Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anna K je v českém popu unikát

  12:04aktualizováno  12:04
Po patnácti letech nahrávání řadových alb vydala zpěvačka Anna K kompilaci Best Of 93-07, jejíž součástí je i její první DVD.

Anna K. v Lucerna Music Baru. | foto: Petr Topič

Samotný výběr "toho nejlepšího" je samozřejmě očekávaný - představuje především písničky důvěrně známé z rádia či klipů. U mnoha interpretů se obvykle "to nejlepší" s "tím neznámějším" nekryje - Anna K. je ale naštěstí opak.

Mnohé z jejích největších hitů (Nebe, Kousek mýho já, Večírek za koncem, Večernice, Spojený království smutku a radosti, Noc na zemi, Nelítám nízko) patří skutečně k největším ozdobám jejího repertoáru i kvalitativně, po stránce hudební i textové.

Na výběru nebylo tudíž příliš co řešit a disk je dobrým úvodem pro toho, komu se tvorba zpěvačky zatím vyhýbala, i pro fanouška, který má skutečně všechny hity takto "pod střechou".

Z hlediska člověka, který Annu K sleduje již delší čas, je samozřejmě přínosnější druhá část kompletu, nosič DVD. Ten totiž kromě nevýznamné fotogalerie přináší jednak všech čtrnáct videoklipů, jednak zhruba hodinový koncertní záznam.

Klipy zdařile a zajímavě odrážejí zpěvaččin vývoj od začínající hvězdičky, která na počátku 90. let tak trochu nevěděla, co se sebou, až po sebevědomou interpretku, která má vše, co se jí týká, zcela pod kontrolou.

Koncert Anny K je v kontextu Best Of zajímavý nejen tím, že na něm zazní kromě hitů i další písně, ale zejména proto, že koncertní tvář Anny K. je přece jen trošku odlišná od studiové.

Je to dáno tím, že její výtečně muzikantsky obsazený band není totožný s neméně hráčsky kvalitními muzikanty, kteří nahrávali zpěvaččiny desky. Koncertní provedení je ale svým způsobem přímočařejší, méně "technologické" (jakkoli ani zde nechybějí elektronické základy), blíží se víc mainstreamovému poprocku. Dva možné "soundové" pohledy na jednu píseň tak přináší například nejznámější hit Nebe.

K - v "americkém" smyslu - poprockovému žánru pasuje i "normální" pódiová image, nikterak opulentní, avšak funkční vizuální výbava a způsob natočení.

Lze-li dvojdiskovému kompletu Anny K něco vytknout, je to snad jen trochu přezíravý vztah k dokumentaci. To, že nejsou nikde na obalu ani bookletu uvedeni autoři jednotlivých písniček (je sepsán jen jejich seznam bez konkrétních odkazů), se k Anně K, jež dobře zvoleným spolupracovníkům - jak sama dobře ví a vždy přiznává - za mnohé ve své kariéře vděčí, moc nehodí.

A co komplet jako celek vypovídá o "prvních patnácti letech" Anny K? To nejzásadnější: je to vlastně zázrak, že už několikrát byla v kontextu scény českého úpadkového popu zvolena za Zpěvačku roku "normální holka" (dnes už vlastně spíš "dáma"), která dobře zpívá hezké písničky.

Anna K - Best Of 93-07
Universal, délka CD 75:22
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:


Témata: koncert, Anna K

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Najdete na iDNES.cz