Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anna Netrebko v Praze triumfovala. Zazpívala i mezi diváky

  0:49aktualizováno  0:49
Desetiminutovými bouřlivými ovacemi vstoje a záplavou květin skončilo první české vystoupení světoznámé operní divy Anny Netrebko. V beznadějně vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze v pátek zazpívala titulní roli slepé princezny Jolanty v koncertním provedení stejnojmenné opery Petra Iljiče Čajkovského.

Anna Netrebko v Praze, 23. 11. 2012 | foto: ČTK

Koncert patří k nejdůležitějším událostem na české hudební scéně v letošním roce. Euforie a velká očekávání jej provázely od začátku. Posluchači oceňovali uznalým potleskem i některé árie nejen v podání rakouské sopranistky ruského původu, ale i dalších devíti sólistů už během koncertu. Doprovodila je Slovinská filharmonie z Lublaně pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villaumea.

Také Čajkovského lyrická opera o jednom dějství je "hudební lahůdkou" a Jolanta je jednou z nejoblíbenějších rolí Anny Netrebko. Debutovala v ní pod taktovkou Valerije Gergijeva v koprodukční inscenaci petrohradského Mariinského divadla a Festspielhausu v Baden-Badenu v roce 2009.

Anna Netrebko v Praze, 23. 11. 2012

Smetanova síň, jejíž běžná kapacita čítá zhruba 1500 sedadel, se pro tuto příležitost rozrostla o další desítky míst k sezení i stání. Nejžádanější sopranistka současnosti sklidila dlouhý potlesk hned při příchodu. Pozornost světových kritik přitahuje svým krásným hlasem, vypracovanou pěveckou technikou a hereckým nadáním, které prokázala i v pátek.

Když třeba věrně ztvárnila princezninu slepotu nebo když vybírala květiny z dekorací, aby zvýraznila hereckou akci. Netrebko je známa také smyslem pro dokonalost, pro roli princezny ladila v romantickém stylu i svou bílou třpytivou róbu. Přestože šlo o koncertní provedení, pro ještě lepší ztvárnění svých rolí pěvci chodili do uličky mezi publikum.

Sama Anna Netrebko vzbudila mírný rozruch, když vešla během koncertu do síně zezadu a začala zpívat mezi posluchači. Ohlas měl rovněž milostný duet, který skončil dlouhým polibkem pěvkyně s Vaudémontem, jehož zpíval Sergej Skorochodov.

Anna Netrebko v Praze, 23. 11. 2012

Ačkoli nechtěli posluchači pustit hvězdu z pódia a vytleskávali si přídavek, nakonec se ho nedočkali. "Fantastické publikum, krásný koncert, miluji Prahu," řekla Netrebko po koncertu novinářům čekajícím v zákulisí s tím, že na větší rozhovor se necítí, protože je její hlas již unaven.

Po mnoha letech neúspěšného snažení některých tuzemských pořadatelů se podařilo přivést Annu Netrebko promotérce Aleně Nachtigalové. Pěvkyně však není v Praze poprvé. Před několika lety tajně natáčela v Rudolfinu s Pražskou komorní filharmonií svou desku Souvenirs.

Koncert je podle Nachtigalové zřejmě jedním z nejdražších, které zatím pořádala. Náklady podle ní přesahují šest milionů korun, ceny vstupenek se vyšplhaly až k 5 500 korunám. Výnos z prodeje však pokryje pouze 70 procent nákladů, na ostatní museli přispět sponzoři. O ně ale Nachtigalová v případě tak výjimečného koncertu nouzi prý neměla.

Je to právě deset let, co dnes jednačtyřicetiletá Netrebková stanula na prknech prestižní newyorské Metropolitní opery (Met) a na Salcburském festivalu. V současnosti okouzluje i díky přímým přenosům z Met do kin.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz