Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anna K je v českém popu unikát

  12:04aktualizováno  12:04
Po patnácti letech nahrávání řadových alb vydala zpěvačka Anna K kompilaci Best Of 93-07, jejíž součástí je i její první DVD.

Anna K. v Lucerna Music Baru. | foto: Petr Topič

Samotný výběr "toho nejlepšího" je samozřejmě očekávaný - představuje především písničky důvěrně známé z rádia či klipů. U mnoha interpretů se obvykle "to nejlepší" s "tím neznámějším" nekryje - Anna K. je ale naštěstí opak.

Mnohé z jejích největších hitů (Nebe, Kousek mýho já, Večírek za koncem, Večernice, Spojený království smutku a radosti, Noc na zemi, Nelítám nízko) patří skutečně k největším ozdobám jejího repertoáru i kvalitativně, po stránce hudební i textové.

Na výběru nebylo tudíž příliš co řešit a disk je dobrým úvodem pro toho, komu se tvorba zpěvačky zatím vyhýbala, i pro fanouška, který má skutečně všechny hity takto "pod střechou".

Z hlediska člověka, který Annu K sleduje již delší čas, je samozřejmě přínosnější druhá část kompletu, nosič DVD. Ten totiž kromě nevýznamné fotogalerie přináší jednak všech čtrnáct videoklipů, jednak zhruba hodinový koncertní záznam.

Klipy zdařile a zajímavě odrážejí zpěvaččin vývoj od začínající hvězdičky, která na počátku 90. let tak trochu nevěděla, co se sebou, až po sebevědomou interpretku, která má vše, co se jí týká, zcela pod kontrolou.

Koncert Anny K je v kontextu Best Of zajímavý nejen tím, že na něm zazní kromě hitů i další písně, ale zejména proto, že koncertní tvář Anny K. je přece jen trošku odlišná od studiové.

Je to dáno tím, že její výtečně muzikantsky obsazený band není totožný s neméně hráčsky kvalitními muzikanty, kteří nahrávali zpěvaččiny desky. Koncertní provedení je ale svým způsobem přímočařejší, méně "technologické" (jakkoli ani zde nechybějí elektronické základy), blíží se víc mainstreamovému poprocku. Dva možné "soundové" pohledy na jednu píseň tak přináší například nejznámější hit Nebe.

K - v "americkém" smyslu - poprockovému žánru pasuje i "normální" pódiová image, nikterak opulentní, avšak funkční vizuální výbava a způsob natočení.

Lze-li dvojdiskovému kompletu Anny K něco vytknout, je to snad jen trochu přezíravý vztah k dokumentaci. To, že nejsou nikde na obalu ani bookletu uvedeni autoři jednotlivých písniček (je sepsán jen jejich seznam bez konkrétních odkazů), se k Anně K, jež dobře zvoleným spolupracovníkům - jak sama dobře ví a vždy přiznává - za mnohé ve své kariéře vděčí, moc nehodí.

A co komplet jako celek vypovídá o "prvních patnácti letech" Anny K? To nejzásadnější: je to vlastně zázrak, že už několikrát byla v kontextu scény českého úpadkového popu zvolena za Zpěvačku roku "normální holka" (dnes už vlastně spíš "dáma"), která dobře zpívá hezké písničky.

Anna K - Best Of 93-07
Universal, délka CD 75:22
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:


Témata: koncert, Anna K

Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Najdete na iDNES.cz