Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Animované Hvězdné války nezabírají, jsou spíše pro děti

  0:01aktualizováno  0:01
Ne vždy legenda zabere podle očekávání. Nejstarší Hvězdné války z roku 1977 zůstávají v Americe třetím komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob. Jejich nejnovější animovaná verze Star Wars: Válka klonů, která má zítra českou premiéru, v zámořských kinech příliš neuspěla.

z filmu Hvězdné války: Válka klonů | foto: Warner Bros

z filmu Hvězdné války: Válka klonůStala se prvním "kouskem" ze série Hvězdných válek, který při svém startovním víkendu nevyhrál severoamerický žebříček tržeb. A třicet milionů dolarů za tři týdny promítání ve Státech, to je na slavný fenomén opravdu málo, i když nutno vzít v úvahu, že Válka klonů nepředstavuje tak docela "regulérní" film.

Na její adresu se snesly hlavně dvě připomínky: že oslovuje víc děti než znalecké fanoušky celé vesmírné ságy a že místo kin se měla raději držet obrazovky. Válka klonů totiž v podstatě slouží jako pilotní díl animovaného televizního seriálu, který počínaje 3. říjnem uvede stanice Cartoon Network.

TRAILER K FILMU HVĚZDNÉ VÁLKY: VÁLKA KLONŮ

Premiérové dílo Lucasfilm Animation, nového oddělení společnosti George Lucase, spojuje známé postavy z hraných Hvězdných válek s novými. Galaxií se šíří ničivá válečná vlna, armády bojových droidů otřásají Republikou a rytíři řádu Jedi se stavějí do čela vojska klonů, aby opět nastolili řád. Na zvláštní misi se vydají tradiční hrdina příběhu Anakin Skywalker a jeho nová průvodkyně, učednice Ahsoka Tano, přičemž cestu jim zkříží představitelé zla Jabba či hrabě Dooku.

Animovanou dějovou "vložkou" – časově se válčení klonů odehrává mezi Epizodou II a Epizodou III hrané verze – chtěl Lucas udělat radost všem, kdo se roku 2005 ve filmu Pomsta Sithů jen neradi se ságou loučili. Navíc jim chtěl poskytnout jistou vysvětlivku. Klonové války totiž poprvé letmo zmínil Luke Skywalker hned v úvodu celé série.

. Jak uspěly Hvězdné války v kinech

(světové tržby)

1. Hvězdné války: Epizoda I (1999) - 922 379 000 dolarů
2. Hvězdné války: Epizoda III (2005) - 848 462 555 dolarů
3. Hvězdné války (1977) - 797 900 000 dolarů
4. Hvězdné války: Epizoda II (2002) 648 200 000 dolarů
5. Hvězdné války: Návrat Jediho (1983) - 572 700 000 dolarů
6. Hvězdné války: Impérium vrací úder(1980) - 533 800 000 dolarů

"A od té doby po celá desetiletí se diváci ptali, co se vlastně tehdy dělo," podotýká Dave Filoni, kterému Lucas svěřil režii Války klonů. "Hrané filmy se soustředily na osud rodu Skywalkerů, ale válečný konflikt nechaly v pozadí," vykládá režisér, proč animovaná verze osvětluje události kolem zániku Republiky, vzniku Impéria a zrodu občanské války. "Rozsah galaktické krize je opravdu mimořádný. Obsahuje hrdiny, zlosyny, intriky i dobrodružství. Jde o součást příběhu, který už známe, ale teprve nyní vystupuje do popředí," shrnuje Filoni.

z filmu Hvězdné války: Válka klonů

Lucas si tentokrát ponechal jen post výkonného producenta. Nový režisér, jenž má za sebou úspěšný animovaný seriál Avatar, patří k dávným ctitelům Hvězdných válek. "Snil jsem o nich odjakživa, už v dětství jsme si s bratrem na dvorku hrávali s figurkami hrdinů," vzpomíná Filoni. Nynější animované postavičky se však svým hereckým předobrazům nemusí nutně podobat. Lucas chtěl, aby žily svým vlastním životem.

z filmu Hvězdné války: Válka klonů"Ve Válce klonů vypadají všechny postavy a prostředí skoro jako namalované, což filmu dává velmi výrazný vzhled. Místy jsme se inspirovali japonskými animačními styly manga a anime," říká stvořitel slavné vesmírné pohádky, od níž se zjevně nedokáže odloučit.

A nejen on. Nezávisle na Lucasovi se příští léto chystá do kin snímek Hvězdné války: Tajemství povstání, v němž se vrátí třeba vesmírný pilot Han Solo, princezna Leia či Darth Vader, jen v podání jiných herců než v roce 1977.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz