Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANKETA: Udavačská aféra kladný pohled na Kunderu nezmění

  12:06aktualizováno  16:21
Českou literární scénou otřásla zpráva, že uznávaný spisovatel Milan Kundera v mládí udal SNB agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Podle názoru mnohých kauza význam Kunderova díla nezmenší.

Milan Kundera | foto: archiv Činoherního klubu

. Milan Kundera udal letce-špiona

Potvrzuje to záznam komunistické SNB

Michal Viewegh, spisovatel
Novinové informace beru s velkou rezervou. Vím to asi hodinu, a to jen ze tří řádků, které jsem si přečetl u snídaně. Můj kladný pohled na Kunderu to nijak nemění.

Jiří Dědeček, písničkář a předseda PEN klubu
Už jsme si v českých dějinách zvykli oddělovat dílo od autora. Já jsem kdysi pro ostravské studio České televize mapoval Kunderova raná díla, třeba sbírku Člověk zahrada širá, kde v básních opěvuje Stalina a kde jsou básně poplatné komunistickému režimu. Kunderu vnímám jako rozporuplného člověka, který je mistrem románu, ale má i místa, s nimiž se nelze ztotožnit. Radost mi nové informace o Milanu Kunderovi nečiní, podobná situace je i mezi písničkáři, ale je dobře, že to víme, a můžeme některé myšlenky vložené do jeho děl lépe vykládat. Ovšem zásadní změnu pohledu na jeho dílo to nepřinese, spíše se změní pohled na autora a třeba lidé přestanou kupovat jeho knihy.

Jiří Žák, překladatel některých Kunderových textů z francouzštiny
Je to ošklivé a nepochopitelné překvapení a velké zklamání, ale pohled na jeho tvorbu se bude měnit těžko, Žert a spousta dalších věcí patří ke stěžejním dílům české literatury.

. Život a dílo Milana Kundery

Ze stalinistického lyrika světovým romanopiscem

Lubor Kasal, šéfredaktor literárního magazínu Tvar
Je otázkou, jak přistupujeme k literárnímu dílu. Pokud strukturalisticky, pak máme samostatně autora a vedle něj jeho literární dílo, které má své vlastnosti, kvality, které hodnotíme v kontextu jiných děl. Existuje ale přístup biografický, kdy dílo hodnotíme podle toho, co víme o autorovi. Pak je zřejmé, že kdo takto postupuje, bude Kunderu přehodnocovat. Osobně si myslím, že by se to s pasováním autorova života do jeho díla nemělo přehánět. Z vlastní zkušenosti vím, jak komplikovaně se to, co člověk prožil, propasírovává do díla. Vztahy nejsou přímé, že by se řeklo: Tady to zamáčkneme a tam ta boule vyleze. Správně by se nic zásadního na hodnocení Kunderova díla měnit nemělo.

Miroslav Balaštík, šéfredaktor literárního měsíčníku Host
Na mém kladném vztahu k jeho literárnímu dílu to nic nemění.

Aleš Haman, univerzitní profesor a předseda poroty, která v roce 2007 ocenila Milana Kunderu Státní cenou za literaturu
Vnímání Kunderova díla po udavačské aféře se samozřejmě změnit může, i když hodně záleží na národnosti čtenáře, protože Kundera je skutečně světový romanopisec - jinak Kunderu vnímají v Číně, jinak ve Francii a jinak u nás. Pokud se ukáže, že dokumenty, o jejichž pravosti zatím pochybuji, jsou pravdivé, někdo ze čtenářů se od Kundery skutečně může odvrátit. Myslím ale, že lidé, kteří jsou zvyklí Kunderu číst a mají ho rádi, na něj jako na spisovatele nezanevřou.

Pavel Janoušek, ředitel Ústavu pro českou literaturu Akademie věd
Poté, co historikové zveřejnili, že Milan Kundera jako mladý komunista udal svého známého, na něj pravděpodobně bude možné nahlížet jinak. Na Kunderovu pozdější tvorbu a význam jeho románů ve světové literatuře však asi toto zjištění vliv mít nebude. Motiv účtování s 50. lety je zřejmý i z Kunderovy nechuti znovu vydávat své texty z té doby - možná v tom vždy hrálo roli i to, že sám udal jiného člověka. Snad to vrhá nové světlo na něj jako na člověka, ale na spisovatele asi ne. S padesátými lety se ve své tvorbě vyrovnávala celá generace spisovatelů, z nichž mnozí plni budovatelských ideálů vstoupili do komunistické strany a teprve později zjistili, že schvalovali zločinnou ideologii. O kontaktech s komunistickou ideologií a následným vyrovnáváním se s tím je především jeho kniha Život je jinde, která ale česky ještě oficiálně nevyšla, vydali ji Škvorečtí v Torontu.

Věříte Milanu Kunderovi, že nikoho neudal a neví, proč je jeho jméno v záznamech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 11149

Ano 3704

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz