurdu ztvárnil Martin Shaw neboli sympatický Doyle z Profesionálů.

Zkrátka rvát si vlasy nad výprodejem domácí hrdosti je dětinské. Stejně jako zastírat ekonomický zisk, jejž nám pobyt zahraničních štábů vynáší – a je rozhodně smysluplnější hostit britské vyprávění o našich statečných předcích než čínskou romanci, v níž asijská studentka hledá stopu nápadníka své babičky Josefa Nováka.

Cynicky vzato, čínský hit se nám vyplatil přílivem turistů, britský štáb zatím přehlídkou dobové vojenské techniky zdarma.

Zbytek se zjistí příští rok v kině. Včetně jediné věcné pochybnosti, jež v plačtivých debatách nad záběry z natáčení zazněla – jestli si Britové všimnou, že s Hitlerem se u nás jízda vlevo změnila v jízdu vpravo.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz