Ankety 2001: vládla pestrá hudba

Muzika vytrvalých legend i zcela čerstvých kapel, jako jsou The Strokes, se vešla do novinářských bilancí roku 2001, které sestavily zahraniční hudební časopisy. Žádná osobnost nebo styl se podle nich neprojevily jako určující a řada hudebních objevů nacházela inspiraci ve vzorech z minulých dekád.

Nová jména
Stylové hudební koláže, podpořené moderními technologiemi, se už dávno zabydlely v hitparádách. Loni prorazili Gorillaz, kteří jsou průsečíkem taneční hudby, hip hopu, smyslu pro humor a již figurují ve všech anketách. Nevázaní mladíci z americké kapely The Strokes zase oživují ducha starého rocku Velvet Underground, Iggyho Popa či Lou Reeda. Britský týdeník New Musical Express, vyhledávač nových jmen, dokonce vypíchl The Strokes na první místo své redakční ankety.

Tato skupina se objevuje také v osobních tipech na deset nejlepších alb roku 2001, které zveřejnili redaktoři kalifornského čtrnáctideníku Rolling Stone. Navíc The Strokes figurují i v seznamu padesáti loňských desek, které ostrovní měsíčník Q seřadil jenom podle abecedy. Dodejme, že koncert The Strokes zažijí zdejší posluchači 8. března v pražském Paláci Akropolis.

Veteráni a stálice
Co se týká veteránů, ankety připomínají loňskou desku Boba Dylana nazvanou Love And Theft, kytarově zvonivý titul Reveal od amerických R.E.M. nebo magické album Get Ready manchesterské kapely New Order. Týdeník New Musical Express si speciálně vzpomněl na Australana Nicka Cavea, klasika temných songů, jenž vydal album No More Shall We Part. Měsíčník Q zase upozornil na desku bluesmana Johna Hammonda (Wicked Grin) a na znovu vydanou nahrávku What's Going On od zemřelého soulového krále Marvina Gaye, jehož styl inspiruje současnou generaci zpěváků.

Mezi stálicemi zabrala Björk a její novinka Vespertine nebo deska Amnesiac, již vydali psychedeličtí rockeři Radiohead. Je dobře, že si ankety všimly počinu All Is Dream od americké kapely Mercury Rev, plného pomalých sugestivních skladeb. Chytli se i snivě křehcí písničkáři z kapely Travis, taneční sestava Jamiroquai nebo styloví experimentátoři Spiritualized. Ovšem do tří citovaných anket proniklo překvapivě málo desek z oblastí mimo Velkou Británii nebo Spojené státy. Jsou zde jenom senegalský zpěvák a skladatel Baaba Maal nebo francouzská elektronická skupina Air, která loni komerčně uspěla s titulem 10.000 Hz Legend.

Slipknot v Paegas Areně
Stín slávy některých objevů roku 2001 dolehl i k nám. Éterická zpěvačka Dido vedla s deskou No Angel evropskou hitparádu a pronikla do tuzemského žebříčku nejprodávanějších titulů. Její dvacetiletá soulová kolegyně Alicia Keys se kromě výroční ankety magazínů Q a Rolling Stone objevila v šesti nominacích na americké hudební ceny Grammy. Brity zase nadchla písničkářská skupina Starsailor, která loni vylétla s debutem Love Is Here. Do ostrovních anket pronikla ceněná deska elektronických malířů The Avalanches a taneční hit Rooty v podání Basement Jaxx.

Nejvíc různorodých objevů nabízí bilance týdeníku New Musical Express, který vybral také energickou skupinu The White Stripes z amerického Detroitu. Na šestém místě této ankety je temné album Iowa z katalogu punkmetalové sestavy Slipknot. Ta přijede 2. února na koncert do pražské Paegas Areny. Nakonec máme aspoň pár možností slyšet živě některé horké tipy roku 2001.

Alba roku 2001
podle britského týdeníku New Musical Express

1. The Strokes: Is This It
2. Spiritualized: Let It Come Down
3. The White Stripers: White Blood Cells
4. Jay-Z: The Blueprint
5. Starsailor: Love Is Here
6. Slipknot: Iowa
7. Mercury Rev: All Is A Dream
8. Rufus Wainwright: Poses
9. Andrew WK: I Get Wet
10. Aphex Twin: Druqs

Skupina vznikla na půdě manhattanské soukromé školy. Vstřícné reakce publika chlapce překvapily méně než naprosté nadšení hudebního tisku, který je rychle pasoval do rolí hvězd. Start The Strokes bývá přirovnáván k nástupu Oasis v devadesátých letech.