Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anna Netrebko v Praze triumfovala. Zazpívala i mezi diváky

  0:49aktualizováno  0:49
Desetiminutovými bouřlivými ovacemi vstoje a záplavou květin skončilo první české vystoupení světoznámé operní divy Anny Netrebko. V beznadějně vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze v pátek zazpívala titulní roli slepé princezny Jolanty v koncertním provedení stejnojmenné opery Petra Iljiče Čajkovského.

Anna Netrebko v Praze, 23. 11. 2012 | foto: ČTK

Koncert patří k nejdůležitějším událostem na české hudební scéně v letošním roce. Euforie a velká očekávání jej provázely od začátku. Posluchači oceňovali uznalým potleskem i některé árie nejen v podání rakouské sopranistky ruského původu, ale i dalších devíti sólistů už během koncertu. Doprovodila je Slovinská filharmonie z Lublaně pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villaumea.

Také Čajkovského lyrická opera o jednom dějství je "hudební lahůdkou" a Jolanta je jednou z nejoblíbenějších rolí Anny Netrebko. Debutovala v ní pod taktovkou Valerije Gergijeva v koprodukční inscenaci petrohradského Mariinského divadla a Festspielhausu v Baden-Badenu v roce 2009.

Anna Netrebko v Praze, 23. 11. 2012

Smetanova síň, jejíž běžná kapacita čítá zhruba 1500 sedadel, se pro tuto příležitost rozrostla o další desítky míst k sezení i stání. Nejžádanější sopranistka současnosti sklidila dlouhý potlesk hned při příchodu. Pozornost světových kritik přitahuje svým krásným hlasem, vypracovanou pěveckou technikou a hereckým nadáním, které prokázala i v pátek.

Když třeba věrně ztvárnila princezninu slepotu nebo když vybírala květiny z dekorací, aby zvýraznila hereckou akci. Netrebko je známa také smyslem pro dokonalost, pro roli princezny ladila v romantickém stylu i svou bílou třpytivou róbu. Přestože šlo o koncertní provedení, pro ještě lepší ztvárnění svých rolí pěvci chodili do uličky mezi publikum.

Sama Anna Netrebko vzbudila mírný rozruch, když vešla během koncertu do síně zezadu a začala zpívat mezi posluchači. Ohlas měl rovněž milostný duet, který skončil dlouhým polibkem pěvkyně s Vaudémontem, jehož zpíval Sergej Skorochodov.

Anna Netrebko v Praze, 23. 11. 2012

Ačkoli nechtěli posluchači pustit hvězdu z pódia a vytleskávali si přídavek, nakonec se ho nedočkali. "Fantastické publikum, krásný koncert, miluji Prahu," řekla Netrebko po koncertu novinářům čekajícím v zákulisí s tím, že na větší rozhovor se necítí, protože je její hlas již unaven.

Po mnoha letech neúspěšného snažení některých tuzemských pořadatelů se podařilo přivést Annu Netrebko promotérce Aleně Nachtigalové. Pěvkyně však není v Praze poprvé. Před několika lety tajně natáčela v Rudolfinu s Pražskou komorní filharmonií svou desku Souvenirs.

Koncert je podle Nachtigalové zřejmě jedním z nejdražších, které zatím pořádala. Náklady podle ní přesahují šest milionů korun, ceny vstupenek se vyšplhaly až k 5 500 korunám. Výnos z prodeje však pokryje pouze 70 procent nákladů, na ostatní museli přispět sponzoři. O ně ale Nachtigalová v případě tak výjimečného koncertu nouzi prý neměla.

Je to právě deset let, co dnes jednačtyřicetiletá Netrebková stanula na prknech prestižní newyorské Metropolitní opery (Met) a na Salcburském festivalu. V současnosti okouzluje i díky přímým přenosům z Met do kin.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz